Ollessani viime viikolla Vartiuksen ratatyömaalla, näin tela-alustaisessa kaivinkoneessa pylväsnosturin, siis semmoisen jolla pidetään sähkötolppaa pystyssä täytön ajan.
En ole muualla nähnyt, liekö sähköyhtiön oma vehje?
En ole muualla nähnyt, liekö sähköyhtiön oma vehje?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Väänäsen veljesten Daewoon, jossa on alavaunussa omatekoinen pylväsnosturi jolla pidetään pylväs pystyssä täytön ajan. Ollut käytössä jo toistakymmentä vuotta.
oli Kobelco ja nosturi oli tehdastekoinen. Olisikohan näistä jossain kuvia? Olisi mukavaa katella.
Siis telakakone,jossa ylävaunussa juuresta nivelöity,kääntyvä kaivu puomi? Ylävaunussa myös pylväsnosturi? Koneenhan näit varmaan pohjois-karjalassa? Väänäsen veljesten kone tämäkin ja urakoivat enimmäkseen Pohjois-karjalan sähkö oy:lle.
Oli alavaunussa tuossa nosturi, aika uuden näköinen kone. Kone oli Kainuussa, tarkemmin Kuhmon Vartiuksessa.
Usko jo torvi että se on Väänäsen veljesten kone.Nosturi sulla on housuissa.
taidat harrastaa homoleikkejä Väänäsen veljesten kanssa, hyi sinua. Pylväskaivuri..hehehehehehh.
Kyllä tuossa koneessa minkä näin oli lähempänä nosturia, kuin kaivuria.
Revi taas rupi irti perseestäsi ja syö se, sehän on tapasi, hyi sinua.
Kiva lukea kun fiksut konemiehet "keskustelee" asioista.
Kyllähän inttää voi vähemmästäkin
Ja viksusti
vai mitä tarkoitat?
Se on ollu piiraisen kone, eikä minkään vitun kieron karjalais väänäsen. Tuskin niillä on koneita on
Alavaunussa pylväspidin? Mitenköhän hommat onnistuu?
En nää sinä mitään ongelmaa
Minä nään montakin ongelmaa. Kaikillahan tuollainen olisi, jos se olisi parempi, kuin tr-kaivuri, vai?
Ei ainakaan minun taidoillani onnistuisi, se tosin ei tarkoita sitä etteikö joku tuommoisellakin tekisi ( tuntihommia )
Kerro haitta puolista enemmän. Pylvään levtykset kyllä täytyy tehdä eri kalustolla, mutta niihän se on pitemmillä linjoilla.
Täytyisi tietää millainen nosturi, onko koneen käyttö rajoittunutta, yms. kerro millainen sulla on konesysteemi?
Ei mulla oo pylväännosto kalustoo. Eihän se sillon oo tietenkään hyvä jos koneen käyttö on rajoittunutta. Ajatellaan että nosturi ois puskulevyssä, nii eihän siinä mitään ongelmia oo.
Mites täyttö onnisttu? Yhdeltäpuolen? Kerro? Oletko kuski vai nähnyt koneen työssä?
Molemmin puolin täyttö, pylvästä pidetään kiinni korkemmaalta nii ei haittaa puomin liikettä.
On siellä tosi ammattimiehet äänessä kumpikaan ei tekstistä päätellen ole edes nähny linja töitä.