Pitäisikö Suomen valmistaa muutama ydinase? Ihan vaan senverran että tuo Venäjä panis turpansa kiinni.
Tuhon itärajalle Lappeenrannan Imatran seutuville suunnattuna kohti Moskovaa ja Pietaria.Ja sitten tietenkin heidän sotilaallisia keskuksia vastaan.
Kun seuraavankerran joku ryssän Mosse-kone suuntaisi nokkansa ilmatilaamme,painais puolustusministeri nappia ja poks.
Tuhon itärajalle Lappeenrannan Imatran seutuville suunnattuna kohti Moskovaa ja Pietaria.Ja sitten tietenkin heidän sotilaallisia keskuksia vastaan.
Kun seuraavankerran joku ryssän Mosse-kone suuntaisi nokkansa ilmatilaamme,painais puolustusministeri nappia ja poks.
Vastaukset 88
Vanhimmat
Paljo sul on ikää?
12v
Suomella on jo kaksi ydintä Lipponen ja Niinistö veijarit vei meidät ytimiin ja kohta poksahtaa.
Ehdottomasti kyllä, ydinohjus rakennettava ja se on ammuttava itään päin heti kun viimeinen osa siihen juuri ja juuri saadaan kiinnitettyä, pari ruuvia jos pois jää niin mitä sillä on väliä sehän kohta posahtaa taivaan tuuliin ja samalla myös Mos..
"se on ammuttava itään päin heti kun viimeinen osa siihen juuri ja juuri saadaan kiinnitettyä"
Venäläiset kuoleen nauruun ennemmin kuin pommi iskuus, kun katsovat kun suomalainen ydinpommi lähtee taivaalle niin, että kappaleet putoilee jo matkalle.
Kirjoituksessa on ideaa, lopussa karkaa vähän käsistä. Tietynlainen kauhun tasapaino olisi hyvä saada, ryssät ei järkipuhetta kuuntele.
Kyllä, helpointa olisi sijoittaa se johonkin peinossukellusveneeseen, senhän vois ajaa Pietariin radiolla ja toisen voisi viedä valmiiksi Moskovaan rekalla, säästyisi nuo rakettipolttoaineet ja ohjausjärjestelmien suunnittelu. Jos tarpeet saadaan kasaan, minä osaan sen kyllä rakentaa:)
Siksipä juuri se jytky on potkaistava välittömästi taivaalle ja kirjoitettava osoite siihen jytkyn kylkeen koska ne ei puhetta kuuntele eli aivan turha yrittää sanoa että meilläpä on oma jytky.
Joku saattaa sanoa,että Suomi on niin pieni maa että ei oo varaa.
Onkos Israel sitten iso?Senkin ympärillä on kaikenlaisia h.elvetin bulvaanimaita.Olemme vähän samassa asemassa kun Israel.Varinkin tuolla itärajan takana on yks h.elvetin bulvaanimaa.
Ei muuta kuin soppaa keittämään ja hämmentämään.Pikkasen plutoniumia,sitten uraania ja iso kauha jolla sekotetaan.Lopuksi ripaus suolaa.Njam!
Ehdottaisin ja suosittelisin neutronipommia...
Eikä siitä tarvitse itään päin tiedottaa, ei kaikkea tarvitse kertoa.
Suomessa vahva ja kestävä kallioperä joten tällaisen ydinpommi-pajan voi louhia maan kallioluoliin niin ei tarkkasilmäiset itämaan tietäjät satelliittikuvista havaitse että kas tuollahan on ydinpommi-paja ja vilske käy sen ympärillä, kolmessa vuorossa painavat töitä.
Tällainen kallioluola voidaan naamioida hämäyksen vuoksi uraanin loppusijoituspaikaksi, ei vaan kerrota kenellekään tästä ideasta, pidetään se omana tietona..se ei sitten olisikaan ydinpoltto-aineen loppusijoituspaikka vaan se paikka olisikin paljon idenpänä ja ydinpoltto-aine menisi pikapikaa ilmojenhalki huimalla nopeudella ja jäljelle ei jäisi murentakaan, ei tiiltä tiilen päälle.
Куулостаа оикеин хювальта аятуесельта!
