Stubb ihmettelee miksi kokoomuksen kannatus on romahtanut noinkin paljon?
Eipä siinä tartte paljoa ihmetellä. Lisää vaan twiittailuja ja ja sometusta kyllä se siitä.
Eipä siinä tartte paljoa ihmetellä. Lisää vaan twiittailuja ja ja sometusta kyllä se siitä.
Vastaukset 42
Vanhimmat
VALTION VELKA
VEROT
siinä kaksi syytä
Pomppulinna ja Jopo.
Joo
Joo
Joo
On
Ei
Joo
Kyll
Joo
Hihi
Hyvinvointivaltion kurjistaminen.
??
hyvinvointivaltiolle ei vielä
ole tehty yhtikäs mitään.
tulonsiirrot asumistuet valuu
kiihtyvään tahtiin vaikka tulopuoli
supistuu vuosi vuodelta.
Sekö on hyvinvointivaltio jos maksetaan asumistukea, eiköhän se ole sairas yhteiskunta jossa ihmiset eivät työllään pysty elämään.
asumistuki vääristää asuntomarkkinan.
ollaan samaa mieltä tietenkin
Muuta böndelle. Sieltä ilmeisesti olet alkujaankin.
.ituttaako sinua että ihmisiä tuetaan. Muuta maalle takas.^
ooooohhhhh, tää on ihme vekotin! tällä voi somettaa...... ja johtaa suomea!
http://www.hs.fi/kotimaa/a1358401266280
Nyt
Nyt
Nyt
http://www.ilkka.fi/mielipide/kolumnit/hyvaosaisten-pyhat-tuet-1.545468
Heil
Heil
Heil
Mikään muu kuin polvihousuissa selfailu ja twiittailu ei ole tärkeää pääministerille.
Arvovalta nousee!!!
Hey
Hey
Hey
Joo
Joo
Joo
3535 kirjoitti: "Stubb ihmettelee miksi kokoomuksen kannatus on romahtanut noinkin paljon?
Eipä siinä tartte paljoa ihmetellä. Lisää vaan twiittailuja ja ja sometusta kyllä se siitä."
Oma analyysini on se, ettei Kokoomuksen kannatuksen selkärankana oleva keskiluokka ole nähnyt elintasonsa nousevan moneen vuoteen, itse asiassa on menty alaspäin. Kokoomuslaisena voin tietenkin väittää, että kyllähän meillä on ollut aivan aitoa yritystä, mutta kumpikin vasemmistopuolue ja Vihreät panivat kyllä oikein kunnolla kapuloita rattaisiin monta vuotta. Nyt kun kaksi niistä on poistunut oppositioon, niin Kokoomuksen asema hallitusen sisällä on vahvistunut, mutta hallituksen enemmistö on kaventunut aivan kriittisen pieneksi. Uskon kuitenkin, että epävarma äänestäjä on enemmänkin kiinnostunut siitä, ettei kuntauudistus ole juurikaan edennyt ja SoTekin monessa mielessä eri suuntaan kuin mitä suuri osa kansasta haluaisi. Koska Kokoomus on ollut koko tämän vaalikauden maan suurin puolue ja pääministeripuolue, niin se on pitkälle vastuussa asioiden tilasta. ja taloustaantuman sitkeästi pitäessä Suomea otteessaan johtavan hallituspuolueen asema ei ole kadehdittava.
Eräiden Kokoomuksen kansanedustajien harkitsemattomat lausumat ovat syöneet puolueen kannatusta, mutten usko tämän tilanten olevan kovin pitkälle tulevaisuuteen vaikuttava. Kokoomuksen puoluetoimistoon on tullut uutta väkeä kokeneiden konkareiden tilalle, ja noiden uusien ihmisten kohdalla ottaa aikansa, ennen kuin he tuntevat kentän ja toimintaympäristönsä.
Media on nyt muutaman kuukauden ajan suhtautunut Kokoomukseen selvästi kriittiemmin kuin aiemmin, mutten usko, että tämä tulee jatkumaan enää kovinkaan kauan. Jos katsotaan, mitkä puolueet haluavat ihan tosissaan uudistaa tätä yhteiskuntaa, eivätkä vain varjella vanhoja valtarakenteita, niin tuo lista puolueista on hyvin lyhyt.
