K- Market vs Lidl
Kotim, tomaatti 4,99 € / Kg 2,49 € / Kg
kotm. kurkku 2,85 € / Kg 1,49 € / Kg
lakto. vanilija jäätelö 3,65 € / l 2.89 € / l
viri, kanamunat 10kpl 1,65 € /pkt 1,09 € /pkt
vaasan ruispala 6 kpl 1.49 € /pkt 1,19 € /pkt
rasva, lak piimä 1.86 € / l 1.29 € / l
kevyt maito 1.15 € / l 0.86 € / l
Oltermanni juusto kg 8,75 € / Kg 5,35 € / Kg
Juhlamokka 3,90 €/ pkt 3,28 € / pkt
yht 30,29 € 19,93 €
Siis ero oli huomattava !! 33 % edullisempaa oli Lidlissä ??
ja Siika fileet K-marketissa 38,00€ / kg ??
Kotim, tomaatti 4,99 € / Kg 2,49 € / Kg
kotm. kurkku 2,85 € / Kg 1,49 € / Kg
lakto. vanilija jäätelö 3,65 € / l 2.89 € / l
viri, kanamunat 10kpl 1,65 € /pkt 1,09 € /pkt
vaasan ruispala 6 kpl 1.49 € /pkt 1,19 € /pkt
rasva, lak piimä 1.86 € / l 1.29 € / l
kevyt maito 1.15 € / l 0.86 € / l
Oltermanni juusto kg 8,75 € / Kg 5,35 € / Kg
Juhlamokka 3,90 €/ pkt 3,28 € / pkt
yht 30,29 € 19,93 €
Siis ero oli huomattava !! 33 % edullisempaa oli Lidlissä ??
ja Siika fileet K-marketissa 38,00€ / kg ??
Vastaukset 22
Vanhimmat
viimeks ostin juhlamokan k- marketista 2,99e
viimeks ostin lohifilettä k-market 7,99e lidl 10,95e kg.
"fakta homma"
Varkaissahan sä yleensä kaupoissa vaan pyörit ja ei sulla koskaan juhla-mokkaan ole varaa saati lohifileeseen. Lopeta nyt hyvissä ajoin se varastelu,sillä sinut tunnetaan!
myymälävahti mitä sää sitä myymälää vahdit ,ei sitä kukaan varasta.
Mikä tahansa kauppa on halvempi kuin tämä meidän K-market.
Nousi hiukset pystyyn, äskettäin joku sunnuntai hain sieltä leipää, eli sämpylöitä, ja pirkka-juustopaketin.
No, hintaa yhteensä 6 euroa ja vähän päälle.
Sämpyläpussin hinta K-marketissa euron kalliimpi kuin sama pussi K-supermarketissa!
Viime joulunakin kaupassa oli joka ainoaa sorttia suklaakonvehteja varmaankin, ynnä muuta oivallista ja tarpeellista.... niin kuin oli vielä maaliskuussakin joulusuklaita! Pienessä kaupassa joku helvatin paistopiste,,,, monikohan tässä kaukaisessa lähiössä ostaa paistopisteestä mitään...
Maitolitra maksaa enemmän kuin k-supermarketissa.
Kaikki, mikä ei ole K-kauppojen tarjouksessa on kalliimpaa! Muistaakseni suklaapatukatkin lähtevät hinnoissa euron tasolta, muissa kaupoissa 65 senttiä.
KAIKKI KALLIIMPAA! Eikä tarvitse edes Lidliin verrata, vaan ihan mihin tahansa.
Mutta tietysti on hyvä, että se kauppa edes on tuossa, muutenhan se lähin kauppa olis vähintään kahden kilometrin päässä, ja kaikilla ei ole omaa autoa millä ajella ympäri seutua.
Ei mene kauan kun s-market on tasalassa ja ja k-kauppa kaatuu siihen.
S-market on vielä kalliimpi. Eikä se S-market nytkään ole kuin kadun toisella puolella. Mitä se vaikuttaa, jos se nyt muutaman kymmenen metriä muuttaa...
kauppa kun kauppa järkyttävä kate.
