En tiedä onko muilla vastaavia kokemuksia ssri-lääkkeen käytön aikana fluoksetiini että unet on selvästi lisääntyneet ja ihan elokuvamaisia pitkiä tarinoita ja hyvin todentuntuisia. Kesän ajan käytin matalampaa annosta ja kun tässä syksyn aikana alkoi tulla enempi oireita jouduin nostamaan annosta. Alhaisemmalla annoksella huomasin että usein ennen nukahtamista koin jonkinlaisia säpsähdyksiä "harhanäkyjä" unen ja valveen rajalla saattoi tulla tunne että joku on pimeässä huoneessa tai nähdä jonkin hahmon leijuvan itseni yläpuolella tms.
Ssri ja unet
6
1458
Vastaukset
- lammasaitta
Mm. kaikki SSRI:t voivat aiheuttaa hallusinaatioita, unimuutoksia suuntaan jos toiseen. SSRI:t heikentävät tai kokonaan estävät REM-unta mikä saattaa näkyä jatkuvana väsyneisyytenä, mikä taas voi pahentaa psyykkistä jaksamista ja siten vointia. Lääkäreillä ei usein ole tästä ymmärrystä. Osittain siksi, että SSRI:llä on myös paradoksaalisesti käänteinenkin vaikutus eli väsyttävät. Vaikutus voi muuttua ajan kanssa. Joillekin jää pysyviä uniongelmia käytön lopettamisen jälkeenkin.
- Artsi7
Venlafaxista tuli hyvät positiiviset unet.
- jjkhu
En ees aatellut, olen siis aina nähnyt tosi paljon unia... mutta alotin lääkkeen kk sitten, ja nyt on melkeen joka yö unia.
En pidä ollenkaan hullumpana, joissakin on tosiaan ihan juonenpätkiä, joita voi käyttää kirjoitustöissä.
Toiset taas... ihan kivoja unia.
Painajaiset on onneksi lähes poistuneet (ennen näin niitäkin usein... vaikkei mitään lääkitystä ja elin terveellisesti) - Somnus
Minä aloin SSRI-lääkkeiden käytön aikana nähdä unia, jotka nimesin arkiuniksi: näin unta jossa nousin sängystä, keitin kahvia ja lähdin töihin. Kun heräsin, en ollut varma oliko välissä ollut jo yksi päivä vai oliko se ollut unta. Samoin aloin sekoittaa sen, olinko kertonut jostakin asiasta jollekulle oikeasti vai olinko nähnyt siitä vain unta. Se oli epämiellyttävä tunne, uni ja todellisuus jotenkin sekoittuivat.
Lääkärit vain sanoivat tyypilliseen piittamattomaan ja holhoavaan tapaansa, että ihminen se näkee kaikenlaisia unia. Vasta myöhemmin kuulin muilta lääkkeitä käyttäneiltä, että heillä oli ollut vastaavanlaisia kokemuksia. Muistan itse miettineeni, että olen sekoamassa lopullisesti. - lammasaitta
"Samoin aloin sekoittaa sen, olinko kertonut jostakin asiasta jollekulle oikeasti vai olinko nähnyt siitä vain unta. Se oli epämiellyttävä tunne, uni ja todellisuus jotenkin sekoittuivat."
Tämä on tunnettu vaikutus SSRI:llä. Serotoniiniaineenvaihduntaa sotkemalla saadaan aiheutettua epätodellisen tuntuisia kokemuksia, jolloin voi olla vaikea erottaa jälkeenpäin onko nähnyt unta vai onko jokin tapahtunut oikeasti. Joskus asian tajuaa vasta viikkoja jälkeenpäin ja henkilöt joutuvat tarkastamaan läheisiltään tapahtuiko asia oikeasti vai oliko se vaan unta. Samoin herätessä unesta saattaa kestää tavallista pidempään erottaa onko oikeasti hereillä vai edelleen unimaailmassa. Lääkärikunta, kuten jo tapana psykiatriassa on, ovat pihalla näistä ilmiöstä ja vaikutuksista kuin lammaslaitumet. Laittomien design-huumeiden, joilla halutaan aiheuttaa epätodellisia kokemuksia eli derealisaatiota, vaikutus kohdistetaan niin ikään serotoniinijärjestelmään. - artsi7
Venlafax antoi mulle todella hyvät unet.
Ulkoilkaa, liikkukaa ja lukekaa ennen nukkumaan menoa niin nukutte paremmin. Ettekä näin tarvitse niin suurta masennuslääkeannostakaan. Olisi kiva kuulla paljonko harrastatte hikiliikuntaa viikossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812326- 1831944
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1711784Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1141603Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311545- 1131345
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771093Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1601078Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591035