Miksi NL:ssa ei ollut persuja?

Syy: viisas kansa

Sivistysmaana NL harjoitti niin järkevää politiikkaa, ettei populismille ja natsimyönteisyydelle ollut tarvetta. Ja jos niitä oli, ne osattiin oikein hiljentää.

12

57

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unireks

      Persupuolueen kohisevan nousun takana on uusliberalismin rahvasta kaltoin kohteleva politiikka. Samaan aikaan vasemmistolainen työväenliike oli lamatilassa. Osa oli hallituksessa, osa näperteli Marxista irtaantumista ja kommunistinen osa kärsi tunnetuista syistä lamaannustilasta.
      Persut hoksasivat välissä olevan vapaan tilan ja kosiskelivat kansan ahdinkoa näennäisillä vasemmistolaisilla kliseillä näennäisesti puolueiden ja aatteiden yläpuolella olevana. Persut esittivät yksinkertaisia, tolkuttomiakin teesejä, jotka olisivat tuoneet ropoja rahakukkaroon.

      Etsikkoaika meni ohi. Teesit ovat muuttuneet hallituksenkin teesejä kovemmiksi, siis persujen hallituksessa kuritus olisi vielä kovempaa.
      Persupalstalla alkusyksystä oli muutama Jussi Halla-ahoa kosiskeleva viesti. Nyt siellä on avoin kampanja Soinia vastaan ja Halla-ahon puolesta. Toteutuu vallanvaihdos tai ei, puolueen hajoamisprosessi kiihtyy.
      Kukaan ei usko sellaista puoluetta joka on olevinaan työväenpuolue mutta esittää kovan porvariston teesejä. Ei luota työläinen eikä yrittäjäkään.

    • Olivatko kommunistit vastuussa neukkulan politiikasta?
      Eikö siellä siis ollut persuja lainkaan????

      Ei ihme vaikka väkeä kaatuikin kuin heinää ja lopulta koko homma meni täysin munilleen.

      ....................

      • Se se vaan on sillä

        lailla, että tuo komujen persuallergia saa jo koomisia piirteitä. Onhan toki ymmärrettävää, että kommareita jurppii raskaimman jälkeen: takana on kohtuullisen tyylikäs menneisyys - oli aikoja kun SKDL:llä, jossa SKP oli enemmistönä, oli 50 kansanedustajapaikkaa, persuja ei ollut olemassakaan. Toki SMP, jota voidaan pitää persujen esi-isänä, oli 1960-luvulla melko vahva vaikuttaja. Ja mitä sitten on nyt? Kommarit kituvat jollain lailla, alle prosentin kannatuksella, vielä mukana puoluerekisterissä, mutta ensi kevään eduskuntavaalien jälkeen onkin taas melko varmasti edessä tuttu juttu-show - nimien keruu, kun on tiputtu puoluerekisteristä. Eli on tehty nollatulos kaksissa perättäisissä valtiollisissa vaaleissa.

        Oireellista on, että mitään järkeviä esityksiä ei kommareilta tule millään foorumeilla - pelkkää toisten puolueiden parjaamista ja Neuvostoliiton kaipuuta.


    • onneksi ei pääse

      Vaikuttaa siltä, että antipunikin "levy on jäänyt jumiin". No se ei ole kylläkään mikään uutinen.

      Jos persut valtaan pääsevät, niin mekin voimme sanoa muutaman vuoden päästä:
      "... ei ole ihme vaikka väkeä kaatuikin kuin heinää ja lopulta koko homma meni täysin munilleen."

      • Niin, ehkä.
        Neukkulasta se voidaan sanoa jo nyt.

        ...............


      • persuton Suomi = OK
        antipunikki kirjoitti:

        Niin, ehkä.
        Neukkulasta se voidaan sanoa jo nyt.

        ...............

        Mutta emmehän halua samaa Suomelle, emmehän ...

        Eli persuton tulevaisuus olisi koko Suomen etu.


      • persuton Suomi = OK kirjoitti:

        Mutta emmehän halua samaa Suomelle, emmehän ...

        Eli persuton tulevaisuus olisi koko Suomen etu.

        Kommunistien valtakaudesta tiedämme, että "... ei ole ihme vaikka väkeä kaatuikin kuin heinää ja lopulta koko homma meni täysin munilleen", mutta persuvetoisuudesta meillä ei ole mitään dokumentoitua kokemusta.

        Emme me tiedä, että toimivatko persut kommunistien tavoin valtaan päästyä. Mutta sen tiedämme, että kommunistit toimivat niin ja siksi niitä ei saa koskaan päästää valtaan Suomessa.

        ................


    • viisaita ne on

      Ehkäpä niitä olikin, mutta yhteiskuntarauhan nimissä ne siirrettiin Siperiaan.
      Hyvin ymmärrettävä päätös.

    • hoitoonohjaus

      Persut ei pääse sotkemaan hallituskuvioita. Saamme olla rauhassa. Kokoomus hoitaa kovan politiikan ilman rasismia.
      Soinin jutut alkavat olla hourulasta. Joku piuha voi olla irti.

      • järki voittaa

        Onneksemme näyttää siltä, että molempien äärioikeistopuolueiden (PS ja KOK) kannatus vaan laskee.


      • ylpiä komu
        järki voittaa kirjoitti:

        Onneksemme näyttää siltä, että molempien äärioikeistopuolueiden (PS ja KOK) kannatus vaan laskee.

        Siksi antipunikin pasmat ovatkin täysin seonneet. Toistaa yhtä ja samaa, varmaan jopa peilikuvalleen. No rauha hänen sielulleen, sillä autuaita ovat yksinkertaiset.


    • H-A pojulle tiedoksi

      Ehkäpä niitä olikin, mutta yhteiskuntarauhan nimissä ne siirrettiin Siperiaan.
      Hyvin ymmärrettävä päätös.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      47
      1242
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      1008
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      36
      914
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      859
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      836
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      652
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      626
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      611
    10. 42
      609
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      596
    12. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      562
    13. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      543
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      120
      511
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      496
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      474
    18. 43
      462
    19. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe