Seksirikosten luokittelu: Käsittämätöntä

uhrien oikeus ?

Aina vain jaksaa oudoksuttaa ja tyrmistyttää se miten Suomessa hyssytellään seksuaalirikollisia.

Seksuaalinen hyväksikäyttö ja raiskaus on aina erittäin vakava rikos ihmisyyttä vastaan ja useimmten jättää koko elinikäiset hyvin raskaat ja vaikeasti kannettavat jäljet uhrilleen.

Uhri tulisi laittaa kaiken keskiöön ja rikollinen määrätä maksamaan hänelle korvauksia massiivisena kertasummana, kuin vakavan fyysien vamman tahallisesta tuottamuksesta. Palkalliselle pakkotyöleirille (jossa kustannettava myös oma ylöspitonsa, ei ilmaista majoitusta tai ilmaisia "lounaita") niin pitkäksi aikaa, että korvaus on maksettu.

Samaan aikaan vaikutttaa, että joistakin varsin mitättömistä väkivallattomista rikkeistä ja rikoksista ladataan edelliseenkin verrattuna aivan kohtuuttomat seuraamukset.

13.9.2013 - "Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International vaatii, että seksuaalirikoksia käsittelevä luku Suomen rikoslaissa muutetaan niin, että suostumuksen puute nostetaan raiskauksen määritelmän ytimeen."

"–Raiskausta ei edelleenkään tarkastella uhrin suostumuksen puutteen kautta, vaan se määritellään väkivallan käytön kautta. Fyysisen väkivallan määrään ja vakavuuteen keskittyvä lainsäädäntö jättää huomiotta uhrin henkisen kärsimyksen. Uhrilta viedään seksuaalinen itsemääräämisoikeus myös niissä tapauksissa, joissa fyysistä väkivaltaa ei käytetä, Amnestyn Suomen osaston asiantuntija Tiina Oikarinen kommentoi järjestön tiedotteessa."

- http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/62341-seksirikoslaki-muuttumassa-uusi-vaatimus-suomelle

"Raiskaus ajoittui syyskuuhun 2011. Oikeuden mukaan teko ei täyttänyt törkeän tekomuodon tunnusmerkistöä, vaikka tekijä uhkaili uhriaan. "

- http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014120918914006_uu.shtml

-

2

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lakimies2

      > Seksuaalinen hyväksikäyttö ... on aina erittäin vakava rikos ihmisyyttä vastaan ja useimmten jättää koko elinikäiset hyvin raskaat ja vaikeasti kannettavat jäljet uhrilleen.

      Näin on. Vaikkapa pyllystä nipistys tuhoaa elämän. AINA. Pyllystä nipistäminen on yhtä vakava rikos kuin viiden tunnin puskaraiskaus. ELÄMÄ ON YHTÄ PILALLA.

      • Suhteellisuutta

        Juur näin! Vähän suhteellisuutta!

        Ottakaa selvää mitä on seksuaalinen hyväksikäyttö. Se on aivan eri juttu kuin raiskaus.

        Raiskauskin voi olla vaikka nukkuessa tapahtunut yhdyntä -oman miehen kanssa. Kai sillä on vähän eroa siihen, että joku hyppää puskasta ja väkivaltaa käyttäen raiskaa?

        Ongelmana näissä on useinkin NÄYTTÖ tai siis sen puute. Entä, jos nainen vain keksii kaiken? Yleensä näyttöä ei ole, mutta silti tuomitaan! Kyllä, näin on nykyään. Eihän jostain halaamisesta tai nipistämisestä ole mitään näyttöä ja jälkiä, on vain sana! Jos aikuinen mies halaa teiniä, voi hän saada syytteen ja tuomion seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Ja maksettavaksi korvaukset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      80
      4356
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      24
      2801
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2768
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2484
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2479
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      635
      2044
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1975
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1908
    Aihe