Whirlpool pesukone nukkasihti ei lähde irti

ohjeessa sanotaan kierrä vastapäivään ja kun kiertää ei lähde irti ?
missä vika
kone on päältä täytettävä 1v vanha
621333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miten niin ei lähde auki? Pyöriikö kuitenkin. HAE TONGIT AVUKSI, JOS ET JAKSA VÄÄNTÄÄ TAI ULOSVETÄÄ SITÄ

Äänestä

voipi olla mennyt jotain sihdin tukeeksi joka estää sihdin pois tulon. Jos ei irtoa kevyesti vetämällä on riski että muoviosat havoavat. Silloin oikeampi tapa on irrottaa pumppu ja katsoa takapän onko koku joka estää irtoamisen. vaikeimmissa tapauksissa on irroitettva letkut ja pumpun runko ennekuin saa pihdeillä vedettyä tukeen sihdistä pois.

Äänestä

ketju on vanha, mutta vastaan silti. jos vaikka olisi apua muille jotka tulevaisuudessa painivat saman ongelman kanssa. minun tapauksessani päältätäytettävä whirlpool hälytti olevansa tukossa. nukkasihdin "korkki" kääntyi ehkä 1/4 kierrosta, jolloin veden sai lirutettua koneesta pois, mutta ei irronnut. aikani ähellettyäni keksin hakea avuksi pihdit, joilla sai lisää vipuvoimaa ja lopulta korkin sihdin liikkeelle. sihdistä löytyi yksinäinen sukka. en mitenkään voi ymmärtää, miten se oli pesukoneen rummusta sinnen löytänyt.

Äänestä

Voikohan nukkasihdin avautumista estää alipaine jos koneen luukku on kiinni? Luukku auki ja sitten yrittämään.

Äänestä

Sukat menee pesualtaan ja rummun välistä. Nukka sihdin väliin jos jää jokin esim lantii tahi naula se estää kiertymisen. osasta nukkasihdeistä jää kansi käteen jos väkisin aukoo tai muovi osat rikkoutuu. Korjaajaa tarvitaan ellei omat niksi auta sillä poistoumppu pitää irroitaa ja sitä kautta saa yleensä tukokse pois. osass tapauksissa joutuu kumiletkun irroittamaan jos sinne väliin on jäänyt tavaraa. On myös tapauksia että kolikko jää tukkimaan veden tulon rummun ja poistopumpun väliseen kumiputkeen. siihen ei auta kun poistaa letku ja poistaa esine. korjaaminen on hauskaa kunhan osaa muuten tulee perheeseen pahimmilaan suuri suru kun kodinkone korjaaj guru makaa hengettomänä sähkö isku jälkeen.

Äänestä
  • Niin siellä pyykkikoneessa jossain moottorin tienoilla voi olla isoja kondensaattoreita joista saa sähköiskun vaikka kone on irti seinästä.
    Oman, hajonneen entisen koneen nukkasihtiloukusta löytyi jokin kova puoliympyrän muotoinen palanen, ihmettelen miten se oli päässyt vesipumpun siipipyörän läpi loukkuun asti, niin iso palanen että on varmaan tiukkaa tehnyt tulla läpi siipipyörän aukosta. En tiedä mikä palanen se on, ikään kuin n. 1-2 mm paksu kivinen liuska, voiko pesuaine kertyä johonkin ja kivettyä tällä tavalla? Palasen murtaminen poikki vaati huomattavaa voimankäyttöä, luulisin pesuainejäämän murtuvan helposti? Vai olisikohan ehkä betonisen(?) vastapainon palanen irronnut, koneesta todennäköisesti laakerit morjesti kesken linkouksen ja olisikohan hakatessaan osunut jotain myös vastapainoon, lopulta hakkaaminen loppui kun moottorin hihna todennäköisesti karkasi käyttöpyörältä, rumpu ei enää pyörinyt vaikka moottori kävi.
    Näin isosta palasta huolimatta nukkasihti aukesi normaalisti ja helposti, palanen oli vaakatasossa loukun pohjalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoh hoijaa kirjoitti:

ohjeessa sanotaan kierrä vastapäivään ja kun kiertää ei lähde irti ?
missä vika
kone on päältä täytettävä 1v vanha

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu