Pikakuvakkeina sekä iltasanomat että Aftonbladet. Esim. tänään joka toinen uutinen on jollain tavoin liittynyt Ruotsiin. Tämä toistuu päivittäin. Aftonbladetilla taas edellinen Suomeen liittyvä uutinen oli n. puoli vuotta sitten. Sekin negatiivinen. Todella tasapainossa kahden naapurimaan suhteet. Aivan normaali tila, sanoo RKP.
mulla on puhelimen
herätys.
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olen monesti kirjoittanut tuosta mediamme järjettömästä ruotsalaisuus-uutisoinnista.
Siis KAIKKI keinot ovat käytössä! Kunhan uutinen vain jotenkin liittyy ruotsalaisuuteen eli Ruotsiin, ruotsalaisiin, suruihin tai ruotsin kieleen.
Todella alentava toimintaa medialta, jonka pitäisi olla normaalissa demokratiassa kansalaismielipiteen puolella vallanpitäjien sanelua vastaan.
Tänään iltapäivällä median pääuutinen on ollut se, kun Tanskasta lähtenyt puolalainen kone meinasi törmätä johonkin sotilaskoneeseen.
MUTTA arvatkaapas, mikä oli tuon uutisen tärkein asia svekomedian mielestä?
No se, että törmäys meinasi tapahtua Ruotsin ilmatilassa! Huhhuh...
Mikä Ruotsi-huuto olisikaan mediassa syntynyt, jos koneet olisivat vielä ihan oikeasti törmänneet eivätkä vain meinanneet? ;-)
Toinen kuvaava esimerkki on se, kuinka ä otsikon mukaan "jääkiekkoilija Karalahti avautui Ruotsissa"?
Siis mitä IHMEEN väliä on sillä, MISSÄ Jere puhuu!? No ei tietysti olekaan, PAITSI jos puhuu Ruotsissa...
Sun tarttis nyt lopettaa tämä nettikirjoittelu. Sun jutut alkaa olemaan aika häiriintyneitä. Kaikella ystävällisyydellä.
No nyt vähän aikaa sitten oli AB:saa tosin juttua suomalaisesta. Voin oikein kuvitella sen ilon " jes, nyt löytyi taas hyvä syy haastatella suomalaista, koomaan joutunut alkoholin ja päihteidenkäytön Ym. vuoksi". Tuollainen kun on todella harvinaista, mutta en mediaa seuraavana ihmettele, miksi käsitys suomalaisuudesta on väärä. Jos Suomrn media uutisoisi Ruotsista vain negatiivisia asioita, murhia, mellakoita, päihteidenkäyttäjiä jne., tilanne olisi samankaltainen.
Tämä keskustelu pääsee satavarmasti vuoden 2014 turhimpien keskustelujen TOP 5 -listan.
Onko Se oikeasti turha juttu, jos kahden naapurimaan mediat kohtelee toisiaan näin eri tavalla? Tällaiseen on aina syynsä. Rasismi ja eriarvoistava politiikka on erittäin vakavia asioita, ei turhia tai pieniä. Minä pidän jo kielipolitiikkaa periaatteelisista syistä Suomen vakavimpana poliittisena epäkohtana.
Toisen alemmuuskompleksi ei tee toisesta rasistia.
Suomen kieliPolitiikkaa kannattavalla on alemmuuskompleksi ja heikko itsetunto. Hän kannattaa suomalaisten alistamista Ruotsille. Oman kulttuurinsa tunteva, sitä arvostava, hybäitsetuntoinen ja fiksu suomalainen, joka pitää ihmisiä samanarvoisina, osaa vastustaa eriarvoistavaa kieli politiikkaa ja ymmärtää, mistä siinä on kyse. MISTÄ suomalaisella muuten voisi ola alemmuuakomleksi? Voisitko vähän selittää?
Tuo kuuluu hyvin siihen ennakkoluuloon ja tietämättömyyteen suomalaisista, narsistihan syyttää muita kateudesta, mutta on itse kateellinen. Suomen kielipolitiikka onantanut hyvät edellytykset narsistisen vähemmistön kehitykselle.