Valonvahvistimista?

Pimeää touhua

Onko kokemuksia valonvahvistimista?

MH-Varuste näkyy ainakin myyvän kohtuuhintaisia Nght Owl Optics :in valonvahvistimia. Onkohan minkälaisia eroja noissa digitaalisissa versus valonvahvistinputkella olevissa? Digitaaliset näkyy ainakin yleisesti olevan vähän edullisempia.

6

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Pimeää touhua

        Joo, toi on se digitaalinen ja sit niillä näkyy olevan myös kaksi mallia eri suurennoksilla (2x ja 5x) 1. sukupolven valonvahvistintekniikalla.

        Noissa digitaalisissa ainakin tuo toimintaetäisyys ilmeisesti on aika lailla rajoittunut tuon IR -valaisimen valokeilan kantamaan.


    • Ylpal

      Kokemusta on valonvahvistimista Puolustusvoimista, jossa tuli käytettyä niitä aika paljonkin. Itse suosittelen Puolustusvoimienkin käyttämää VV2000-valonvahvistinta. Varusteineen saa reilusti alle 2000 eurolla ja tuo valonvahvistin kestääkin sitten ikuisesti ja missä olosuhteissa tahansa.

      http://millog.smartpage.fi/en/vv2000/

      http://www.puolustusvoimat.fi/portal/puolustusvoimat.fi/!ut/p/c5/vZPNjqpAEIWfZR5g7GpAfpYKLT8NqECLsiHogCIgOCIIT39NJrl3dV1NrLM8OfUldVIoQk9dki4_Jm1eX5ISbVEkxjonyoYFWFlSZw7m0oaNZK-wyvEoRFsQYv88NOZYjN559B8t6eGmzXrHJuCSArtkarmktAMGD7fIwScADqkwOAreLNZkZnTesCYfz13RK5oOr33AP77IE0pcXcD6ShXA9DWmBEzidSa-zC896ceH_8wM0A5F0r-8jl35mQ9WnO4tAKiAgl-8xmuW-EbW9I0s6X0s9Xf7slCU76tJf6gmMJEVLIsKnsq8KMgccChsdtje35xeI35X5wO0ZFNwkQM8g8C6hq0xWDSolIxbh3RxVgdxJ4zHOKuDuwR11GT2okzKKmTKqKZM0kDVhNCPq9Rudne2PF2iorssrPB8_87alJ6kduNfh2A7Db_9sMy92UNs4Yse7N7Iro4SS_TaWysJ967mhvRGWPLVnWicJnfxuC3zvaCvubGa82ZRUHprDhYkc-Z6rtPHV5qu8UrwhzkJyEVTnr_mPEYhm9vL9GHa-w1nUfMzboyxk_kl34uG_emxqmYfyDXqKkVN1TXEM8btX6WzPwyWHPA!/dl3/d3/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/?pcid=499a08004914e13da4feed30a8ea04e8

    • Silmät pilalla

      Älkää käyttäkö, niissä pilaa silmänsä. Vaivat ilmenevät vasta 50-60 vuoden iässä. Mahdollinen loppuikä tuon jälkeen niin pimeää, että minkäänlaisista "valonvahvistimista" ei enää ole apua!

      • Punasilmä

        Tuo voi totta. Aina silmiin tulee moisista härpäkkeistä infrapuna- tai muuta vahingollista valoa. Silmät sokeutuvat aikaa myöten!


    • huuhkaja4

      Joskus varoiteltiin noista 1-2 sukupolven valonvahvistimista, mitä itä naapurista on tännekin tullut.
      Silmille haitallista säteilyä olisi jonkin verran (röntgen), mutta onko määrä riittävä aiheuttamaan vahinkoa. Sitä ei sanottu.
      Itse en kuitenkaan käyttäisi noita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9167
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      56
      4809
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4501
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      53
      2823
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1222
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      42
      1202
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1144
    Aihe