Ampumataitojen harjoittelu reservissä?

puusilmä

Eli reserviin siirtymisestä on kulunut muutama vuosi aikaa. Minua jäi kismittämään armeijassa se, etten oppinut ampumaan kovinkaan hyvin. Missä tällaista huvia pääsisi harrastamaan esim. käteismaksua vastaan? Mielellään jollain 7.62x39 kiväärillä. Omaa kivääriä ei tosiaan ole eikä tule, näinä päivinä lupaa sellaiseen on turha varmaan edes kysyä.

4

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rohkeutta vaan

      Liity reserviläisiin niin pääset ampumaan ilmaiseksi, jäsenmaksu tietysti vuosittain mutta reserviläisjärjestöillä on kyllä aseita joilla pääsee ampumaan ja voihan siellä olla kavereitakin joiden aseilla pääsee kokeilemaan ainakin aluksi.

      www.reserviläisliitto.fi

      Ei kannata heittää kirvestä kaivoon tuon aselupa-asian kanssa, aktiivisesti kun käyt reserviläistoiminnassa mukana ja aidosti siis ole kiinnostunut ja olet nuhteeton yms niin miksipä et saisi lupaa omalle puoliautomaattiaseelle, mutta senhän päättää poliisiviranomainen.

      Harjoitella toki voi ilmakiväärilläkin mutta kuuluuhan se tietysti reserviläiselle se kaliiperi jota puolustusvoimatkin käyttää ja onhan siinä kieltämättä eri tuntuma ampua ilmakiväärillä kuin rynkkykaliiperilla tai jollain vanhalla sotilaskiväärillä, itse tykkään ampua vanhalla perinne-aseella eli aseenani on vanha sotilaskivääri jolla paukuttelen muiden joukossa kun muut ampuvat puoliautomaattirynkyillä, on siellä tosin muutama muukin joka ampuu vanhalla torrakolla.

      • Anonyymi

        on noita muitakin klubeja ja kesällä pääsee ampuman myös santahaminan radalla, ja muutoin .22 ja ilma-aseella eri paikoissa, samassakin klubissa. ja sit tietysti muuallakin, mutta hinnat vaihtelee melkoisesti ja kivääreillä ulkoradoilla, tai ilma-asella sisällä. etsii netistä.
        reserviläsiin, vaikea sanoa, kun erosin, mutta ei kuulosta siltä, jos ei ole reservissä.
        mun ei enää tarvinnut, kun osaan jo ampua., ja siksi erosin reservistäkin.


    • tarkka kuin mikä

      Virosta saa lupavapaasti jonkinlaisen mutkan, kyllä sillä osuu kun työntää piipun tyhjän peltipurkin sisään ja painaa liipaisinta niin eiköhän johonkin kohtaan purkkia osu.

    • Anonyymi

      Meikäläinen harjoittelee ampumista ja sotimista tietokone/pelikonsolilla.
      Sniper pelissä tapoi yli 100 vihollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe