Kannattaako tätä esitellä?

Venäjä jatkaa sotauhoaan esittelemällä 1960-luvulta peräisin olevaa pommikonettaan.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1418110097955.html

Miten tuollainen pärjäisi vaikkapa tälle häivepommittajalle?

http://tinyurl.com/kvuf5s5
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei kannata, vaan tätä kannattaa:

USA:n senaatin tiedustelukomitea julkaisi eilen raportin, joka paljastaa karmeita yksityiskohtia CIA:n harjoittamasta kidutuksesta.

1) Vesikidutus
Vankia vesikidutetaan niin, että hän kokee hukkuvansa. Vesikidutukseen on joutunut mm. Guantanamon vanki Abu Zubaydah. Khalid Sheikh Mohammedia vesikidutettiin 183 kertaa.

2) Vankeja pidettiin väkisin hereillä.
CIA-agentit pitivät vankeja hereillä yli viikon ajan. Ainakin viidellä vankilla ilmeni kohtelun seurauksena vakavia aistiharhoja.
Arsala Khania pidettiin hereillä 56 tuntia putkeen. Hän ei enää kyennyt puhumaan selkeästi ja sai sellaisen harhaluulon, että hänen perheensä oli syötetty koirille.

3) Pakkosyöttö peräsuolen kautta
Ainakin viisi vankia laitettiin pakkosyöttöön peräsuolen kautta. Majid Khanin ateria, joka sisälsi hummusta, pastaa, pähkinöitä ja rusinoita soseutettiin ja laitettiin peräsuoleen, raportissa sanotaan.

4) Viattomia kidutukseen
Ainakin 26 vankia pidettiin vankilassa, vaikka CIA oli antanut heistä vapauttamismääräyksen. Perusteettomasti vangittujen joukossa oli kehitysvammainen mies.

5) Vankien perheitä uhattiin
Ainakin kolmea vankian painostettiin esittämällä heidän perheisiinsä kohdistuvia uhkauksia. Lapsia uhattiin väkivallalla ja äitejä raiskaamisella.
Myös murhauhkaukset olivat hyvin yleinen käytäntö.

6) Vangeilla vakavia mielenterveysongelmia
Kidutukseen joutuneilla vangeilla kehittyi vakavia mielenterveysongelmia. He kärsivät aistiharhoista, vainoharhasta ja insomniasta. Osa vangeista yritti jopa itsemurhaa. Psykologien mukaan yksi syy näihin häiröihin oli eristäminen.

7) Kidutuksella nollateho
CIA vähätteli kidutusten julmuutta. Kidutuksista puhuttiin psykologisina kuulustelumenetelminä, joissa ei käytetty suoraa väkivaltaa. Raportti paljastaa, että kidutuksilla saavutettu mitään.
CIA väittää estäneensä yli 20 terrori-iskua kiduttamalla saamansa tiedon perusteella. Myöhemmin paljastui, että samat tiedot, joita vangituilta saatiin kiduttamalla, oli joko saatu tai saatavissa muin keinoin.
Lisäksi vangit puhuivat myös paljon vääriä tietoja saadakseen kohtelun loppumaan.

8) CIA kidutti omia tietovuotajiaan
CIA aiheutti univajeen kahdelle vangille. Myöhemmin selvisi, että kidutetut olivat CIA:n värväämiä tietovuotajia.

9) Jopa CIA-agentit kyseenalaistivat kuulutelijoiden työtapoja. Raportissa sanotaan, että ”kuulustelut ovat vaikuttaneet työntekijöiden mielialoihin”. Osalla kuulustelijoista oli hengittämisvaikeuksia ja paniikkikohtauksia.
Eräs kuulustelija sanoi kidutettavalle vangille: ”Emme voi päästä sinut vapaaksi. Maailma ei saa tietää, mitä olen joutnut sinulle tekemään”.

10) CIA palkkasi 81 miljoonalla dollarilla kaksi psykologia kehittämään uusia kuulustelumenetelmiä.
Kumpikaan psykologeista ei ollut kokenut kuulustelija.
Heillä ei myöskään ollut mitään erityistä tietämystä al-Qaidasta, terrorismin taustoista saati mitään merkittävää kulttuurista tai kielellistä kokemusta.
Heidän kehittämänsä kuulustelumetodit perustuivat avuttomuuden tunteen aiheuttamiseen.

11) CIA rakennutti uusia salaisia vankiloita 300 miljoonalla dollarilla. Uusia tiloja ei kuitenkaan koskaan käytetty poliittisista syistä.

12) Eilen julkaistiin vain 500 ensimmäistä sivua 6000-sivuisesta raportista. Vielä 9000 asiapaperia ei päässyt raporttiin, koska CIA kieltäytyi julkistamasta niitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jönas kirjoitti:

Venäjä jatkaa sotauhoaan esittelemällä 1960-luvulta peräisin olevaa pommikonettaan.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1418110097955.html

Miten tuollainen pärjäisi vaikkapa tälle häivepommittajalle?

http://tinyurl.com/kvuf5s5

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu