Joutuuko George W. Bush Haagiin

Rikoksista ihmisyyttä vastaan?


Toteutuuko oikeus?
1950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tuskinpa vaan, eihän Venäjän (NL) johtajatkaan ole joutunu.

Äänestä

Joutuuko Putin Haagiin, joutuuko Porosenko, joutuiko Thatcher, Kekkonen, Obama, Brezhnev, Kennedy, Halonen, Berlusconi, jne ... Haagiin ?

Joutuuko Niinistö ?

Ei joutunu, eikä joudu.

Äänestä

Aika paljon saa tappaa siviilejä ennen kuin Haagin kynnys ylittyy. Putin on vielä vasta pikkutekijä, mutta hänellä on potentiaalia isompaankin. Stalin nirhasi 30 miljoonaa, mutta sai itselleen luonnollisen kuolemnan ja valtiolliset hautajaiset. Etnisestä puhdistukseta joutuu herkästi Haagiin ja olisi sinne Hitlerkin joutunut, ellei olsi pelkuri itse päiviään päättänyt.

Bushin hallinnon mopo karkasi pahasti 911-tapahtuman jälkeen. Tosin näistä kidutuksista on tiedetty jo 6-8 vuotta. Osittain tilanne johtui siitä, ettei CIA ole oikein kunnolla parlamentaarisessa valvonnassa ja se pystyy huijaamaan hallitustaan.

Saas nähdä, onko jenkeillä sisua laittaa ketään vastuuseen. Putinilla, joka aloitti valtiomiesuransa räjäyttelemällä kerrostaloja Moskovassa, tuskin olisi sisua.

Äänestä

Joutuu. Jenkit ovat sairaita, asehullu, ihmisiä.

Äänestä

Nythän on niin, että näitä kidutuskuulusteluja lienee tapahtunut vähän joka maassa.

Haagiin näitä valtionpäämiehiä ei niin vain saada, komentoketjut yleensä sen verran epäselvät, kun liikutaan harmailla alueilla. Kun nyt sitten Usassa on raportti asiasta kirjotettu ja sitä parlamentaarisesti päätetty käsitellään, niin kai siitä kohu syntyy. Kyseessä sentään maailman demokratiakehitystä etulinjassa markkinoiva suurvalta. Mikäpä vois olla makeampaa riepoteltavaa medialle.

Paitsioon jää se tosiasia, että vastaavaa tapahtunee valitettavan paljon kaikissa aktiivisen tiedustelun maissa. Milloin venäläiset käsittelevät omat kidutuksensa julkisesti duumassa vapaan lehdistön edessä.

Tuskin me Suomessakaan täysin viattomia ollaan.
Valvottaminen ja ajantajun vieminen lienee Supossa aivan rutiinia.

Äänestä

Lähde hakeens sitä

Äänestä

Jos Mailmassa on yhtään oikeutta, niin kyllä!

Äänestä

Ei, päin vastoin, USA tuo ydinaseensa meidän maallemme!

Äänestä

Oikeus ja USA ei mahdu samaan lauseeseen.

Äänestä

USA on peto 666.

Äänestä

Isisille pieni vinkki: Bush tollompi makaa Texasin tilallaan. Hakekaa ja hirttäkää, kiitos.

Äänestä

SYYTÄ OLISI

Äänestä

No oliko siellä Irakissa ydinaseita, herra presidentti?

Äänestä

Usa natsit tuomiolle!

Äänestä

Murha ei koskaan vanhene. Saati sitten kansanmurha.

Äänestä

Ei joudu, USA:ssa on laki joka sallii USA:n miehittää Hollannin, jos sen sotilaita tai virkamiehiä yritettäisiin tuomita Haagissa.

Äänestä

Olisiko otettava omankäden oikeus tällaisissa tapauksissa käyttöön?

Äänestä

Kumpaahan kysyjä tarkoittaa, tyhmempää vai vanhempaa? Ketään ei tietenkään saada Haagiin, ellei Putin lopuksi kuitenkin joudu, kun syitä riittää hirttotuomion verran.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


????????? kirjoitti:

Rikoksista ihmisyyttä vastaan?


Toteutuuko oikeus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu