Jatko-osien tulva tulossa?

a s d f

Hobitti-trilogian viimeisessä osassa oli aika selvästi annettu selkeästi mahdollisuus tuleviin Tolkien filmatisointeihin, jotka eivät suoraan perustu kirjoihin, vaan "laajennettun maailmaan". Aiemmin myös Ian McKellen vihjaisi tuollaista.

Oma veikkaus on Aragorn-keskeinen trilogia, jossa vilahtelee tuttuja hahmoja ja näyttelijöitä. Leffoissa vanha Viggo Mortensensin esittämä Aragorn kertoo pojalleen nuoruudestaan ja seikkailuistaan. Nuorta Aragornia esittää Chris Pratt ja Legolas toimii Aragornin mentorina ja opettaa tälle ninjataitoja. Legolas myös korvaa Elrondin poikien osan. Hugo Weaving on yrmeä isäpuoli, joka ei halua antaa ainoata lastaan jollekin alhaiselle ihmismiehelle, vaikka paljastuukin, että Aragorn on haltiainsukua.

Leffojen antagonistina on monomaanikko örkkipäällikkö, joka on vannonut tukahduttavansa Elendilin suvun ja surmannut Aragornin vanhemmat. Aragorn vannoo kostoa vanhempiensa puolesta ja yhdessä Legolas ja Aragorn sitten teurastavat sadoittain CGI-örkkejä ja kilpailevat sillä kummalla on enemmän örkkejä murhattuna. Lopussa Aragorn saa tilaisuuden kostoonsa, mutta ymmärtää ettei kostaminen ole jaloa ja örkkipäällikkö käyttää tätä hyväksi ja yrittää salakavalasti tappaa Aragornin, mutta tämän onnistuu tappaa örkki jalossa kaksintaistelussa. Ja heitetään vielä mukaan kolmiodraama Aragornin, Arwenin ja Legolaksen välille. Huumoria leffoihin tuovat Radagast linnunpaskoineen, transu-Aflrid ja vatsavaivoista kärsivä Bombur.

Tulossa:
Joulukuu 2020 Aragorn: Rise of the Strider
Joulukuu 2021 Aragorn: Secret of Arwen
Joulukuu 2022 Aragorn: Search for Gollum

Toinen leffatrilogia voisi sijoittua Angmarin noitakuninkaan aikaan. Leffoissa Legolas pistää noitakunkulle luun kurkkuun.

5

1093

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoitakunkkuKehiin

      Heheheh! Leegolasse noitakuningasta vastaan. Niin varmaan. :DDD

      Leffa jossa Angmarin noitakuninkaan historia käytäisiin läpi olisi mielenkiintoinen. Muuten saa Zäksöni puuhailla minun puolestani mitä huvittaa Keski-Maasta. Muu ei minua kiinnosta tuon surkean Hobitti-trilogian jälkeen.

    • Elsa-Pekka

      Ihanko tosi? Se vaatisi luvan perikunnalta, eikä lupaa ole enää aihepiirin elokuviin.

    • kuukkuu

      Entäpä: Alien vastaan Hobitit? Ja jossakin vaiheessa alkuperäisistä Taru Sormusten Herroista täytyy tietysti tehdä uusintaversiot.

    • Arioch

      Huoh. Kun brändi on luotu niin tietysti sitä pitää lypsää niin kauan kun rahaa irtoaa. Olisi paljon muitakin fantasiakertomuksia joista voisi tehdä elokuvan. Elric Melnibonélainen, tuo synkkä anti-Conan, voisi olla oma suosikkini.

    • Elsa-Pekka

      Christopher Tolkien ei ole pitänyt näistä elokuvista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      950
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      828
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      779
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      644
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      36
      586
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      480
    Aihe