Samalla kielletään Jeesus koska olennaisinta ja kaikista tärkeintä Jeesuksessa oli tämän kansallisuus.
Jeesuksen juutalaisuus kielletään
6
50
Vastaukset
- KTS (Ei kirj.)
Stop tykkänään.
Juutalaiset ovat itse sanoneet ettei Jeesus ole enää juutalainen, koska poikkesi opista ja perusti uuden.
Siksi tuli porttikielto synagoogaan hänelle ja seuraajilleen.
Niinsevaanmeni ja hallet sille.
Herra antoi, Herra otti, tyydy siihen, tää on motti.- hallella ja lujaa
Juutalaiseksi synnytään ja juutalaisena kuollaan. Se ei ole mikään ihmiselle annettu valta valita tässä asiassa kulloinkin itselleen sopivasti silloin kun itselle sattuu sopimaan.
hallella ja lujaa kirjoitti:
Juutalaiseksi synnytään ja juutalaisena kuollaan. Se ei ole mikään ihmiselle annettu valta valita tässä asiassa kulloinkin itselleen sopivasti silloin kun itselle sattuu sopimaan.
:D
- KTS (Ei kirj.)
hallella ja lujaa kirjoitti:
Juutalaiseksi synnytään ja juutalaisena kuollaan. Se ei ole mikään ihmiselle annettu valta valita tässä asiassa kulloinkin itselleen sopivasti silloin kun itselle sattuu sopimaan.
Päinvastoin.
Juutalaiset itse täällä ovat posmottaneet tuon tuostakin että juutalaisuus on uskonto ja uskontoa voidaan vaihtaa. esimerkiksi Jeesusta seuraamaan lähteneet juutalaiset eivät heidän mukaansa enää ole juutalaisia.
Piste, motti ja potti!
- yam yam Mar Yam
Kristityt popsivat jeesusta ja kuvittelevat muuttuvansa juutalaisiksi,,, sisäisesti.
.... eivät suinkaan kuvittele muuttuvansa kristityiksi.....hups! .... vaan kristitystä juutalaiseksi.- jeesus oli juutalainen
Jeesus syntyi juutslaisista vanhemmista ja kuului kuolemaansa Asti mooseksen uskoisiin ja kävi zynagoogassa. Tässäpä näktä tosissioita sinulle. Löytyy kristittyjen raamatun uuden testamentin puolelta. Näin uskoo myös messiaaniset juutalaiset. Hos kiellät jeesuksen juutalaisuuden niin jeesis ei siitä muutu. Hän pysyy samana. Eri asia on että pysyykö julistamasi oppi raamattuun pohjaavana totens vai häpeätkö jeesiksen juutalaisuutta niin paljon että et.voi tosiasioita, historiallisia muuten, tunnustaa. Usko kuten sinusta tuntuu parhaalta mutta katso mikä tid vid taivaaseen. Mikä ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561298
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1571242Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601115Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu551109Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1031087Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä56873Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä56863- 51787
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin75785Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54785