Noin 3v sitten täällä huuteli muuan porukka, että 2v sisällä diesel yhtä kallis tai jopa kalliimpaa kuin bensiini...
MILLOJ SE ALKAA?
MILLOJ SE ALKAA?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
... Heti kun verotus alkaa perustua polttoaineen energiasisällön verottamiseen, minkä voisi kuvitella energiaverotuksessa tasapuolista olevankin. Tällä hetkellä aiheuttajaperiaatteen mukaan dieselin tulisi maksaa bensaa enemmän, jos sitä ei verotuksessa erityisesti suosittaisi.
Kommentti tähän, vaikka en kolme vuotta sitten asiasta mitään lausunutkaan... :-)
Toivottavasti dieseliä ei enää suosita enempää. Nytkin vuosittainen autovero käyttövoimavero oli liki 600 euroa. Ilman että litraakaan olisi tuota ainetta kulutettu, tai metriäkään ajettu. Muka aiheuttajaperiaate...
Jo 2 vuotta sitten vaihdoin bensa-autoon, ja päätöstä ei ole tarvinnut katua. bensakoneella on myös tuleva auto, ja käyttöönotto ilmeisesti toukokuussa.
EU:ssa todellakin on sellaisia suunnitelmia, että verojen pitäisi olla energiasisällön mukaan. Silloin diesel voisi maksaa hieman enemmän kuin bensa per litra. Näin on jo joissain maissa, mm. Englannissa, mutta sielläkin dieselautot ovat suosittuja koska polttoaineenkulutus on pieni bensaaan verrattuna.
Jos Suomessa mentäisiin samaan verotustapaan, niin sitten dieselauton ylimääräisestä vuosiverosta olisi luovuttava. Varmaan valtio tekisi niin, koska jo nyt valtio ihan oikeasti tähtää siihen, että keskimääräistä autoilijaa verotetaan saman verran vuodessa olipa dieselauto tai bensa-auto kun laskee yhteen polttoaineen ja auton verot. Dieselauton ylimääräisen vuosiveron poistumisen myötä diesel tulisi bensaa kannattavammaksi nykyistä pienemmillä vuotuisilla ajokilometrimäärillä.
Linja- ja kuorma-autoliikenne kärsisi huomattaasti dieselin veron noususta, minkä vuoksi asia ei ole ihan simppeli ratkaistavaksi.
Nyt on 0,10 e eroa enään,siis jos ei liikoja ajele sillä diiselillä,plus miinus nolla tulos.
Onneksi on moottoripolttoöljyä farmitankissa.
Sääli että polttoainemaksu on niin iso että löpöllä ei voi ajaa kannattavasti, koska se vaatisi päivässä niin monta kilometriä joita Suomen rajoitukset eivät mahdollista... Sallittua silti
Huutelijat odottaa nyt sitä persujen lupaamaa autoveronpoistoa...
Mihikäs jalostamot sitten sen dieselin laittavat jos sitä ei kaupaksi menisi,eihän sitä voi maahan kaataa