Ниин минустакин. Этсин сен каллиолуолан, этсиа сыыллисет, я сыотан сен поммин хеилле! Муутама атомипомми эи пысаыта веналаисиа. Тулин аятеллеэкси, этта питаисикохан алкаа каыттамаан у киряиместа мерккиа "ю". я эсим. "аккиа" сана кирёиттаа "яккия"...
Juuri niin.Ihan justiin niin.Tulta munille kiitos.
Kunpa saisinkin olla niis hommissa...
Onko nämä viestit trollien aikaansaannosta?
Millä perusteella trollien? Ei pahalla.
Ahaa joo tämä oli lähes 10 vuotta sitten kun opettelin kyrillisiä.
Aloittajalle tiedoksi että emme tarvitse ydinaseita vaan sellaisen järjestelmän jolla estetään venäjän ydinohjusisku maahamme.
Sellainen järjestelmä on jo olemassa.
Neuvottelu ja hyvien naapurussuhteiden ylläpitäminen.
Niin ja sitten onhan meillä nämä Kiteen tutka-asema josta näkee hyttysen k.usemisen Laatokan itäpuolella.
Terroristien kanssa ei neuvotella, eikä Venäläisten... Venäläinen oppii ensin valehtelemaan sitten tappelemaan ja viimeisenä puhumaan...
Onko sulla jotain valkoista rotua vastaan?!
Periaatteessa kyllä, mutta. Ryssälle kelpaa vain polvillaan oleva Suomi. Suomelle taas ei kelpaa polviasento. Kas siinäpä pulma.
Ydinase pelotteen Suomi saa Natolta liittymällä Natoon.
Niin saa, ja myös ohjustorjuntajärjestelmän, se tulle Katajanokan laituriin ja toisen voi laittaa vaikka Haminaan.
Eipähän tänä maailmanaikana tarvita kuin emp-aseita, niin kaikilla on pelit seis. Onhan armeija varustautunut aseistuksen ja kuljetuskaluston osalta tähän, ettei vehkeissä ole herkkää tietotekniikkaa? Ja mites viestintä on turvattu?
Puolustusvoimat edelleen kouluttaa sähköttäjiä, mutta liikaa lasketaan sähkön ja tietotekniikan varaan.
Siinäpä se. Ilman sähköä ei tehdä aseita. Paitsi jos ne ovat kivikauden aseita. Toki niilläkin tappelee.
Suomella kuulemma olisi jo 3 taktista ydinasetta, ne on vain pidetty salassa.
Eihän ne enää nyt ole salaisia kun paljastit.
Kauhulla ajattelen, että ne on suunnattu valkoista (kristittyä) rotua vastaan. Onko meillä äärijuutalaishallitus?
Nimenomaan. Ei kerrota kenellekään. Jäniksiä luulee olevan ... ;)
Kyä se pojjaat on niin, että armeija taistelee kaasuilla nykyäänkin. Hernesoppa se se on kova sana. Vähän kovempi soppa keitetään ja puolen vuorokauden kuluttua ammuspuoli paljastettuna päästetään kaasut vapaaksi, kyä siinä pahempikin vihollinen perääntyy.
Uskon, että Suomella, Ruotsilla ja Norjalla on ydinase. Mutta se on valtiosalaisuus.
Mikä estäisi pohjoismaita omistamasta ydinaseita???
Venäjällä on kovat arvot, ja ne on valmiita puolustamaan niitä. Venakot ei sietäis Ranskan ja Ruotsin kaltaista tilannetta. Näyttää siltä, että ihmismassoja liikutttamalla saadaan asioita tapahtumaan. Ja ne alhasta älykkyysosamäärää omaavat ei tiedä mitä ne on tekemässä.
Ei ole jäänyt muistiin mitä kommunismia koeajavat aiheutti Venäjällä? Kohteena oli valkoiset kristityt.
Onhan Suomella ollut SE jo kauan aikaa. Sitä ei vaan jokainen kurkkusalaattipöksy tiedä vaikka ois kuinka "erikois"-koulutettu ja sotkun karkeilla lihotettu.
Eli suomalaisia on liikaa? Tai Suomi palvelee jotain tahoa, joka haluaa Afrikkalaisten valtaavan pohjolan olemalla mukana ortodoksisen Venäjän tuhoamisessa?
