Mauri Pekkarinen

YaraFinlanderos

No niin Hra Pekkarinen, olet nyt muutaman vuojen oppositiossa huutanu kaivoshankkeiden puolesta että miksei valtio ole teheny mithän mineraalivarantojen kans.
Ota Talvivaara halthun ja ala louhihan ja näytä kyntes, toivottavasti et ole kerinny leikkaahan niitä.

6

1364

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koko eduskunta

      herra herra herra nää eduskunna pekkariset ja muut pellet myi kemira ja sen jopa kymmenien miljardien raakaaine varastot norjaa jollaki helvetin sadoilla miljoonilla ei siä herroja o vaan narreja jotka pitää kansalaisia viä suurempina narreina eihä näillä o etes vastuuta omista päätöksistää vaan kyllä kansa maksaa paskat päätökset ku nää kekkulit jakaa rahaa ittellensä millo mitenki......jossei esim puolueet tu toimee ilman puolue tukee ni kuinka nää saatanat pystyy sit suomea pyörittää ku taidot ei riitä etes puolueide pystyssä pitämisee iha paskaa sakkia kokurssi tilassa olevien puolueidensa kans

      • Apatiittinen

        "... pekkariset ja muut pellet myi kemira ja sen jopa kymmenien miljardien raakaaine varastot norjaa jollaki helvetin sadoilla miljoonilla..."

        Ei siinä kaupassa mitään todellista tavaraa myyty, vaan malmiesiintymän hyödyntämismahdollisuuksia. Kemira teki 1980-luvun puolivälissä koerikastuksia ja kannattavuuslaskelmia Soklin avaamisesta ja totesi hankkeen kannattamattomaksi. Vasta nyt on norjalainen Yara pitkän harkinnan jälkeen kaavailemassa fosfaattikaivoksen avaamista Sokliin.

        Ja hyvä näin, että saatiin Yara valtion lupaamilla infrastruktuurin rakentamisilla sitoutettua Soklin avaamiseen. Sillä näinä päivinä on Geologiselta tutkimuslaitokselta tullut tutkimusraportti, jonka mukaan Suomen fosfaattivarat ovat todella runsaat. Nyt olisi uusia fosfaattiesiintymiä jo käytössä olevan Siilinjärven louhoksen lisäksi valita asti ja paljon helpompien kulkuyhteyksien päässä, kuin mitä tämä todella syrjäinen Sokli edustaa. Ja on muistettava, että Suomi on ainoa maa koko Länsi-Euroopassa, jonka maaperästä louhitaan fosfaattia. Sen kysyntä on maailman väestönkasvun ja lisääntyvän ruuantarpeen vuoksi ehtymätön.

        Mauri Pekkarinen on viisas ja kaukonäköinen poliitikko!


      • MauriOliOikeassa

        Niin, tänä päivänä se sitten on paljastunut, ettei Pekkarinen tainnut tässäkään asiassa kovin väärässä olla. Yara on pannut Soklin kaivoshankkeen jäihin sen heikkojen kannattavuusnäkymien takia. Kemirahan teki vastaavan päätöksen 1980-luvulla. Nämä Suomen syrjäseuduilla sijaitsevat mineraalivarat eivät ole mitään "kultakaivoksia", joten oli hyvä kauppa, että tästäkin Soklin myymisestä edes jotain saatiin.

        Ehkä nämä Mauri Pekkarista mollanneet nimimerkit ymmärtävät nyt esittää anteeksipyynnön kokeneelle valtiomiehelle, vaikkapa tällä sivustolla.


    • tietsikka-asiaa

      Tietsikkakysymys, kun googlaan taamir fareed tulee Mauri Pekkarisen kuva ja tuulimyllyhuijauskuva, miksi

      http://www.bing.com/images/search?q=taamir fareed&qpvt=taamir fareed&qpvt=taamir fareed&FORM=IGRE

      hakukonevaihto ei auta aina tulee Pekkarista taamir fareed -haulla

      https://www.google.com/search?q=fareed&biw=970&bih=495&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=uxQ-VdKQOMWfsAHTr4CABA&ved=0CAcQ_AUoAg#tbm=isch&q=taamir fareed&spell=1

      Sitten on toinen kysymys, kun haen feisbookissa

      tuulimari fareed tuleekin tuulimari pekkarinen

      https://www.facebook.com/tuulimari.pekkarinen

      onko mun koneessa virus tai bakteeri???

      ja sit vielä yks juttu, jos mä googlaan

      jättikauppa täysi susi

      niin taas alkaa sama alusta, tulee Pekkarinen
      jatkuvasti teki mitä tahansa???

      onks tää enää mitään laitaa ja auttaisko jos laittais
      paskalakia tai talvivaaraa tai fennovoimaa

      hakukoneeseen vai meniskö kone noista tukkoon???

    • 20MILJOONAA

      KEMIRA SOKLI MYYTIIN PROMILE HINNALLA NORJAAN EK HÄKÄPÖNTTÖ JOHTAJA TAISI OLLA ASIALLA.

    • ArskaHa

      Joo, olis vaan nää tämän maan pekkariset, vanhaset ym. pysyneet siltarumpulinjoilla, joista ne mahdollisesti jotakin ymmärtää (?), niin olis säästytty monelta harmilta ja rahanmenolta.........

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      108
      1329
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      131
      982
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      864
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      672
    6. 32
      655
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      588
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      498
    Aihe