Miksi Häme ja Pirkanmaa talvipyynnin ulkopuolelle???

Ryynäsen Topi

Kuten otsakkeessa kerroinkin miksi hirven talvipyynnin ulkopuolelle jää Häme ja Pirkanmaa??? Vaikka nyt onkin heikoin hirvikanta vuosikausiin niin siitä huolimatta kyseisillä alueilla on useampina vuosina mitattu suomen tiheimpiä hirvikantoja. Tästä huolimatta talvi hirvestystä ei sallita näillä paikkakunnilla kun se mahdolliseksi tulee päätösten mukaan.
Mielestäni on hyvin epäoikeudenmukaista jättää tietyt alueet ulkopuolelle koska kantakaan ei siitä vaarantuisi yhtään enempää kuin muualla suomessa.
Syyksi ei kelpaa edes asutusten läheisyys sillä alueet ovat moninpaikoin laajoja erämaita siinä missä keski-suomessa tai pohjanmaallakin ja saahan kiväärillä myös syysaikaan metsästää näissäkin kunnissa.
Minkään muun eläinlajin kohdallakaan ei suomessa rajoiteta metsästystä maakunnan mukaan jos vain eläinkanta metsästyksen kestää.
Itse tulen vastustamaan periaatteellisista syistä koko hirven talvipyyntiä koska koko maa ei ole tasa arvoisessa asemassa sen suhteen.
Kumma että alueilla jossa hirvenpyynti ei olisi sallittua ei edes syksyiset rajoitukset usein ole voimassa vaan koko kausi on tähän asti ollut sallittu hirven metsästykseen. Näinollen minun järkeeni ei käy miksei sitten talvipyyntikin.

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jahimees

      Trolli on taas herännyt:D
      Kyllä voi jollain olla henkilökohtaisia ongelmia aitoa RT.a kohtaan. Mene hoitoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4774
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1722
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      287
      1586
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1544
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1428
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1170
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1167
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1099
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1053
    Aihe