Hitto että tää ois kyllä kommentoinnin arvoinen aihe, ellei sitten ole näkyvissä Suomineito, joka pohtii itsemurhaa?
9 12 1918 SUOMEEN PERUSTETTIIN KAIKKI TUHOOVA YDIN ASE.
Siinä tapauksessa kyseessä ei ole enää ydinase, vaan... mikäs se sana olikaan...? Ei ollu neutronipommikaan, ei kobolttikaan.... Se oli joku antimateria systeemi...
Hienoa ja ajan kohtaista kirjoitusta jo 2014.
Sitten on näitä itänaapuriin suunnattuja kommentteja ja henkilöitä
jotka voisivat kerää romut ja muuttaa sinne.
Eikö se ydinase olisi taktisesti liian lähellä Venäjää jos sen Imatralle tai Lappeenrantaan sijoittaa.
Jokainen ydinase sijoitettuna Suomeen tarkoittaa "Tämä kaupunki / alue on päätetty tuhota Venäjän käden kautta".
Jos kansalaiset ymmärtäisi tämän...
Freud: "Ensimmäinen mies, joka heitti kirouksen kiven sijaan, oli sivilisaation luoja".
Freud uskoi, että sivilisaation luovat vain ne, jotka tietävät kuinka voittaa eläinimpulssit itsessään ja pystyvät rauhoittamaan adrenaliinin virtausta, joka kehittyy fyysiseksi aggressioksi.
Freudin mukaan vastustajan tarkkaileminen konfliktitilanteessa on erinomainen tapa mitata hänen älykkyyttään. Jos vastustaja on älykäs, riidassa hän pystyy säilyttämään malttinsa. Hän on rauhallinen, ja jos keskustelukumppani ei kuule hänen väitteitään, hän lähtee mieluummin kuin todistaa näkemyksensä, koska se on hyödytöntä.
Joka hallitsee oman minänsä,
on suurempi kuin se, joka valloittaa kaupungin.
Itsehillintä on ihmisen moraalisen olemuksen mitta
ja hänen hengellisen kehityksensä osoitin. (kirjasta "Urantia")
"Sosiaalinen kanssakäynti tuo yksilölle erityisen hyvän olon tunteen. Käyttäjä tuntee olevansa tärkeä ja merkityksellinen etenkin, jos hänellä on paljon ystäviä ja puolustajia. Hetkellinen itsetunnon kohomainen johtaa helposti impulsiivisuuteen ja harkitsemattomiin päätöksiin.
Itsehillinnällä on tärkeä merkitys yhteiskunnallisen järjestyksen ja henkilökohtaisen hyvinvoinnin kannalta. Sen menettämisellä voi olla laaja-alaisia seurauksia. Itsehillinnän puute ajaa henkilön mm. kuluttamaan enemmän, kun olivat aikoneet, sekä esim. napostelemaan enemmän ruokaa. Kyky sanoa "ei" houkutuksille laskee myös hetkellisesti."
Suomen on vältämättömyys saada ydinsaeita itä raja täyteen, se antaa rikolliselle kremlille miettimistä. ja lähetään niin lähetään s..tana!!!!
Näyttää kun kivikautinen villi puhuisi. Tiedät varmaan sanonnan, että ei kannata antaa apinalle kranaattia?
Miksi tuomitset koko Kremlin rikolliseksi? Et siis pysty nimeämään tai osoittamaan niitä porukoita siellä, jotka rikoksia harjottaa?
Et myöskään ole käynyt katsomassa millaista työtä siellä teehdään. Jos ajatukses on kivikaudelta kuten ovat, niin olet vaarallisempi suomalaisille kun mitä Kremliläinen virkamies.
Jos Venäjää johtaa juutalais- tms. taustainen hallinto, eri juttu kuin kristityt, kuten NL aikana, niin näetkö eroa siinä demokratiaan nähden? Ymmärrätkö, että asiantuntijat ovat sanoneet, että Venäjän tämänhetkinen valtapoliittinen tilanne on nyt paras mahdollinen?
Mitä tiedät Venäjän sisäpiireistä, aseellisista ryhmistä yms? Kerro niistä, niin kykenet selittämään miksi Venäjällä Putin on nyt paras vaihtoehto - vaikka sitten väärennetyllä äänestyksellä.
