Kun tuli luettua tästä suuresta kuplasta, kuinka paljon Akaa, ehkä ennen Viiala, Toijala, Kylmäkoski, on käyttänyt konsulttifirmojen rahoja esim. viimeisen 15 vuoden aikana?
Mihin, miksi, mitä on saatu hyötyä, kuka on päätökset tehnyt? Hutun keitto on pesäpallossa yleistä, veroeuroilla kylmää kyytiä, herrat vastuuseen!
Akaan konsulttiyhtiöihin menneet veroeurot?
13
220
Vastaukset
- mies mopolla
Laita tämä facebookkii aakalaiset ryhmään saata aikaiseksi melkoisen hässäkän.
- Pelkkä sultti
Onko kyseessä kuuma peruna monen vuoden ajalta? Kyllähän tätä tonkia voi alkaa, kukahan näistä konsulttirahoista Akaassa on vastuussa?
Kaupungin johto voisi näistä selvitystä vähän antaa, näin niinkuin aluksi. - Tietämys
Akaan ja sitä ennen Viialan ja Toijalan konsulttipalvelut ovat olleet muutaman sadan euron luokkaa, turhaa kohua turhasta asiasta.
- Akka Akaasta
Konsulttipalvelut Akaassa ja sitä aiemmin olevissa kunnissa on sementoitu osakeyhtiölain taakse eli jos kunta/kaupunki tekee yhteistyötä osakeyhtiömuotoisten firmojen kanssa sopimukset ja niiden summat jää osapuolten välisiksi salaisiksi tiedoiksi.
Tässä on kuvio, joka jää historiaan ns. näin tapahtui mutta emme tiedä miksi, miten ja kuka maksoi kellekkin kuinka paljon.
Akaan touhut ja demokratia kaupungissa on esimerkillistä koko Suomelle, siksi täytyy ihmetellä miksi kaupunginjohtaja on hakeutunut muihin töihin? - Lähellä nähnyt
Viialan, Toijalan, Kylmäkosken ja nyt Akaan kaupungin nämä konsulttipalvelut on ihan pieniä euroja.
Mitä menee näihin opettajien palkkoihin, sairanhoitajat, lääkärit, soisiaalipuoli.....sieltä esiin mitä liikaa maksetaan.
Konsultiti on vilpittömästi rahastuneet siitä, että näistä kaupungin kuluista saadaan säästöjä, ainoastaan siitä on saatu tuloja. - Myyn ja ostan
Jos Akaan kaupunki ja joku Oy, olkoon konsulttipalvelu tai joku muu, tekee sopimuksen ja kaupan, niin se on ok. Kaksi sopiapuolta tekee sopimuksen ja kaupan.
Jos tähän sopimukseen ulkopuoliset alkaa huutelemaan näillä sivuilla on sama kuin huudellaan miksen voittanut lotossa tai veikkauksessa päävoittoa.
Ennenkuin tehdään kaupat tai täytetään lottokuponki kannattanee katsoa onko tilillä euroja, se on niin helppoa.
Jos maksajat ovat muut kuin yksilöt, eli yritys, oy ab, kunta tai kaupunki, valtio, niin siitä vaan maksamaan tai muuttamaan muihin maisemiin. - Yritä omillasi
Onkohan jonkun konsultin päästä tämä keskustan arkkitehtikisailu, edelleen liikemiehet näyttää kaupallisen paikallislehden avituksella hehkuttavan asuntomessuja.
Eihän siinä mitään, asuntomessut ja vaikka mitä yritystoimintaa, mutta omilla tai pankkien rahoilla, ei kaupungin eli veronmaksajien.
Akaassa on nytkin noin 80 omakotitaloa myynnissä, eli tässähän olisi hieno idea liikemiehille ja pankeille järjestää asuttavat-messut.
Akaassa ilmestyvä lehti on vuosi osannut mestarillisesti kärjistää kaupungin/valtion leivissä olevien duunareiden ja yrittäjien välejä, ehkä kannattaisi joskus miettiä eloa myös torpparisuvuista tulevien kantilta. - 35 dynaamista voimaa
Akaa on yrittäjien, pienien ja suurien, siellä asuvien nuorten yrityksissä olevien asukkaiden kaupunki.
Kaupungin kehitystä jarruttavat jäärät valtuustossa, myös ikäihmiset ovat lähinnä keräämässä rahaa sotaorvoille ja muistelemassa 50-luvun aikoja.
Jossakin kirjoituksessa lähes itkettiin sitä, että Akaassa on noin 80 omakotitaloa myynnissä ja kaavoitettua tonttia Viialan ABC:n vieressä tyhjänä. Suurin osa myytävistä on vanhoja taloja, jotka eivät kiinnosta nykyajan perheitä, kaavoitetut tontit menee nopeasti kun muutama omakotitalo nousee. - Hävetkää
Akaasta auki rahahanat, mitä on mennyt konsultointiin, kulttuuriin ja urheiluun.
Kolme osa-aluetta joissa ilmaa kuin vappupalloissa. Jos kaupungin henkilöstöstä ei löydy osaamista mihin tarvitsemme konsultteja, on parasta liittää koko osasto Tampereeseen.
Kultuuri, haitarinsoitto ulkopuolisille taitajille, urhelu......voi mitä veronmaksajien rahojen törkeätä tuhlaamista, kaikki pois terveydenhoidosta, lapsilta, vanhuksilta. - Korruption ehdoilla
Toijalan vapaamuurarit ovat saaneet pyörittää sitä rulettiaan ihan rauhassa...
- Konsuliko
Konsulentti myi pullaa K-kaupalla.
- Akaas
Uroskissalta vietiin pallit ja keskustelu kissakaverin kanssa kulki näin:
"Minusta tehtiin konsultti"
"Mikä se on?"
"Sellainen, joka tietää miten hommat hoidetaan mutta ei voi hoitaa niitä itse". - Akaas
Mitä yhteistä on konsultilla ja kuudella kaljalla? Molemmat kusettaa, mutta kalja tule halvemmaksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1284639Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293377- 203315
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472979Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512965Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182590Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92199
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135