att Finland INTE är tvåspråkigt och svenskan INTE är ett nationalspråk snart är färdigt ? När det nu behövs så många kedjor om samma fråga ?
Månne det här tjatandet om
trist 12
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Även om nu fennona gnäller om svenskan ,så finns vi ju här och knappast tänker vi flytta bort heller.
PAKKORUOTSI angår inte SFP och den svenskspråkiga befolkningen.Jag är alldeles av samma åsikt.Inte hjälper det att gnälla HÄR.Fennona borde få sina "pois pakkoruotsi representanter " i riksdagen att infria sina vallöften.
RKP on ainoa taho Suomessa, joka on aktiivisesti ajamassa pakkoruotsia.
RKP loi pakkoruotsin lehmänkaupoillaan 60-luvulla, jolloin pedagogit olisivat halunneet englannin pakolliseksi.
Voi teitä, kyllä RKP on nimenomaan oikea osoite tälle keskustelulle.
Tror du faktistkt att SFPs ledning läser de här inläggena ?Mycket effektivare vore det att bearbeta era egna representanter.Den här spalten är endast för att språkrasister skall ha möjlighet att lufta sitt "svenskhat ".
Kyllä RKP-läiset näyttävät lukevan RKP:n palstaa.
Kielivapaus ei ole vihaa vaan vapauden rakkautta.
Pakkoruotsi on taas vihaa suomalaisuutta kohtaan.