Kuinka pitkö tuki?

tietämättömyys

Kertokaa tietämättömälle mitä tarkoittaa kin win7 joku tuki päättyy nyt tammikuussa mutta laajennettu tuki on vielä vuoteen 2020 asti? Eli onko siis win7 turvallista käyttää vielä tuohon 2020 asti?

4

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Eli onko siis win7 turvallista käyttää vielä tuohon 2020 asti?"

      Kyllä.

      Tässä kuitenkin kannattaa huomioida, että jos tarkoitus on käyttää Windowsia jatkossakin niin viimeiset 3v tästä tulisi varata Windows 10:n siirtymiseen.

      Suurin riski Windows 7:n käyttöön liittyy siihen, että sattuu hajoamaan järjestelmä, ei ole varaosia, uutta Windows 7 järjestelmää ei saa ja jotain tärkeätä tietoa ei saa siirrettyä uusiin ohjelmiin kun ei ole toimivaa Windows 7 järjestelmää. Windows 7:n toimitukset tukkureille on jo lopetettu lokakuun lopulla.

      Windows 7:aa käyttäville, jotka haluavat käyttää jatkossakin Windowsia, olisi parasta vaihtaa kaikki sovellukset mahdollisimman pitkälle selainsovelluksiin (HTML5) tai sitten käyttää Microsoftin ohjelmia kuten MS Office 365:sta, Skypeä jne. tai muita sovelluksia joista on myös uudella tekniikalla toimivat versiot.

      Windows 10:n siirtymisellä ei ole kiire, mutta jos kaikkea ei saa siirrettyä selainsovelluksiksi tms. niin kannattaa n. 2.5v kuluttua ostaa se Windows 10 tietokone ja hankkia siihen ne uudet ohjelmat joita ei selainsovelluksina saa. Sitten siirtää sen tiedon vaikka käsin naputtelemalla jos ei muuta keinoa löydy.

      • Spy Huntter

        W7 ei ole turvallista käyttää sekunttiakaan!


      • tietämättömyys

        Ok. Mietin tässä vain sitä että minkä käyttiksen ottaisin kun ostan uuden koneen. En halua win8:aa ja 8.1 en siitä tiedä mitään. Kannattaako sitten odottaa ihan win10:ä kun se olisi kai tulossa joskus kesällä?


      • tietämättömyys kirjoitti:

        Ok. Mietin tässä vain sitä että minkä käyttiksen ottaisin kun ostan uuden koneen. En halua win8:aa ja 8.1 en siitä tiedä mitään. Kannattaako sitten odottaa ihan win10:ä kun se olisi kai tulossa joskus kesällä?

        Windows 10 tulee lokakuussa.

        Oleellisesti se on lähes samanlainen kuin Windows 8.1 paitsi että uudet tiilisovellukset toimivat työpöytätilassa. Vanhanaikaiset työpöytäohjelmat (ne mitkä toimivat Windows 8/8.1:ssä siinä työpöytä tiilissä) hävitetään vähitellen.

        Windows 10 on sellainen "jatkuvasti päivittyvä" käyttis, eli kaikki Windowsit siirretään siihen ja se sitten päivittyy arviolta 2-4x vuodessa sellaisella noin gigan päivityksellä, jossa Windowsia ja sovelluksia parannellaan ja vanhaa tekniikkaa pudotetaan pois. Näin alustavasti mitä Microsoft on harjoitellut 8.1:llä ja millainen se Windows 10:n technical preview on. Windows 10:stä luultavasti pyydetään vuosimaksua samaan tapaan kuin MS Office 365:sta tai se menee vaikka operaattoreiden kautta. Tämä on vielä epäselvää, että miten aikovat laskuttaa sen käytöstä.

        Windows 7 taas sellainen, että tätä ei enää ole toimitettu tukkureille viime lokakuun jälkeen, eli sitä ei välttämättä saa hankittua helposti tai halvalla. Windows 8:n päivitykset taas loppuu samaan aikaan kuin Windows 10 tulee myyntiin, että siihen nyt ei ainakaan ole menemistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      182
      22389
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      77
      9589
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      39
      7585
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      84
      6385
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      188
      6086
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      48
      5082
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      115
      4730
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      105
      4466
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2185
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1459
    Aihe