Ei kannata alkaa nimittelemään venäläisiä, voi käydä surkeasti. Miksi kukaan alkaisi oikeastaan nimittelemäänkään, onhan kaikki rikolliset olleet jo monta vuotta rikoksineen lehdissä.
Sotarikoksetkin ovat nähtävästi jokapäiväisiä: https://www.nytimes.com/2024/03/15/world/europe/russia-war-crimes.html
Siinä tapauksessa ovat parempia kuin sinä. Ihan sama vaikka ambomaasta, kunhan eivät narsisteja helvetin esikartanosta, kuten sinä.
Polttakaa kremlin kätyreiden asunnot suomessa ,asentakaa niihin tappavia ansoja.
Luo oma mielikuvitus valtios ja sinne vihollisia, että kansa saa juosta niiden perässä, nit on hyvä? Kerro ensikski keitä ne Kremliläiset on? Venäläisiä? Juutalaisia? Amerikkalaisia? Soluttautuneita keitä lie?
Venäjällä ei saa olla virkamiesrikollisuutta, mutta Suomessa saa olla?
Pysy siellä puussa ihan kiltisti. Älä tule alas, kun et ole kehittynyt ihmiseks.
Kyllä se saattaa olla niin, että se on Venäjä, joka maailman pelastaa. Kun katsoo Ruotsin ja Ranskan hässäkkää, ois parasta pommittaa kok vtun afrikka!
Juu, Venäjä pelastaa maailman ... Afrikalta. Itseasiassa venäjä syytää tälläkin hetkellä miljardeja Afrikan maihin joista 'kuin ihmeen kaupalla pääsee pakolaisia/immigrantteja eurooppaan paikallisten viranomaisten valtavista ponnisteluista huolimatta'. Yksi näistä maista joihin Venäjä on sijoittanut paljon on Marokko josta eurooppaa täytetään immigranteilla. Venäjällä ja venäjä ulkopolitiikalla on tuskin mitään tekemistä sen kanssa, eihän? Se on hypritiä, sanoisi mehtäläinen.
Leikkaako korvat kaikilta?
Kiitos muuten tuosta kommentista. Tuonkaltaisia vastakommentteja kaipaan.
"Venäjällä ja venäjä ulkopolitiikalla on tuskin mitään tekemistä sen kanssa"
Jos Venäjä on osasyy pakolaisvyöryyn, keitä ovat Venäjän johdossa olevat? Eivät venäläisiä? Eikö ne, jotka haluaa todellisen vallan käsiinsä, hankkiutuisi valtaan maahan, jolla on potentiaalia olla edelläkävijä? Miksi Neukkilan johtajat olivat pääosin sellaisia?
Kyllä russakko tietää että yhtälailla venäjä palaa poroksi ja säteilytappaa kaiken elävän, jos he alkaisivat ydinaseilla ampuilemaan.
niitä on natolla yllin kyllin joka suunnasta eikä sitä tarvi edes venäjälle kertoa, kyllä tietävät jos aloittavat mitä tulee, ei pelasta kremlin sotahaukkoja bunkkerit.
Olet siis EU alueen yksi korkeimmista kentsuista, joka tietää mitä tapahtuu, jos jossain jysähtää?
Aloittaja on itse asiassa aivan oikeassa. Suomi on ollut jatkuvan uhkan alainen toisesta maailmansodasta lähtien. Ydinase olisi antanut hiukan mielenrauhaa, se nostaa kynnystä hyökätä ydinaseen omistavaan maahan. Toisinkin asian voi sanoa, ei ydinaseesta olisi ollut mitään haittaakaan.
Uhka nyt sattuu olemaan vain suomalaisten oman mielikuvituksen tuotetta ei mihinkään todellisuuteen perustuvaa.
Ei taida tällä kertaa olla niin, vaan ongelma on siinä, että katsotaan mitä muut ukomailla sanoo, ja sitten aletaan toistamaan sitä. Ja toistettava väite on, että jos Ukrainan sota päättyy sihen, että Ukraina luovuttaa Venäjän valtaamat alueet Venäjälle (en puhu voitosta, koska se on kivikautinen käsite, ja liittyy enemmänkin peleihin), niin seuraavana vuorossa joku EU maa.
