Hei! Tässä nyt vuosikausia ilman mitään konsolia elelleenä on valtava kiinnostus pelimaailmaakohtaan noussut kuin tuhkasta. Aikoinani pelasin Playstation 1 ja 2:sella, voi niitä muistoja: Tekken, Crash Bandicoot, Need for Speed jne..
Missä tänäpäivänä mennään? Mikä konsoli kannattaa hankkia minun vuosiin pelaamattoman ja asioista vähemmän tietävän? Ostanko Ps kolmosen vai nelosen tai kannattaako odottaa Ps5:n pinnalle tuloa? Vaiko ostanko käytetyn pleikka kakkosen ja siihen pelit ja vehkeet ja näin saan herätettyä lapsuuden muistoja :) Itseä ajatus lämmittää :D
Onko konsolien käyttö/pelattavuus muuttunut monimutkaisemmaksi sitten kakkosen jälkeen? Pystyykö 3 ja 4:sella pelata 1 ja kakkosen pelejä?
Ja vielä haluaisin kuulla muiden pelimuistoja pleikka 1 ja 2:n ajoilta? :D
Mikä konsoli kannattaa hankkia?
7
280
Vastaukset
- 1996 boy
tissit!
- Ehdottaisin tätä
Näin äkistään kuulostat ihan pleikkari-ihmiseltä. Vertaile kuitenkin eri konsoleiden pelitarjontaa ja käy vaikka You Tubesta katselemassa pelivideoita, että minkälaisia ne ovat.
Omasta mielestäni vieläkin paras ja monipuolisin pelivalikoima ja pelattavuus on ps2 konsolissa. Pelejäkin saa vielä Huutonetistä hyvin. Mulla on tuossa käytössä pleikkarit ykkösestä neloseen ja muitakin konsoleja, joten vertailupohjaa kyllä riittää. Toki nämä ovat sitten niin makuasioita, että jokainen valitsee pelit ja vehkeet omien mieltymysten mukaan.
Jos verkossa haluaa pelata, niin sitten vaihtoehtoina on xbox 360 ja one, sekä ps 3 ja 4. Jos verkkopelaaminen ja nykygrafiikka ei ole se ehdoton juttu ja haluaa nauttia muuten vaan hyvistä peleistä, niin vanhemmillakin koneilla on paljon hyvää tarjontaa. Jos Nintendon hyvin omanlaisensa pelivalikoima miellyttää, niin sitten hyvät vaihtoehdot ovat Wii-U ja 3ds.
Nykykonsoleiden ongelmana tuppaavat olemaan jatkuvat järjestelmäpäivitykset, puolivalmiit pelit (koska kaikki voi kuitenkin ladata korjaukset netistä...), runsas määrä erittäin turhia ominaisuuksia ja melkoinen määrä säädettävää ja väännettävää asetusta. Vanhemmissa koneissa lykkäät vaan pelin sisään ja alat pelaamaan. Toki myös ihan hyviä ominaisuuksia on, kuten ps3 bluray soitin ja kaikissa uudemmissa verkkoon menevissä konsoleissa mahdollisuus katsoa Netflixiä, jotka ovat itsellä oleet kovassa käytössä. Uusienkin vehkeiden kanssa kyllä pärjää, mutta aina joskus kaipaisi sitä vanhempien konsoleiden yksinkertaisuutta ja helppoutta.
Wii-U on myös Wiin pelien ja ohjainten kanssa yhteensopiva. Ps 3 ja 4 voit pelata jotenkin (storesta ladattuja?) ps 1 ja 2 pelejä, mutta pelilevyt eivät taida käydä ollenkaan uusiin koneisiin. Ps2 voi vielä pelata useimpia ps 1 pelejä levyltäkin. Boxien yhteensopivuuksista en tiedä, mutta veikkaisin, että eivät toimi taaksepäin.
Ehkä paras vaihtoehto voisi olla ps3 tai xbox 360? Niille on hyvin laaja pelitarjonta tällä hetkellä, joten voisit rauhassa kokeilla ja etsiä hyviä pelejä. Myös pelien hinta on kohtuullisempi, kun näissä viimeisimmissä laitteissa ja käytetyissä on todella laaja valikoima. Uusimpia pelejä ei niille toki enää saa kaikkia, mutta uusille konsoleille taas ei vielä ole paljoa pelattavaa. Ja ne vähät mitä on, maksavat hunajaa. Uusi konsoli voi myös olla aika rahakas sijoitus, jos peli-innostus jääkin lyhytaikaiseksi. Wii-U on myös hyvä pelikone, mutta pelitarjonta on boxia ja pleikkaria pienempi ja pääsääntöisesti ihan omanlaisensa. Uusimmat pelikonsolit voit ostaa sitten muutaman vuoden päästä, jos vielä peli-intoa jaksaa riittää.- 1996 boy
Kiitos erinomaisesta vastauksestasi! :) Tiedät ilmeisesti paljon aiheesta. Pitää tosiaan harkita tarkkaan ja vertailla vaihtoehtoja kunnolla. Mutta enköhän mä jossainvaiheessa saa jonkun hankittua! :D
- Ps3boi
Kyllähän tuo pleikkari 3 pyörittää ps1 pelejä. Kakkosen pelit ei vissiin toimi. Itse suosittelen pleikkari 3 sillä omasta mielestä ihan helvetin hyvä laite. Eikä tarvitte sitä kusista xboxin nettiä maksaa jos innostuu netissä pelaamaan kavereiden kanssa!
- PelaajaX
Ps3boi kirjoitti:
Kyllähän tuo pleikkari 3 pyörittää ps1 pelejä. Kakkosen pelit ei vissiin toimi. Itse suosittelen pleikkari 3 sillä omasta mielestä ihan helvetin hyvä laite. Eikä tarvitte sitä kusista xboxin nettiä maksaa jos innostuu netissä pelaamaan kavereiden kanssa!
Riippuu kolmosen mallista toimiiko kakkosen pelit, minulla toimii ihan jokainen mutta minulla onki ps2 rautaa konsolini sisällä.
- CrashBandicoot
Älä osta uutta pleikkaa vaan osta joku vanha kone nykyään tehään vaan samoja paskoja esim call of duty halo sun muut paskat itellä erittäin hyviä muistoja 2000-luvun aivan ensimmäisiltä vuosilta ja 90-luvun lopulta jolloin pelasin pleikka 1 Spyro ja Crash Bandicoot pelejä ne kaikki pelit original versiot löytyy hyllystä koristeena ja aina välillä innostuneena nostelen pois ja pelailen läpi uudestaan CRASH BEST 4 EVER!!!
- Retroonparas
Ite tullu kanssa pelattuu Spyro pleikka 1 tuhansia kertoja läpi ja tuotti melkein enemmän iloa kun ps4:n kaikki pelit yhteensä :) .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark974806Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2054645"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1173134Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m223097Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p983013Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382288- 922231
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.342193- 222148
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi392075