Aina vain jaksaa oudoksuttaa ja tyrmistyttää se miten Suomessa hyssytellään seksuaalirikollisia.
Seksuaalinen hyväksikäyttö ja raiskaus on aina erittäin vakava rikos ihmisyyttä vastaan ja useimmten jättää koko elinikäiset hyvin raskaat ja vaikeasti kannettavat jäljet uhrilleen.
Uhri tulisi laittaa kaiken keskiöön ja rikollinen määrätä maksamaan hänelle korvauksia massiivisena kertasummana, kuin vakavan fyysien vamman tahallisesta tuottamuksesta. Palkalliselle pakkotyöleirille (jossa kustannettava myös oma ylöspitonsa, ei ilmaista majoitusta tai ilmaisia "lounaita") niin pitkäksi aikaa, että korvaus on maksettu.
Samaan aikaan vaikutttaa, että joistakin varsin mitättömistä väkivallattomista rikkeistä ja rikoksista ladataan edelliseenkin verrattuna aivan kohtuuttomat seuraamukset.
13.9.2013 - "Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International vaatii, että seksuaalirikoksia käsittelevä luku Suomen rikoslaissa muutetaan niin, että suostumuksen puute nostetaan raiskauksen määritelmän ytimeen."
"–Raiskausta ei edelleenkään tarkastella uhrin suostumuksen puutteen kautta, vaan se määritellään väkivallan käytön kautta. Fyysisen väkivallan määrään ja vakavuuteen keskittyvä lainsäädäntö jättää huomiotta uhrin henkisen kärsimyksen. Uhrilta viedään seksuaalinen itsemääräämisoikeus myös niissä tapauksissa, joissa fyysistä väkivaltaa ei käytetä, Amnestyn Suomen osaston asiantuntija Tiina Oikarinen kommentoi järjestön tiedotteessa."
- http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/62341-seksirikoslaki-muuttumassa-uusi-vaatimus-suomelle
"Raiskaus ajoittui syyskuuhun 2011. Oikeuden mukaan teko ei täyttänyt törkeän tekomuodon tunnusmerkistöä, vaikka tekijä uhkaili uhriaan. "
- http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014120918914006_uu.shtml
-
Seksirikosten luokittelu: Käsittämätöntä
2
222
Vastaukset
- lakimies2
> Seksuaalinen hyväksikäyttö ... on aina erittäin vakava rikos ihmisyyttä vastaan ja useimmten jättää koko elinikäiset hyvin raskaat ja vaikeasti kannettavat jäljet uhrilleen.
Näin on. Vaikkapa pyllystä nipistys tuhoaa elämän. AINA. Pyllystä nipistäminen on yhtä vakava rikos kuin viiden tunnin puskaraiskaus. ELÄMÄ ON YHTÄ PILALLA.- Suhteellisuutta
Juur näin! Vähän suhteellisuutta!
Ottakaa selvää mitä on seksuaalinen hyväksikäyttö. Se on aivan eri juttu kuin raiskaus.
Raiskauskin voi olla vaikka nukkuessa tapahtunut yhdyntä -oman miehen kanssa. Kai sillä on vähän eroa siihen, että joku hyppää puskasta ja väkivaltaa käyttäen raiskaa?
Ongelmana näissä on useinkin NÄYTTÖ tai siis sen puute. Entä, jos nainen vain keksii kaiken? Yleensä näyttöä ei ole, mutta silti tuomitaan! Kyllä, näin on nykyään. Eihän jostain halaamisesta tai nipistämisestä ole mitään näyttöä ja jälkiä, on vain sana! Jos aikuinen mies halaa teiniä, voi hän saada syytteen ja tuomion seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Ja maksettavaksi korvaukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,804356Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt242801Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242768Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122484Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172479Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1112214Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1002173Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6352044MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141975Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka341908