...ulko-ohjaamon lisäksi vai onko se silloin aina moottoripursi?
Voiko purjeveneessä olla sisäohjaamo...
Saiman ja 2.5 Suzuki
20573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Katsopa tämä esittelyvideo:
https://www.youtube.com/watch?v=PpC77noHa9Q
Sisäohjaamo, silti purjevene!
Ja mitä merkitystä sillä on, miksi haluat sisäohjaamolla varustetut purjeveneetveneet kutsua?
Minun mielestäni purjevene ei muutu moottoripurreksi, vaikka siihen rakennetaan kiinteä "doghouse". Sen suojasta voi ohjailla vaikkapa autopilotin kaukosäätimellä.
"Ja mitä merkitystä sillä on, miksi haluat sisäohjaamolla varustetut purjeveneetveneet kutsua?"
Sillä on merkitystä markkinoinnin näkökulmasta.
Esimerkiksi tämä hyväksytään kai täysiverikseksi matkapurjehdusveneeksi.
http://www.southerly.com/images/34-classic/nivo/390.jpg
Entä kun sitä nostaa? Vieläkö voidaan markkinoida täysiverisenä matkapurjehdusveneenä.
http://www.southerly.com/images/34-pilot/original/411.jpg
No, tuossa ei ole varsinaista sisäohjaamoa, mutta mm. Nauticatilla sellainenkin on, vaikka vene lukujen valossa on ehdottomasti purjevene.
Näitä nostettuja monet vieroksuvat, mutta luulenpa, että 20 vuoden päästä kaikki, joilla vain varaa on, ostavat nostetun/sisäohjaamollisen mallin.
Ei se koppi ainakaan varallisuuskysymys ole. Eikä ole sitä 20 v kuluttuakaan.
Otit esimerkiksesi Vancouver 34:n, joka on valtamerikäyttöön suunniteltu purjevene. Sitä valmistetaan pilot-versiona, jossa on kiinteä "koppi" kankaisen sprayhoodin tilalla.
Miksi markkinoinnin näkökulmasta olisi mitään muuta kuin hintaero. Pilot-malli on kalliimpi. Ei se muuta venettä "moottoripurreksi". Miksei Pilot-mallista Vancouver 34:ää voisi/pitäisi markkinoida "täysiverisenä matkapurjehdusveneenä"? Eiköhän sekin luoveissa tee vastakäännökset niinkuin perusmallinen Vancouver. Aikanaan luovikyvyn perusteella vene katsottiin moottoripurreksi: se kulki koneella paremmin kuin purjein eikä pystynyt tekemään vastakäännöksiä ilman koneen apua.
Hyvän moottoritehon tai "pilot-housen" perusteella purjevene ei muuttu moottoripurreksi.
Siihen visioosi en kuitenkaan usko, että "kaikki joilla vain varaa on" haluaisivat 20 v päästä koppimallisen veneen. Näyttää sellainenkin trendi nostavan päätään, että jotkut venevalmistjat ovat alkaneet tuottaa isoja päiväpursia (iso avotila, vain pieni kajuutta). Vai tarkoititko sitä, että 20 vuotta vanhentuneina olemme sen verran mukavuuden haluisia, ettemme enää viitsi istua sateessa ja tuulessa ja mieluummin olemme koppiveneen suojassa?
Katsos tämä purjevene: http://www.sy-anya.com/first-page.cfm
Sinänsä moottoripursi-nimitys ei nykyisin oikein tarkoita mitään.
Joskus on heitetty ilmaan, että moottoripurressa koneteho on vähintään 8hv/tonni. Toisaalta vene on moottoripursi, jos sillä ei voi tehdä vastakäännöstä purjein alle 5m/s tuulessa. Moottoripursi on vene, joka on purjeveneen ja moottoriveneen väliltä muttei selvästi kumpaakaan.
Eli jos vaihdan Jullen neliheppaisen viisiheppaiseen, saan ainakin yhden määritelmän (8hv/t)mukaan moottoripurren - cool.
"Joskus on heitetty ilmaan, että moottoripurressa koneteho on vähintään 8hv/tonni."
Jos runko on purjeveneen, on tuo aivan liikaa. Ei siitä ole mitään käytännön hyötyä.
Minulle tulee mieleen lähestyä asiaa merikelpoisuuden kautta. Senkin määrittely on tietenkin niin ja näin. Taitaa NC441Suwena seilata tälläkin hetkellä avomeriä, en ole kurkannut blogiin pitkään aikaan.
Kyllä täällä kylmän Suomen alueella sisäohjaamosta on kiistaton etu, etenkin jos pitää venettä kesämökkinä ja siirtymävälineenä ja vain nauttii merellä olosta..
https://www.youtube.com/watch?v=CgdgfJGBnTU&list=PLFRfU_6WUQjxw6zHkucw8I3hkP0kGfIWq
Tämäkin tekee videolla vastakäännöksen.
http://youtu.be/cfeIFRdjo_s
Voi sellaisen veneen kuin haluaa, välittämättä nimistä tai markkinoinnista.
