Ampumataitojen harjoittelu reservissä?

puusilmä

Eli reserviin siirtymisestä on kulunut muutama vuosi aikaa. Minua jäi kismittämään armeijassa se, etten oppinut ampumaan kovinkaan hyvin. Missä tällaista huvia pääsisi harrastamaan esim. käteismaksua vastaan? Mielellään jollain 7.62x39 kiväärillä. Omaa kivääriä ei tosiaan ole eikä tule, näinä päivinä lupaa sellaiseen on turha varmaan edes kysyä.

4

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rohkeutta vaan

      Liity reserviläisiin niin pääset ampumaan ilmaiseksi, jäsenmaksu tietysti vuosittain mutta reserviläisjärjestöillä on kyllä aseita joilla pääsee ampumaan ja voihan siellä olla kavereitakin joiden aseilla pääsee kokeilemaan ainakin aluksi.

      www.reserviläisliitto.fi

      Ei kannata heittää kirvestä kaivoon tuon aselupa-asian kanssa, aktiivisesti kun käyt reserviläistoiminnassa mukana ja aidosti siis ole kiinnostunut ja olet nuhteeton yms niin miksipä et saisi lupaa omalle puoliautomaattiaseelle, mutta senhän päättää poliisiviranomainen.

      Harjoitella toki voi ilmakiväärilläkin mutta kuuluuhan se tietysti reserviläiselle se kaliiperi jota puolustusvoimatkin käyttää ja onhan siinä kieltämättä eri tuntuma ampua ilmakiväärillä kuin rynkkykaliiperilla tai jollain vanhalla sotilaskiväärillä, itse tykkään ampua vanhalla perinne-aseella eli aseenani on vanha sotilaskivääri jolla paukuttelen muiden joukossa kun muut ampuvat puoliautomaattirynkyillä, on siellä tosin muutama muukin joka ampuu vanhalla torrakolla.

      • Anonyymi

        on noita muitakin klubeja ja kesällä pääsee ampuman myös santahaminan radalla, ja muutoin .22 ja ilma-aseella eri paikoissa, samassakin klubissa. ja sit tietysti muuallakin, mutta hinnat vaihtelee melkoisesti ja kivääreillä ulkoradoilla, tai ilma-asella sisällä. etsii netistä.
        reserviläsiin, vaikea sanoa, kun erosin, mutta ei kuulosta siltä, jos ei ole reservissä.
        mun ei enää tarvinnut, kun osaan jo ampua., ja siksi erosin reservistäkin.


    • tarkka kuin mikä

      Virosta saa lupavapaasti jonkinlaisen mutkan, kyllä sillä osuu kun työntää piipun tyhjän peltipurkin sisään ja painaa liipaisinta niin eiköhän johonkin kohtaan purkkia osu.

    • Anonyymi

      Meikäläinen harjoittelee ampumista ja sotimista tietokone/pelikonsolilla.
      Sniper pelissä tapoi yli 100 vihollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      247
      10802
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      127
      6913
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5583
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4860
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      4134
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3649
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3454
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3382
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      19
      2824
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      55
      2599
    Aihe