Älä kannata Korealaisia!

joo

Joka päivä Etelä-Korean toreilla ja takapihoilla tapetaan jopa tuhansia koiria ja kissoja ihmisten syötäväksi. Toreilla on erityisiä koirapäiviä, jolloin myytävänä on koiria kokonaisina, karvattomiksi kärvennettyinä tai annospaloiksi pilkottuina.

Koirien syöminen on tullut muotiin Koreassa vasta parin viime vuosikymmenen aikana, ja menekki lisääntyy koko ajan. Koiranlihaa mainostetaan terveyttä monin tavoin edistävänä ja sukupuolista kykyä voimistavana.

Herkullisimpana pidetään lihaa, jossa on mahdollisimman paljon kauhun synnyttämää adrenaliinia. Eläinten kohtelu on raakaa. Toreilla ne ovat ahdettuina häkkeihin toistensa päälle. Koirat kiskotaan häkeistä köyden päässä ja hirtetään hitaasti tai hakataan kepeillä kuoliaaksi. Kissat keitetään painekattiloissa liemeksi, jota juodaan reumatismin ja nivelvaivojen ehkäisemiseksi.

12

1048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viisaita

      Tuohan vain korostaa ostamaan korealaisia tuotteita. Tekstistäsi suorastaan ilmenee se, kuinka heillä on hyviä keinoja terveyden ylläpitoon.

    • Aussenordentlich

      Älkää kannattako saksalaisia älkääkä autoja; he ovat tehneet lajitovereistaankin sodan aikana saippuaa ja lampunvarjostimia. Älkää ostako japanilaisia autoja, he ovat kiduttaneet ja tehneet lääketieteellisiä kokeita sotavangeilla. Älkää ostako ranskalaisia autoja, ranskalaiset syövät etanoita ja ovat tehneet ydinkokeita atolleilla. Älkää ostako espanjalaisia autoja, koska kansa harrastaa härkätaistelua. Älkää ostako alankomaissa tehtyjä autoja, koska se kansakunta ei osaa sanoa EI lapsiprostituutiolle tai hasalle. Älkää ostako ruotsalaisia autoja, koska puolet miehistä on kunnalla töissä ja toinen puoli... Korealaiset varmasti kansakuntana ovat kurjuuden ja kovan työnteon karaisemina nostaneet kansakuntansa sosioekonomisen gradeerauksen kärkeen innovaatiollaan ja uutteruudellaan. Täytyy ihastella, miten sodan runtelema etelä-Korea on noussut kukoistukseen suhteellisen lyhyessä ajassa. Eräällä tavoin Suomikin on saanut kokea samanlaista kehityksen kaarta toisella puolella maailmaa ja tästäkin syystä voin tuntea myönteisiä affekteja kaukaista kansakuntaa kohtaan.

    • joo

      Muistetaanpa kuitenkin että Etelä- ja Pohjois-Korea ovat toistaiseksi kaksi täysin erillaista maata.

    • Anonyymi

      ei ketään kiinnosta paitsi ehkä vegaaneja.

      • Anonyymi

        Sekarotuinen hauveli on makoisaa ruokaa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Olen kommentoinut aihetta Hyundaille ja Samsungille. Jostain syystä heillä ei ole asiaan paljoa kommentoitavaa. On todellinen musta läikkä koko maan maineessa.

    • Anonyymi

      Korealaiset on pahimman luokan huijareita. Kiinalaiset kun ovat rehellisellä.
      Työnantajana myy tuotteita useisiin maihin. Korealaisten kanssa on eniten ongelmia.
      Yrittävät reklamoida sellaisiakin tuotteita mitä ovat ensin peukaloineet ja vaihtaneet osia. Uuteen laitteeseen jotain vanhoja osia. Takuu loppuu siinä kohtaa kun sinetit murretaan, mutta he luulevat että on ikuinen takuu ja että voivat tehdä mitä tahansa. Säälittävä kansakunta. Toivotaan että pohjoinen tulee ja jyrää etelän maan tasalle.

      • Anonyymi

        Pidä sinä vaan kuonosi kiinni, kun et vielä märkäkorvana mistään mitään ymmärrä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pidä sinä vaan kuonosi kiinni, kun et vielä märkäkorvana mistään mitään ymmärrä.

        Älä osta Volvoa joka on nykyään Kiinalaisten omistuksessa. Syövät Kiinassa koiria.


    • Anonyymi

      Äläkä osta Suomessa koottuja autoja tai mitään muutakaan tuotetta kun Suomessa syödään söpöjä Petteri Punakuonoja ihan ympäri vuoden silmät kiiluen. Ainakin amerikkalaiset lapset ovat ihan kauhuissaan moisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15231
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10146
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9371
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7109
    5. 182
      6547
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6228
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4806
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1746
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      146
      1699
    Aihe