Pääministeri Stubbin tyyli hoitaa asioita ärsyttää joitakin, mutta Kokoomuksen kenttä on valtaosaltaan suhteellisen tyytyväinen puheenjohtajaansa. Alex on edelleen selvästi suositumpi kuin johtamansa puolue.
"Pääministeri Stubbin tyyli hoitaa asioita ärsyttää joitakin, mutta Kokoomuksen kenttä on valtaosaltaan suhteellisen tyytyväinen puheenjohtajaansa. Alex on edelleen selvästi suositumpi kuin johtamansa puolue"
Huvittavaa tämän Vesa Kaiteran fanaattinen usko tuohon Caj-göran Stubbiin...klovniin joka ei edes ilkeä käyttää etunimeään vaan häpeää sitä(kin)
.
"*DORKAA*"
.
Katsokaa äänimäärää,jolla Alex varmisti paikan EU.ssa. Muuten meneekö ALEX sinne ja tuleeko se toimittajakaveri takaisin kotiin,kaveri joka pääsi taas varasijalta hyviin hommiin. Miehen nimeä en muista.
Musta on hauska seurata Alexin edesottamuksia. Täysistunnossa sitä ihan odottaa sitä selfietä.
Suomenruotsalainen yltiörikas veroparatiisiin rosvoamansa rahat kätkenyt pervohomo Stubb rosvosi kokoomuksen ja teki siitä itselleen pedofiili-puolueen.... ja kokoomus hurraa ja runkkaa homon anaalipano mielessä.
täyttä ymmärrystä vailla.... ja pääministerinä!
Stubb, Toivakka, Männistö jopa faari Salolainen suosivat häpeällistä homouden harjoittamista vastoin luonnon lakeja ja Raaamatun opetusta ja suurin osa edustajista perässä palkkioviran toivossa. Onneksi ykköspoliitikot Zyskovitz ja Sasi olivat perinteisen avioliiton kannalla ja eräät muut. Lisäksi kun ns. puheenjohtaja on hylännyt perustamme "koti, uskonto ja isänmaan" niin toki kansa hylkää A. Stubbin. Ja saakin hylätä. Siirtyneet keskustaan. Mitään ei ole tehtävissä niin kauan kuin Stubb joukkoineen sählää.
Mikkelinmies1 kirjoitti: "Lisäksi kun ns. puheenjohtaja on hylännyt perustamme "koti, uskonto ja isänmaan" niin toki kansa hylkää A. Stubbin."
Tuo yhdistelmä "koti, uskonta ja isänmaa" on kyllä merkittävä tekijä kokoomuslaisuudessa, ja Stubbkin on sitä muutamaan otteeseen viime aikoina käyttänyt. Tämä ei tarkoita sitä, että Alex olisi siirtynyt arvokonservatiivien leririin, vaan hän yrittää lähinnä kertoa Kokoomuksen konservatiivisen siiven väelle, että hekin voivat vaikuttaa jatkossa Kokoomuksessa. Stubb yrittää saada Kokoomuksen mahdollisimman yhtenäisenä vaaleihin. Jos hän ei onnistu tässä, niin Kokoomuksen mahdollisuus jatkaa hallituspuolueena vaalien jälkeen pienenee selvästi.
Kokoomuksella alkaa oikeutettu pitkä ja raskas oppositiotaival, kun mikään ei pelasta sitä raskaalta vaalitappiolta.
En usko syynä olevan nämä arvopohjaiset asiat, onko Kokoomus liberaali vai arvokonservatiivi, vaan yksinkertaisesti on nähty, ettei Kokoomusjohtoinen politiikka tuota tulosta kansalaisten elämään.
Ollaan samassa tilanteessa kuin aikanaan Neuvostoliitossa. Siellä kommunismi ei toiminut ja systeemiä oli pakko vaihtaa.
Kokoomuspolitiikka on liian idealististita, jolle tulee liian kova hinta. EU-uskovaisuus, eurouskovaisuus, Euroopan Yhdysvallat uskovaisuus, Nato-uskovaisuus tuottavat sellaisia politiikan uskonkappaleita, joiden varassa tehty politiikka näkyy ja tuntuu kansalaisten lompakossa.
Eu-rahapolitiikan tähden vienti ei vedä, eikä maahan tule tuloja. Pakotepolitiikan tähden Venäjänkauppa jumiutuu pitkiksi ajoiksi jne.