Miten sinä marxin oppien pohjalta selität sellaiset ilmiöt kuin Microsoft, Nokia, ja Apple?
Miten nämä vain muutamia vuosia sitten maailman suurimmat yritykset kasvoivat noin suuriksi vain muutamassa vuosikymmenessä, mistä varallisuus tuli ja keneltä se oli poissa?
Jos kerran pääoma kasaantuu niin keiden pääomat kassantuivat Nokiaan, Microsoftiin ja Appleen tehden nämä todellisiksi jättiläisiksi maailmantaloudessa?
Kerrohan käsityksesi ja perustele asia marxia lainaten niin nähdään, että miten ne pääomat käytännössä kasaantuvat.
Jos pääomien kasaantumista tarkastellaan pääomien omistajien suhteellisella osuudella väestöstä niin Kalle uskaltaa väittää, että sen mittapuun mukaan pääomat eivät ole sitten 1800-luvun kasaantuneet maassamme.
Jos taas pääomien kasaantumista tarkastellaan pääomien omistajien keskimääräisellä pääoman määrällä niin siinäkään tapauksessa eivät pääomat ole kasaantuneet maassamme.
Miten sinä perustelet marxin väitteen, että pääomat ovat maassamme kasaantuneet sitten 1800-luvun lopun?
Missä ja miten se ilmenee? Ilmeneekö se vain kommunismin hapattamissa aivoissa?
......................
Punikki s.partacus ja pääomien kasaantuminen
6
115
Vastaukset 6
Haloo, punikki.
Kerroit pääomien kasaantuvan marxin oppien mukaisesti.
Mutta et ilmeisestikään pysty kertomaan, että miten pääomien kasaantuminen ilmenee!!!
Niin, ei kai sinulta voi sitä vaatiakaan vaan riittää, että olet ymmärtänyt marxin oppien mukaan pääomien kasaantuvan - eihän sitä nyt kaikkea voi tietää eikä ymmärtää ja pitäähän se riittää, että jotakin ymmärtää vaikka ei kokonaisuutta olekaan hahmottanut.
Eikö vaan - eihän tuo kasaantumisteoria voi mitenkään poiketa esimerkiksi arvoteoriasta, josta et myöskään ole ymmärtänyt kuin osasia kokonaisuuden jäädessä hämärän peittoon.
..........Ei sitä Kalle kannata kysyä komuloisilta liian vaikeaa kuten nyt on käynyt. Tuhannet osakkeenomistajat kun menevät yli pienen komun ajatusmahdollisuuden.
Toinen asia on jottei tyhmien kanssa kannata alkaa kirjoituskilpailuun vaan jos ei vanha sanonta "kolmas kerta toden sanoo" auta niin jatkaminen on pelkkää ajan hukkaa koska vastapuoli ei edes lue ja ajattele vaan laukoo aivotuhnujaan sillä vajavaisella kyvyllään jonka hän on oppinut komukoulussaan.
Haloo, punikki s.partacus.
Kerrohan jo, että miten marxin oppien mukainen pääomien kasaantuminen ilmenee.
Vai puhuitko taas kerran asioista, joista et tunne kuin korkeintaan käsitteen nimityksen - pääomien kasaantuminen.
................Onko sinun, punikki s.partacus, joten vaikea kertoa, että miten pääomien kasaantuminen näkyy yhteiskunnassa?
Mutta se ei tietenkään estä sinua asiasta puhumasta sillä onhan ilmiö täysin marxin oppien mukainen ja näin käsityksesi mukaan täysin paikkansa pitävä.
.................Kuten tuossa aiemmin taisin sanoa, ei kannata tehdä suoria vaikeita kysymyksiä jos niihin ei löydy suoraa vastausta Marxin tai Leninin tai jonkun muun jo kuolleen jättämistä "pyhistä" kirjoituksista.
Eipä tunnu meidän punikkimme s.partacus pystyvän kertomaan, että miten pääomien kasaantuminen ilmenee nyky-yhteiskunnassa ja mistä sen kasaantumisen huomaa.
Mutta eihän tälläinen mitätön sivuseikka voi marxiin sokeasti uskovan kommunistin vakaumusta asiaan horjuttaa - marx sanoi pääomien kasaantuvan niin silloin ne kasaantuvat vaikka ei edes kommunismin hapattamat aivot ole tapahtumaa rekisteröineet.
Kyllä joillakin on edelleenkin vahva usko marxin oppeihin ja todellisuus ei voi sitä uskoa horjuttaa.
..................
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561199
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S691189Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei7921Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125906- 109899
- 48776
- 38773
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.41727Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77702- 51676
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66671- 62652
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev138639Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee29614- 52571
- 58549
- 95531
- 60504
Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni
Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?19482- 35457