Näyttää siltä, että ensin EU tekee kaikkensa ärsyttääkseen Venäjää, ja sitten tekee itsestään uhrin.
Suomi nyt pystyy mihin vain, jos 6 vuotiaalta kysyy osaako hän lentää niin varmasti osaan on vastaus välittömästi. Ensimäisenä tulee suomalaisten osaamisesta kuvaputkitehdas imatralle joka rakennettiin vaikka ei osattu kuvaputkia valmistaa tai osattiin mutta ne eivät vain toimineet.
Parhaat veturit saatiin Neukkilasta, ja ovat edelleen toiminnassa. Onko kukaan muuten huomannut, että USA:ssa rautatieverkostosta 1% on sähköistetty, kun taas mm. Venäjällä yli 50%?
Pitää ja pitää ainut keino on ydinaseet,mielenvikaiset ja harhaiset johtaa useita valtioita.Myöskin pelkästään oman edun ja ottamisen kautta elävät.
Ymmärrätkö mitä puhut, vai oletko vielä alakouluikäinen?
Älkää uskoko näitä alistuvan ajatuksen omaavia.
Ootteko menettäneet indetiteetin ja oman uskon.Jos nää kaikki pitää uudestaan kerätä niin voima se on.Ydinaseet totta kai .
Jos joku haluaa Venäjän kiirehtivän Suomen tuhoamista...? Ehkä Suomi "maailman onnellisimpana maana" on kuitenkin niin epäonnistunut, koska se katsoo eka mitä ulkomailta sanotaan, ja tekee sitten itse.
Mitä haluat uskoa, sitä seuraat. Minä seuraan kumpaakin puolta.
Mistä löytyy todelliset ohjeet ydinaseen tekemiseen. Julkaistut ohjeet ovat toimimattomia.
Ai olet menny kokeilemaan? Missä oli testialue?
Olen laskeskellut asiaa oppikirjojen antamilla tiedoilla. En tarvitse käytännön kokeita. Julkistetut tiedot ovat hämäystä.
Antaisihan tuo varmaan itänaapurille hyvän tekosyyn.
Me tarvitsemme ydinaseet varmistaaksemme suvereniteetin, niitä pitää uskaltaa käyttää, joskus me täältä kuitenkin lähdetään, olisi mukava tuhota venäjä kokonaan samalla.
Et tiedä mitä puhut. Jos et tykkää elää pohjolan ilmastossa, niin muuta johonkin päiväntasaajan tienoilla.
Venäjä on sanonut että niin kauan kuin Suomessa ei ole ydinaseita niin no problemo vaikka NATO jäsenyys hiertääkin. Ydinaseiden myötä voisi asenne muuttua.
Venäjä ja Suomi, mikä on näillä yhteinen tekijä? Kun katsoo mitä tapahtuu, etelästä invaasio pohjoiseen... Ottakaa toisianne kädestä kiinni, ja vakuuttakaa Kristuksen nimeen, että teillä on yhteinen vihollinen.
Onhan Suomella ollut jo pitkään erittäin tehokas ydinase, Väinämöinen nimeltään.
Mutta se onkin ns. luokiteltua tietoa..
Ei pidä unohtaa mistä on varoitettu: "suuri on viha tätä kansaa vastaan..."
Mannerheim sanoi "te Isaskarin pojat..."?
Mitä teki HS? Julkisti kuvan, jossa pohjoinen maailma oli liekeissä, ja käärme luikertamassa. Okkultismia? Mitä suurin osaa ihmisistä ymmärsi? Tuskin mistään mitään, koska he eivät lue, eivät kouluttaudu, eikä heiltä vaadita sitä edes omaehtoisesti toteutettuna.
Suomessa ei virallisesti ole ydinaseita, mutta salaisesti on ja jo kauan ollut. Esim. Rovaniemen luolassa säilytettiin ja ehkä vieläkin ydinaseita. Humanoidit ainakin kerran tulivat aluksellaan luolan suulle ja vartiomies ampui konepistoolilla heidän alustaan, kovasti oli säikähtänyt tapausta vartiomies, joka jo edesmennyt. Asia on tosi ja on muitakin tapauksia, kun on ihmisen toimiin puututtu meidän ulkopuolelta. Näitä ydinaseita on muutamissa paikoissa Suomessa maan alla luolissa.
