Psykiatrian diagnoosit ovat todella loukkaavia. Kaikkein loukkaavin on skitsofrenia diagnoosi. On törkeää määritellä ihminen tuollaisella tavalla.
Psykiatrian diagnoosit loukkaavia
KLg
7159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voiko psykiatrien diagnoosit edes osua aina oikeaan?! Itse en ole samaa mueltä diagnoosista, joka minusta on tehty. En tunnista itseäni siitä. Minulle on annettu diagnoosiksi skitsofrenia, mutta miksi? En ole esimerkiksi harhainen ollenkaan. En kuvittele maailman vainoavan minua,enkä koe mitään muutakaan vainoa.Vointini on aivan normaali.
Sanotaan,että on sairaudentunnoton. Hölynpölyä. Elämässäni tapahtui eräänlainen kiusaamistilanne, ja sitä ei ole uskottu ollenkaan,vaan sitä on pidetty mielisairaan harhoina. Siitä todennäköisesti diagnoosini.en voi kuitenkaan kieltää tapahtumia, koska ne olivat todellisia,ja niillä on myös todistajia.,ovatko psykiatrit näin osaamattomia ammatissaan aina?
Kannattaa lukea toi >
DDR-SUOMI: Vainottujen ja kidutettujen maa: http://keskustelu.suomi24.fi/node/13112661
Tässä minun tilanteessa ei ollut kyse viranomaisten taholta tulleesta kiusaamisesta,vaan kyse oli ihan muista ihmisistä.
Voiko psykiatrian "diangoosit" edes osua oikeaan? Se, että joku on samaa mieltä "diagnoosistaan" psykiatrin kanssa ei tarkoita, että se olisi todellinen tai kuvaisi tilannetta yhtään mitenkään. Tietenkin kiva, jos olet tyytyväinen.
Jos olet tullut työpaikkakiusatuksi jossain julkishallinnon laitoksessa ja olet mennyt hakemaan apua laitospsykiatrilta niin aivan hyvin pomosi on voinut ohjeistaa psykiatriasi miten asiat oikeasti on.Eli luonnollisesti mitään kiusaamista ei ole tapahtunut,työntekijä valehtelee,on harhainen,pistäpä hänelle kunnon lääkitys.
Työpaikan maine ei saa kärsiä.
Heh, mitenkä ihmeessä jotkut muualta tänne tähän maahan muuttavat
kuvittelee täällä jonkun paratiisin heille aukeavan ?
Täälläpä saatetaankin alkaa sellainen henkinen kiduttaminen ja vainous
mistä nää ei ole koskaan kuulleetkaan, eivät ole tietoisia.
Tämänkin maan alkuperäiset asukkaat ei kaikki pärjää tässä piru
ympäristössä, miten sitten muualta tulleet.
Lahkolaiset, oli ne sitten aatteen paloa, uskon julistusta, tai homous
taistelijoita, nää voikin alkaa sellaisen vainoamis jahdin mihin nää
muualta tulleet ei taatusti osaa varautua.