Mazda 626 takajarruut

Mikä mahtaa olla mazda 626 sport saloonin vm-91 takajarrurumpujen keskimutterin kiristysmomentti.
onko jotakin erityistä huomioitavaa kun vaihtaa takajarru kengät.Mistä esim saa löysättyä säädön että saa rummut pois.Autolla on ajettu 154tkm.
1262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei niitä jarrukenkiä voi löysätä ennen kuin rumpu on irrotettu. Elikä se lähtee pois vetämällä (rynkyttämällä ja vasaralla naputtamalla) ku napamutteri on avattu. Siellä sisällä on käsijarrun automattikiristin, joka toimii ns. "hammasperiaatteella", kuten käsijarrun kahva. Kiristysmomentilla ei ole suurta merkitystä. Kiinni kohtuudella ja sitten lukitaan mutteri lyömällä mutterin kehä kasaan lukitusuraan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


janne kirjoitti:

Mikä mahtaa olla mazda 626 sport saloonin vm-91 takajarrurumpujen keskimutterin kiristysmomentti.
onko jotakin erityistä huomioitavaa kun vaihtaa takajarru kengät.Mistä esim saa löysättyä säädön että saa rummut pois.Autolla on ajettu 154tkm.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu