Apua painoasioissa

chingchongtomato

Olen siis 14-vuotias tyttö, 168cm pitkä ja painan hirveet 90kg. Välillä vaihtelee 86-92kg mutta viimeisin oli tuo 90. Ongelma on se, että mulla on ihan lähipäivinä tulossa terveystarkastus. Kaikki mun kaverit tulee sieltä paperin kanssa jossa onnniiden paino, joku 50-65kg. En ite koskaan puhu mun painosta ja en tosiaan aio näyttää mun paperia muille? Onko täällä ketään joka on/on ollut tämän ikäisenä ylipainoinen? Hävettää mennä vaa'alle koulun terkkarilla kun äitikin on sinne kutsuttu, mun kaikki sisarukset on ollu pieniä ja ehkä jopa vähän alipainosia. Apua??

5

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YlipainoinenTyttö

      Itsekin olen 14-Vuotias tyttö, 175cm ja paino on jo melkee 80kg ja mua hävettää ihan sairaasti,, Toisaalta oon lukenu tosi paljon netistä näitä juttuja ja apuja saanu, nyt oon pienentäny ruoan annoskokoja ja pikkuhiljaa karkitki menee pois :P Koska mä oon tälläne herkkupeppu nii ei oo vaikeeta luopuu hetkeks karkeista,, Mulla on hyvä kunto ja oon meijän luokan nopein ja lihavin ja varmaa seiskaluokkalaisista tytöistä lihavin,,, Mut mä oon kans vahva jne,, Pitää ottaa itteään niskasta kiinni ja käydä ulkona paljon ja liikkuu :) Ja syödä vähemmän mitä kuluttaa,, Mä nyt rupesin selittää ittestäni jotain mut siiss, kannattaa käydä kävely tai juoksulenkillä pari kertaa viikossa tai kävelemässä joka pv ihan miten jaksaa :) Jos syö kerralla tosi paljon niiku mä joskus nii kannattaa syödä vähän ja useesti :) SYÖ VÄHEMMÄN MITÄ KULUTAT, ja lihavilla paino voi tippuu nopeemmin ku laihoilla :)

    • vinkkejä

      Eiköhän ne ystäväsi tiedä painosi ilman numeroa paperissakin. Sinulla on kuitenkin selkeää ylipainoa minkä tahansa painoindeksin mukaan. Sen sijaan, että yrittäisit salata painoasi niin kannattaa tehdä töitä painonpudotuksen ja terveellisten elämäntapojen suhteen. En suosittele äkkipudotuksia, koska silloin paino tulee 90% varmuudella takaisin, yleensä vielä lisäkilojen kera. Ala syömään terveellisesti (älä näännytä itseäsi!) eli paljon vihanneksia (joko raakana tai keitettynä), valkoista lihaa (kanaa, kalkkunaa jne.), lohta, marjoja ja juomaksi vettä. Jätä pois kaikki viljat ruuasta (pasta, leipä, leivokset jne.), tärkkelys (perunat, sipsit jne.) ja sokerit (limsat, mehut, energiajuomat, karkit jne.). Kannattaa lukea "paleoruokavaliosta" niin antaa paljon neuvoja tuohon.

      Tämän lisäksi kannattaa harrastaa (hiki)liikuntaa vähintään kolmesti viikossa. Se voi olla uintia, kuntosalia, tanssia, ryhmäliikunta, hölkkäämistä jne. jokin sellainen missä viihdyt. Ajallisesti kannattaa liikkua 30-60min eli sillä tavalla, että saat hien varmasti pintaan. Liikunta ei varsinaisesti laihduta välttämättä, mutta se parantaa ruuansulatusta. Aluksi tämä tuntuu pahalta, koska keho protestoi uusia rasituksia vastaan, mutta kyllä se parissa kuukaudessa tottuu.

      Tuommoinen muutos vaatii kovaa itsekuria aluksi, mutta jokainen halutessaan voi tehdä tuon ja voin luvata, että tunnet itsesi paremmaksi sen jälkeen... niin henkisesti kuin fyysisestikin.

    • toiminäin

      Näytät rohkeesti lapun vain kavereille! Sano, että kutonen nollan edessä on heilahtanut ylösalaisin.

    • onnistut

      Voisiko terkkari olla tukena painon hallinnassa? Kun pääset ylipainosta, älä enää anna rasvan tulla takaisin, koska on moninverroin vaikeampaa pudottaa painoa. Painonpudotuksessa keho menee ns. "säästöliekille" ja kuluttaa normaalia vähemmään ruokaa (enrgiaa).

    • es_01

      no hyi saatana!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe