Nordea

peruskansalainen

Nuori nainen mietti sijoittamista. Nordea tivasi alkuhaastattelussa: synnyinpaikkaa, onko sukulaisia ulkomailla, missä olet syntynyt, miten kuljet työmatkasi. Minulta kysyttiin osallistunko politiikkaan, onko perheessä diplomaatteja, tarkoitus oli vain antaa käyttöoikeus yhden isoäidin tilille, ei edes sijoittaa vähäisiä ropoja yht mihinkään. Puhumattakaan jostain lainantarpeesta.

Nyt on Nordealla puurot ja vellit sekaisin. Uskomattoman törkeä pankki. Minun kohdallani pankki käytti jotain valmista kyselypohjaa, tyttären tenttaaminen oli muuten vaan kuulusteluluonteista.

Niin, jos joku miettii, mihin pankkiin siirtää raha-asiansa.

2

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Normisettiä

      Nuo kysymykset eivät liity pelkästään sijoittamiseen, vaan pankkiasiointiin yleensä. Samat kysymykset esitetetään jokaisessa EU-alueen pankissa, koska pankilla on velvollisuus tuntea asiakkaansa. Säädökset ovat tiukentuneet ja näin ollen vanhojen asiakkaidenkin tiedot päivitetään sitä mukaa kun he käyvät konttorilla.

    • shfhsfgdf

      Kuinkahan monta aloitusta tästä samasta aiheesta on jo viimeiseltä kahdelta kuukaudelta....

      Nordea tekee tuossa sen, mitä byrokraatit määräävät. Ei kai se pankin vika ole, että eduskunnassa / ministeröissä / EU:ssa keksitään tällaisia juttuja?

      http://newsroom.nordea.com/fi/2014/10/07/miksi-pankki-kysyy-asiakkaan-tietoja/
      http://www.fkl.fi/materiaalipankki/ohjeet/Dokumentit/Asiakkaan_tunteminen.pdf

      "Suomen lainsäädännön mukaan pankkien tulee tunnistaa ja tuntea asiakkaansa. Pankilla tulee olla asiakkaan henkilötietojen lisäksi riittävät tiedot asiakkaan toiminnasta, taloudellisesta asemasta, asioinnista ja palvelujen käyttötarkoituksesta. Tämä tarkoittaa sitä, että pankin tulee todentaa asiakkaan henkilöllisyys virallisesta henkilöllisyystodistuksesta, ja lisäksi tuntea asiakkaan palveluiden tarve, laatu ja sisältö. Pankilla on myös lakiin perustuva velvollisuus kysyä asiakkaaltaan tietoja tämän pankkipalvelujen käytöstä sekä tilille tulevien varojen alkuperästä ja käyttötarkoituksesta.

      ...Suomen lainsäädäntö edellyttää, että asiakkaan tuntemiseksi pankin tulee myös tietää, onko asiakas poliittisesti vaikutusvaltainen henkilö tai tällaisen henkilön perheenjäsen tai läheinen yhtiökumppani."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      472
      6723
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      3998
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2553
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      30
      2164
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      148
      1521
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1376
    7. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1228
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      71
      1204
    9. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1196
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1129
    Aihe