On.
Ihan tasan tarkkaan on S-ketju edullisempi kuin Kiskuri K !
Kyllä se kuule vaan ihmeesti vaikuttaa kaupan sijainti myyntiin jo ihan parinsadan metrin säteelläkin.Entisen Spar'in tiloihin siirtyvä S-market tulee takuulla olemaan huomattavasti edullisempi kuin tasalan k-kauppa!
S-market halvempi. Siirtyy ensi vuoden lopulla vanhoihin Sparin tiloihin. Tulee koolle kilpailua ja myös yltiökalliille Aurinkoiselle. Keskustan kaupat ihan perseestä muutenkin. Joku höpölöpö rättiliike siinä Tiimarin tiloissa kituuttaa niin kauan kun starttiraha loppuu. Olisi joku nyt älynnyt perustaa siihen sekatavaroita myyvän liikkeen mutta ei.
Mutta olkaa iloisia: siellä Aurinkoisen yläkerrassa porskuttaa hassunhauska elintarvikeliikkeen ja kirpputorin yhdistelmä.
Kapiset käytetyt tavarat ja tuoreet elintarvikkeet sulassa sovussa!
Ihanaa monikulttuurista värinää!
Suomalainen yrittäjä kun moista kokeilisi, olisi sen seitsemää terveystarkastajaa, hygieenikkoa, näytteidenottajaa jne. paikalla ja liiketoimintakielto alta aikayksikön.
"Aurinkoisen yläkerran" ruokakauppaa & kirpparia pitää ihan supisuomalainen mies ja menepäs Napalle vittuilemaan,jos uskallat!? Toki evp. portsarilla on thaimaalainen vaimo ja hommaa eksoottiset ruat edullisesti thaikuista!
mitä enemmän aineita ,sitä vähemmän aivoja.
Turun torilla hinnat alle puolet ja tuotteet ovat lähiseudulta. Tomaatti on usein 1.50-1.90 euroa. Omenat ovat euron. Eivät silti myyty tappiolla.
raision ruoka ja anniskelu paikat suurinta osaa pitää etninen väestö miksiköhän?
Turun tori eilen: Kotimainen tomaatti 2.50 ja kurkku 1.90. Omena ulkomaa 1.
Pari viikkoa sitten tomaatti maksoi 1.90 ja kurkku 1. Hinta laskee taas, kun valoa tulee. Tavara on lähiseudulta eikä kaukaa kuten Lidlissä.
Raision Lidl eilen: tomaatti 0.99 kg.
Mutta aja sinä sinne Turun torille, pyöri autosi kanssa ensin puoli tuntia parkkipaikkaa hakemassa. Lopulta maksa joku uskomaton parkkimaksu jossain kauempaa, kävele rivakasti torille ostamaan se kotimainen tomaattikilosi ja kurkkuakin, koko ajan kytäten kelloasi, ettei vain parkkiaika mene umpeen.
Samaa vauhtia takaisin, sivuille vilkuilematta. Olihan elämys!
Mutta sait ostaa kotimaista ja oikein Turun torilta!
Onhan lidlissä ihan suomalaista kurkkua/tomaattia jne.
Vaan bussikortilla 36euroa/kk ajelen koko kuukauden turkuun edestakaisin vaikka joka päivä ostelemaan torilta tuoretta tavaraa ja parkkipaikkoja ei tarvitse etsiä!
Siis fölikortti on 65v täyttäneille 36 e /kk ja muille 52 e / kk.
k-kaupiaat kotimaiset tomaatit 4,95kg kurkku 3,25kg, tiedän mitä tuottaja saa joten aivan laillinen ryöstö kate.
Suomalaiset kauppiaat , suomalaiset palkat , Saksalainen kauppias koko Euroopan tuotot..
kupittaan cm kauppiaan tili 3.miljoonaa paljonkohan maksoi palkkaa kassalle?