Lahden kummitustalo pelotti turkulaisia aikanaan todella paljon. Syynä oli se, että turkulaiset olivat ja ovat tottuneet asumaan kelan ja sossun maksamissa kerrostaloasunnoissa, eikä yksityisomistuksessa oleva omakotitalo laajoine pihoineen ollut heille tuttu.
Onhan laaja omakotitalon piha tietysti vähän pelottava, jos on tottunut pelkkään kerrostalomurjun grillipaikkaan.
Paskaämpärijuttu taas tulee siitä, että turkulaiset näkivät talossa useita ämpäreitä ja ajattelivat tietenkin, että niihin paskotaan. Näin ei tietenkään ollut. Omakotitalon suurella tontilla on paljon pihatöitä, joihin tarvitaan ämpäriä. On niissä joissain joskus saattanut esimerkiksi kananpaskaa ollakin, mutta tätä on käytetty normaaliin tapaan kasvien lannoitteena. Tätäkään kerrostaloturkulaiset eivät tajunneet.
"Lahden kummitustalo"
13
252
Vastaukset
- kyllä se nyt
vaan on niin, että lahtelaiset paskoivat ämpäriin. tämän tietää jokainen kummitustalossa käynyt
- paskaämpäri
kun lahden pojat olivat vierailulla turussa niin joka miehellä oli paskaämpäri mukanaan. turkulaiset opettivat kädestä pitäen miten vesivessaa käytetään
- FaktatEsiinSitte
Ootteko te koskaan edes ikinä käyneetkään missään kummitustalossa? Lahdessa saati Turussa? Puhutte ihan ympäri pyöreitä ja täyttä vesiperää... Kukaan ei ole pystynyt todistaa faktoja pöytään että mitä siellä on tapahtunut ja mitä ei!!!!!! Falskeja väitteitä ja samaa hölinää paskasinkkiämpäreistä....
- Orchman
Ola kuulema puhui ihan tosissaan, että Väinö olisi lukinnut hänet johonkin komeroon useaksi tunniksi ja nimenomaan kummitustalossa. Ola oli miehuullinen eikä tehnyt pelosta housuihinsa vaikka likeltä piti!
- ullakon.vanki
olin vuosia vankina kummitustalon ullakolla lahdessa ja jouduin paskomaan ämpäriin ja samalla lukemaan ääneen kalevalaa
- sentietkand
Kalevalasta tuli mieleen
Kun Olavi Mäenpää oli 14 vuotta sitten Mikaelin kirkkovaltuuston vaaleissa ehdokkaana, eräänä hänen vaalilupauksenaan oli, että juutalainen raamattu korvataan aitosuomalaisella Kalevalalla.
Äänten vähäinen määrä (7) järkytti Olvin henkistä tasapainoa ja hän erosi kirkosta ja leikki muutaman kuukauden kommunistia.
Mm. tilasi kymmenen kpl mustaa baskeria ja kommunistiterroristi Che Guevaran kuvalla varustettuja teepaitoja.- Orchman
Aikoinaan viime vuosituhannella ennen pitkää reissuaan Viroon Ola sai potkut silloisen SMP:n joukoista ja hän osallistui vaaleihin omissa nimissään ja levitteli itsestään julisteita, joissa häneksi tunnistettava hahmo pui nyrkkiä jotenkin Pohjois-Korean mieleen tuovassa kostyymissa.
- Sentietkand
Monessa mies mukana.
Pari kolme viikkoa sitten Turun Sanomat laski, että Olavi Mäenpää on ollut kuudessa (6) eri puolueessa, johtajana tietenkin, sehän on Olville kynnyskysymys.
Lehti jätti mainitsematta, varsinaisen poliitikan tähdenlennon Waltteri Jokisen, joka lyhyen poliittisen uransa aikana on jo kolmannen puolueen puoluesihteerinä.
Mihin mies ehtii, kun ikä ei vielä paina. - 7Vaihe
Sentietkand kirjoitti:
Monessa mies mukana.
Pari kolme viikkoa sitten Turun Sanomat laski, että Olavi Mäenpää on ollut kuudessa (6) eri puolueessa, johtajana tietenkin, sehän on Olville kynnyskysymys.
Lehti jätti mainitsematta, varsinaisen poliitikan tähdenlennon Waltteri Jokisen, joka lyhyen poliittisen uransa aikana on jo kolmannen puolueen puoluesihteerinä.
Mihin mies ehtii, kun ikä ei vielä paina.Ikä ei paina, mutta valkotakkiset sedät saattavat hidastaa Waltterin uran nousukiitoa.
- 7Vaihe
Ai niin!
Millainen mörkö se siellä Lahdessa oikein mölysi? Siis muuu kuin asukas itse. - silmätön
7Vaihe kirjoitti:
Ai niin!
Millainen mörkö se siellä Lahdessa oikein mölysi? Siis muuu kuin asukas itse.Oletko aivan silmätön?!??!?!
- 7Vaihe
silmätön kirjoitti:
Oletko aivan silmätön?!??!?!
Silmättömyys liittyy näissä kummittelujutuissa joko täydelliseen lääkinnän puutteeseen tai alkoholinkäytön aikaansaamaan deliriumiin.
- Km-muistelija
Kummitustalon entinen isäntä oli tässä vielä takavuosina ns. "tosi fiksu" kunnes muuttui "ihan pölyksi"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1114997Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493292Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853039Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku281852- 811777
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411530450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1181427Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1161116- 161089
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431047