Mikä tässä minun bemarissa on kun se ei vaan millään kiihdy lämpimällä koneella kun se joutuu vähänkin vedätykseen?? Paikallaan kun autoa kierrättää niin se ottaa kierrokset ihan normaalisti,mutta heti ajossa se ei ota vääntöjä vasta kuin on kierrokset ihan huipussa..Olen käyttänyt tietokoneessakin ja ei näy mitään vika koodia...Tosi turhaantunut tähän autoon!!
325i -93 E36 MIKÄ VIKANA..?
Nimetön
102592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Myy mulle se halvalla ja jätä se mun murheeksi..?
tyypillisiä vikoja tuon ikäisissä....
ensinnäkin, vikakoodi on yhdyssana.
Vika on todennäköisesti viallisessa lambda-anturissa. Toinen, epätodennäköisempi, vaihtoehto on imuvuodot tai rikki mennyt ilmamassamittari. Mitenkäs päästöt? Niistä voi päätellä vuotoja. BTW www.btcf.fi
Katso ensin lataus, halvin tapa aloittaa vianetsintä. Omassa autossa oli just nuo oireet. Oli laturinhiili loppu (otti just just kosketusta, ja paska vika etsiä) tai laturi muuten viallinen. Ruisku sekoaa jos lataus ei pelaa tai lambdasta maadoitus runkoon huono, yhden voltin jännitetaso ei kestä heikkoa maadoitusta.
Pitäisi olla kunnon testeri, yleismittari ei kerro kuin jännitteen, ei sitä jos jännitteen muoto vääristynyt. Akkukauppa tekee testauksia ilmaiseksi.
Olen käyttänyt auton pakokaasu mittauksessa ja siinä ei ollut mitään häikkää,mutta voihan se olla että se lambda toimi just silloin kun se mitattiin..Se on jännä kun se vika ilmenee ainoastaan kun autolla ajetaan eikä paikallaan pyöriessä..Mitenkä sen ilmamassamittarin voisi mitata?? KIITOS NEUVOISTA!!!
paljonko sulla on bensaa tankissa?? mulla pitää olla bemarissa väh. 6 litraa bensaa tankissa että toimii kunnolla. jos bensa pääsee liian vähäksi ni kiertää kyllä paikallaa mutta ei oikeen väännä ja röpöttää välillä
Ehkä kannattaisi tarkistaa ihan perusasiat, eli mitata puristukset. Jos niissä on jotain epäilyttävää, niin pata auki vaan. Jos OK, niin sitten voi jatkaa tutkimuksia elektroniikan puolelta.
Ehkä kannattaisi tarkistaa ihan perusasiat, eli mitata puristukset. Jos niissä on jotain epäilyttävää, niin pata auki vaan. Jos OK, niin sitten voi jatkaa tutkimuksia elektroniikan puolelta.
Niin tai vaihda samalla koko kone. Kylmänä ei väljä... Lambda se on usko pois.
Tehdäänkö kaupat tuosta bemaristas? Ostan huolesi pois.
www.nettiauto.com ID:174559