Tarkoittaako aloittaja samanlaista ilmiötä kuin isommalla maavaralla olevia henkilöautoja on alettu nimittää katumaastureiksi vaikka ovat edelleen henkilöautoja ?
Entä onko aloittaja huolissaan purjevene-käsitteen "tärvääntymisestä" jos veneistä alkaa tulla "vain moottoripurren" näköisiä ?
Aloittaja on jodlari vaan, ei kannata kirjoittaa tänne mitään.
Äh, paljastuin . ..
Voi olla lisäksi vaikka vedenalaohjaamo, sivuohjaamot tai peräti mastonhuippuohjaamo joka olisikin aika huippu.
Vitsisi(?) kenties viittaa siihen, että nykytekniikalla veneen ohjailu on todellakin mahdollista vaikkapa saalingin päällä istuen. Autopilotteihin saa langattoman kauko-ohjaimen.
Moottoritehoon tai kansirakennelmaan liittyvät moottoripurren määritelmät ovat aikansa eläneitä. Ne olivat ajankohtaisia silloin, kun purjeveneiden apumoottorit olivat heikkotehoisia.
Oikeastaan erityistä moottoripurren määritelmääkään ei tarvita, koska colregs määrittelee mikä on purjealus, mikä moottorialus (tietyssä tilanteessa ero osoitetaan merkkikuvion tai mastovalon avulla). Trafille kummatkin ovat vesikulkuneuvoja.
Tuolla moni näyttäisi kaipailevan säänsuojaa, etenkin matkaa tehdessä.
http://www.boatdesign.net/forums/sailboats/why-dont-sailboats-have-wheelhouses-cabins-29025.html
Kyseisen keskustelun aloittaja totesi "i'm new to sailing".
Täälläkin ehkä eniten ihmettelevät/kaipaavat säänsuojaa ne, joille purjehdus on uutta.
Tavanomainen roiskesuoja (sprayhood) on siitä hyvä, että sen voi tarvittaessa laskea alas. Kiinteä koppi ei ole mukava kesähelteillä. Se voi myös haitata näkyvyyttä (purjeet, tähystys).
Sään suojaksi tehtyjen kansirakenteiden, "dog- tai pilot-housien" olisi myös kestettävä merenkäyntiä. Niin ei aina ole - ehkä moni muistaa Espanjan rannikon edustalle hylätyn suomalaisveneen kohtalon. Paniikki syntyi, kun sään suojaksi rakennetun kopin lasit särkyivät.
"Kyseisen keskustelun aloittaja totesi "i'm new to sailing". "
Luitko myös vastaukset?
Jos sikarikaistuisin ja lähtisin kiertämään maailmaa tai vain kotirantoja, tilaisin veneen, jossa toteutuisivat seuraavat seikat.
-Pääohjauspaikka ulkona.
-Sisäohjaamo rakennettuna niin, että se ei peittäisi näkymää eteenpäin.
-sisäohjaamossa eteenpäin kallistetut ikkunat.
Mutta minä en olekaan oikea purjehtija vaan merellä ja luonnossa viihtyjä. Solmu sinne tai tänne, nousee minkä nousee.
Voitte olla varmoja, että kun ratkaisut kehittyvät ja sisäohjaamoja alkaa ilmestyä enemmän, niistä tulee normi. Näin on käynyt kaiken muunkin mukavuutta lisäävän suhteen. Muutos vain on hidasta ihmisen luontaisen vastustustarpeen vuoksi.
"Jos sikarikaistuisin ja lähtisin kiertämään maailmaa tai vain kotirantoja, tilaisin veneen, jossa toteutuisivat seuraavat seikat:
-Pääohjauspaikka ulkona.
-Sisäohjaamo rakennettuna niin, että se ei peittäisi näkymää eteenpäin."
Onko Gunboat ennestään jo tuttu venemerkki?
"-sisäohjaamossa eteenpäin kallistetut ikkunat."
Miksi?
Missä vaiheessa moottoriveneestä tulee moottoripursi?
Jos sammuttaa koneen, niin tuleeko purjevene? Lakien mukaan tulee, tai ajopuu ;)
http://www.123rf.com/photo_5963150_a-large-motor-boat-with-a-sail-attached.html
Venenetti nimeää Nauticat 321:n moottoripurjehtijaksi.
https://www.youtube.com/watch?v=ZD3toWFnoNM
Ulkonäön perusteella nimeäisin sen purjeveneeksi.
http://www.nauticat.com/Pictures/NAUTICAT 321/SAILING PICTURES/321sail1.jpg