Presidentti piti valita helmikuussa mutta parlamentti äänestää hänet jo ennemmin. Valituksi tulevan pitää saada 180:n kansanedustajan äänet 300:sta. Mikäli Sirizan ehdokas voittaa tai jos kukaan ei saa kolmessakaan äänestyksessä 180 edustajan tukea, järjestetään tammi tai helmikuussa parlamenttivaalit. Siriza vastustaa troikan kuristusotteita ja vaikka en itse ole minkään sortin sosialisti niin nyt toivon tämän äärivasemmiston voittoa Kreikassa sillä se hyvin todennäköisesti lopettaisi nykyisenkaltaisen euron olemassaolon. Tämä olisi varsinkin maksumieheksi laitetulle- Suomelle onnenpotku kun ei tarttis enää pönkätä Kreikkaa vaikka kaikki muut paitsi Perussuomalaiset olisivat valmiit edelleen pönkkäämään ja tekemään eurostoliiton valmiiksi.
Kreikassa vaalit etuajassa
PerusSäänestäjä
857
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ateenan pörssi romahti 913% tämän uutisen jälkeen maanantai
iltans
Suomen molemmat sosialisti eli vasemmistopuolueet kannattavat edelleenkin Kreikka lainojen takauksia, hehän menivät Kokoomus johtoiseen hallitukseenkin pönkkäämään euroa ja samalla olivat leikkaamassa vanhustenhoidosta 500 miljoonaa euroa. Seuraukset näkyy: lähes joka päivä on mediassa ilmoitus kadonneesta dementikko vanhuudesta, heitä on laitettu kotiin yksin asumaan kun laitoksia on säästösyistä suljettu. Esiintyvät vielä muka työväen ja köyhänpuolueena
Kreikkaa on johtaneet sosialistit jo kauan, Samaras on vähän niin kuin Kreikan Jeltsin. Rinne tietysti puolustaa toveri Tsirpasta, vaikka uhosi ettei velkoja anneta anteeksi.
Onko saksalaisilla joku sotasyyllisyyskompleksi vai mikä, ei euro siihen kaadu jos tuo rosvaltio potkaistaan siitä pellolle. Miten ihmeessä voidaan edes ajatella velkojen anteeksiantoa ja käytännössä Kreikalle puhdasta tiliä jatkaa sikailuaan muiden euromaiden piikkiin.
Ongelma on siinä
että Kreikan yritysten lainat ovat euroissa
jos Kreikka potkitaan drakhmaan
ja drakhma devalvoituu sanotaan 50 prosenttia
Kreikan lainat drakhmoissa kaksinkertaistuvat
modernissa EU:ssa ei voida luoda Romanian
kaltaista kerjäläisten valtiota
Tämä kokeilu Kreikalla tuli kalliiksi euroalueelle
Nyt on kyse seuraavasta
Kreikan lainat on annettava anteeksi
mutta Kreikan on ensin pyydettävä anteeksi
ja otettava lusikka kauniiseen käteen ja tehtävä
uudistukset
Ongelma EU:ssa on Ranska joka ei suostu mihinkään kuin
vaatimaan tukea EU:lta
Merkeliltä menee hermot
Turpa kiinni Merkel uhkailee ranskalainen sosialistipoliitikko
http://www.spiegel.de/politik/deutschland/angela-merkel-veraergert-frankreich-maul-zu-a-1007234.html
Merkel arvostelee rajusti Ranskaa ja Italiaa toimettomuudesta
muuttaa talouspolitiikkaansa
http://www.welt.de/politik/deutschland/article135110372/Wuerden-Sie-Krieg-mit-Russland-fuehren-Frau-Merkel.html
Welt am Sonntag: Juncker hat noch eine zweite Idee: Er will die Defizitsünder Frankreich und Italien nicht sanktionieren. Finden Sie das etwa auch gut?
Merkel:
Die Kommission hat einen Zeitplan festgelegt, wann Frankreich und Italien weitere Maßnahmen vorlegen müssen. Das ist vertretbar, denn beide Länder befinden sich ja tatsächlich in einem Reformprozess. Die Kommission hat aber auch deutlich gemacht, dass das, was bis jetzt auf dem Tisch liegt, noch nicht ausreicht. Dem schließe ich mich an.
Kreikka pitääkin miehittää vanhojen hyvien aikojen tapaan. Saksalainen veti aikoinaan turpaan joka kreikkalaista mummelia joka tuli kerjäämään ruokaa, potki sitä SS-saappaillaan.
Ehkä jo ennen joulua nuo vaalit
Suomen media on taas hiljennetty kun todellisuus nousee pintaan