Suomen ydinvoimalat ovat ainoastaan olemassa ydinaseita varten, tyhmälle kansalle kerrotaan, että tuotetaan sähköä. No mistä sitä ydinsähköä saa ostaa? Oletko joskus ostanut ydinvoimalla tuotettua sähköä? Valtava rasite kansantaloudelle on ydinvoima ja jos Suomen kansa ei herää asian suhteen, niin tuhoutuu lopulta ja tyhmän kansan kuuluukin tuhoutua, herrat ovat satanistisen globalisaation sokeuttamia ja palvovat tahoa, joka maailmaa hallitsee valtapyramidin huipulta, uskoo ken uskoo, mutta näin asia on, maailmanmeno on mielipuolista, vai väittääkö joku , että ei ole?
No, yleensä sanotaan, että mitä typerämpi juttu, sen todennäköisemmin se on totta.
Mutta jos otetaan esimerkkinä raamattu, missä puhutaan, että jollain kuninkaalla oli hevosia kymmeniä- tai satojatuhansia - autiomaassa; hiekkaako ne syötti niille?
Mutta kuten todettiin: "Humanoidit ainakin kerran tulivat aluksellaan luolan suulle ja vartiomies ampui konepistoolilla heidän alustaan"
Tuon voi katsoa olevan mahdollista, sikäli kun tiedetään, ettemme ole yksin avaruudessa. Mutta toisaalta, jos Suomella on isoja paukkuja, Luoja suokoon, ettei niitä käytetä Venäjää ja valkoista rotua vastaan. Ei nimittäin voida selittää mitenkään, miksi juuri valkoisen rodun asuinalue ja tulevaisuus on niin uhattuna. Siinä on jotain, joka kyrsii joitain tahoa jossain. Ja kuten mediamme antoi ilmi: kristinuskon hävittämisellä on merkittävä osa siinä. Jokin haluaa vallan tällä planeetalla kristinuskon yli.
Eihän venäjälle tarvitse kertoa, onko suomella ydinase käytettävissä vai ei. Suattaapi olla tahi olla olemati. Ilimoja on pielly siltäosin ;)
On todella tolkutonta, kuinka Venäjä niin sanotusti heiluttaa ydinase korttia eli pelottelee naapureita, Eurooppaa tällä, aivan kuin ei toisilla olisi samaa pelotetta. Natolla on ja Suomikin kuuluu nyt jne. on tietyn sateenvarjon alla kaiketi jo.
Jotkut puhuu avaruusolioista, toiset eivät niihin usko. Pitää muistaa, että mm. me ihmiset olemme avaruusolioita ja muurahaiset jne. kaikki olemme avaruudessa.
Minä taas olen miettinyt Onegajärveä. Sen nimi on nk. jänisjärvi, ja siinä näyttäisi seisovan jänis Suomineidon askeleen edessä (Syvärin joki) "ei pidemmälle".
Outoa jäniksessä on se, että se on pieni, ja sen "häntä" muistuttaa kissan häntää, joka päättyy Karhulaan.
Ellei kyseessä ole toisenlainen häntä, joka viittaa Bortnikoviin (myös jänis / kissa), joka on tietoinen kyseisestä karhuun viittaavasta...?
Toisaalta samankaltainen periaatteellinen kuvio saadaan LPR:n kartasta, missä tosin jänis näyttää lentävän käärmeen edessä persiilleen, mutta jonka puolustajana näyttäisi olevan nainen, joka osoittaa käärmettä syyttäen.
Sanon pohjoiselle: Anna tänne! ja etelälle: Älä pidätä! Tuo poikani kaukaa, ja minun tyttäreni kaukaa maan äärestä (Finland, Finnish).
suomen kallioperään hyvä louhia ydinohjusten laukaisupaikat, maalittava valmiiksi venäjän hallinto/komentokeskukset, varastot rautatiet energialaitokset, murmansk pietari moskova ja tarpeen vaatiessa ensi isku itsepuolustukseksi.
Joo-o... ja olet kai informoinut PV:tä jo?