Rosa Meriläisen tapaus toi mieleen ajatuksen siitä päivästä, kun lapset alkavat kysellä: "Isi, oletko sinä polttanut hasista?" Omasta mielestäni tässä kysymyksessä lapselle hyvin vastata kieltävästi, vaikka sitten ei puhuisikaan totta. Mutta pitäisikö teidän mielestänne kertoa omille lapsille totuus omista nuoruuden huumekokeiluista?
Valehtelisinko lapselleni huume
kokeiluistani
7377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kannattaa tehdä semmoisia asioita joita kehtaa sitten lapsille kertoa, eli ajatella myös "huomista"
miksi ihmeessä valehtelisin??? kertoisin tarkkaan enkä kieltäisi jos haluaisi kokeilla. ennemmin polttaa sitten 16vuotiaana hamppua ku juo ittensä hengiltä.
Taidat kuulua tuohon samaan älymystöön kuin tämä Tamperelainenkin joka on väliaikaisesti saanut liito-oravapalstalle hieman eloa.
"ennemmin polttaa sitten 16vuotiaana hamppua ku juo ittensä hengiltä"
Tämä kuulostaa kyllä aika naivilta kirjoitukselta, vaikka enhän minä tiedä minkä ikäiset täällä käyvät kirjoittelemassa.
Eikös se riippuvuusluonne ole juuri sitä että ei pysty hallitsemaan/hillitsemään itseään ja tekemisiään. Meinaatkos että se hampun polttaminen sitten ei veisi hengiltä. Jos 16-vuotiaana polttaa hamppua ja jää siihen koukkuun, niin todennäköisesti tämä ihminen jäisi koukkuun lyllä alkoholiinkin. Hampun polttaminen olisi vielä kaiken lisäksi laitonta.
Miten Kannabiksella saa itseltään hengen pois? Kannabista tulisi syödä semmoinen 4 kiloa jotta yliannostus olisi mahdollinen.
Toilailu (esim liukastuu ja lyö päänsä kannabispäissään) erikseen.
...sellaista informaatiota, jonka levittämisestä et kanna vastuuta? Joku nuori saattaa saada tuosta neljästä kilosta käsityksen, että kannabis on täysin vaaratonta elimistölle. Neljä kiloa, mitä tahansa ainetta, kertasyöntinä aiheuttaa ihmiselle vakavan terveysriskin. Oli kyse sitten vaikka vihanneksista. Pitäisi vähän miettiä ennekuin tuommoisia sammakoita suustansa päästää. Ai niin, huumeen pössöttelijöillähän on tapana sanoa jotain, jonka he sitten kieltävät hetken päästä tai ainakin vaikenevat sanoneensa.
Kyllähän jokainen nyt tiedostaa Kannabiksen riskit, mutta Kannabista nyt ei käytännössä voi yliannostaa. Minä en ole missään kohtaa sanonut, että kannabis olisi muuten jotenkin riskitöntä. Kannabis saattaa joillakin laukaista mm paniikkihäiriötä, eikä savun hengittäminen varmasti ole mitenkään hengityselimille hyväksi. Tosin voi sitä Kannabista myös leipoa esim pulliin, jolloin sitä ei tarvitse polttaa.