miks nykyaikana hössötetään? Pitää pullot tutit sun muut keittää ja pestä, pitää olla kaiken maailman talkkeja ja rasvoja, pitää olla tietyt rytmit jne. Kaiken pitää siis mennä jonkun oppikirjan mukaan. Mä en ole keittänyt lapseni uusia tuttipulloja sun muita. Kyllä, meillä on rasvoja sun muita, mutta en niitä yleensä käytä, ennenvanhaankin pärjättiin ilman, en myöskään pidä tiettyä rytmiä lapseni kanssa, vaan menen sen mukaan miltä lapsesta tuntuu, milloin lasta väsyttää, nälättää jne.
Vastaukset 13
- Isä
Onhan se noinkin.
Mulle oli hyvä kun sain puolivuotiaalle "käyttöohjeen" eli aikataulun. Aika jännä miten kellontarkasti vauvalla oli nälkä, väsy tms.
Lapun avulla sit jonkin aikaa elelin, kunnes se tietysti parin viikon jälkeen hävis jonnekin. Sitten oppikin paremmin lukemaan mikä vauvalla on hätänä, enkä minä ainakaan olis osannut aikatauluja kellekään kirjoittaa. Sitä vaan tunsi mikä toisella oli ongelmana.
Tunteella ja vaistolla. - Vanhanajan tapa
Kyllä tutit ja pullot on Suomessa keitetty viimeiset 85 vuotta, jos ne ovat olleet alle ½-vuotiaan käytössä.
Toki jotain korpikyliä on maassamme tuolloinkin 85 vuotta sitten ollut, jonne hygieniasta tieto ei ole kulkenut. Sinä olet varmaan tuollaisen korpikylän asukas, joka ei sukupolvesta toisee ole kyennyt vastaanottamaan minkäänlaista oppia ja sivistystä? - vanha äiti
Ei ennen vanhaan ollut tuttipulloja ollenkaan. Jos äiti ei kyennyt imettämään, yritettiin lapsen suuhun tuputtaa maitoa esim. lehmänsarven kautta. Tai sitten mummo pureskeli leipää suussaan pehmeäksi mössöksi, se pantiin rievun kulmaan ja annettiin lapselle imettäväksi.
Et tietystikään käytä valmisvaippoja, vaan käärit lapsesi riepuihin ja tiukkaan kapaloon. Ja heilutat sitä kehdossa niin kovaa, että varmasti nukkuu.
Neuvolat ja lääkärit ovat nykyajan kotkotuksia. Puhumattakaan lapsen ulkoilusta talvisaikaan.
Kyllä monet lapset silläkin hoidolla henkiin jäivät ja aikuisiksi kasvoivat. Eivät tosin yhtä monet kuin nykyopeilla hoidetut.
Pikkuvauvoilla on omat arvaamattomat rytminsä, joita tulee luonnollisestikin noudattaneeksi. Vähitellen niitä kannattaa kuitenkin yrittää mukauttaa muun perheen rytmiin.- Vanhanajan tapa
Herra isä, sun lehmänsarvines! :)
No, onneksi itse olen sen verran vauraasta suvusta, että lasisia tuttipulloja on ollut käytössä jo isoisoäidilläni 1800-1900 lukujen vaihteessa! Ja tosiaan, kyllä niitä keitettiin, eikä lapsikuolleisuutta esiintynyt. - vanha äiti
Vanhanajan tapa kirjoitti:
Herra isä, sun lehmänsarvines! :)
No, onneksi itse olen sen verran vauraasta suvusta, että lasisia tuttipulloja on ollut käytössä jo isoisoäidilläni 1800-1900 lukujen vaihteessa! Ja tosiaan, kyllä niitä keitettiin, eikä lapsikuolleisuutta esiintynyt.Maitosarvia eli siis vauvan ruokkimiseen tarkoitettuja lehmänsarvia käytettiin yleisesti vielä 1700- ja 1800-luvullakin. Sarvi pantiin kehdon laitaan kiinnitettyyn telineeseen, josta lapsi ulottui itse imemään, ja äiti vapautui imettämisestä muihin tehtäviin.
Noin 20 prosenttia lapsista kuoli ensimmäisen ikävuotensa aikana. - Vanhanajan tapa
vanha äiti kirjoitti:
Maitosarvia eli siis vauvan ruokkimiseen tarkoitettuja lehmänsarvia käytettiin yleisesti vielä 1700- ja 1800-luvullakin. Sarvi pantiin kehdon laitaan kiinnitettyyn telineeseen, josta lapsi ulottui itse imemään, ja äiti vapautui imettämisestä muihin tehtäviin.
Noin 20 prosenttia lapsista kuoli ensimmäisen ikävuotensa aikana.Juu, juu sun ennen vanhaan on 1700-1800 lukua. :)
Eiköhän nämä nykyiset pullojen keittelyt ja vauvojen ulkoiluttamiset ole vakiintuneet Arvo Ylpön ajoilta, joten hiukan hymyilyttää nuo avaajan "nykyajan hössötykset". :D - vanha äiti
Vanhanajan tapa kirjoitti:
Juu, juu sun ennen vanhaan on 1700-1800 lukua. :)
Eiköhän nämä nykyiset pullojen keittelyt ja vauvojen ulkoiluttamiset ole vakiintuneet Arvo Ylpön ajoilta, joten hiukan hymyilyttää nuo avaajan "nykyajan hössötykset". :DEnnen vanhaan on pitkä aika. Niin minun kuin muidenkin.
- käytännön sanelemaa
Pullojen keittäminen yms on tullut kokemuksen kautta kun on huomattu että niin lapset pysyvät terveempinä ja hengissä. Päivärytmeihin on totuteltu siksi kun on huomattu että sillä tavalla koko perhe pääsee helpommalla. Rasvaamalla estetään ihon ärtyminen kosteudesta. Nämä ovat siis kokemuksen tuomia tapoja, joilla vauvan kanssa pärjää paremmin, ja näitä on noudatettu myös "ennen" eli viimeiset noin sata vuotta. Voit tietysti myös hankkia omat kokemuksesi ihan itse ja kantapään kautta yrityksen ja erehdyksen menetlmällä
- oma valinta
Kuka käskee? Ei kukaan, jokainen tekee oman perhe elämnsä omalla tavalla, ei hössöttämiseen kukaan kehoita.
- 8+8
Nykyajan hössötystä on myös lapsen tarpeiden huomioonottaminen. Ennen noudatettiin tarkkoja ruokinta-aikoja, syliin ei pitänyt totuttaa eikä mennä vauvan ehdoilla.
- Oikeasolet
En oo minäkään aina kaikkia keitelly taik tehny just ohjeiden mukaa, ja siltikään muksu ei oo ollu kipeenä kertaakaan.
- Vanhanajan tapa
Tuurilla ne laivatkin seillaa.:)
Jotkut taas välttävät riskejä, kun on niin kallisarvoisesta asiasta kuin omasta lapsesta kyse.
- kohtuus kaikessa
Sanoisin hössötykseksi vain sellaista toimintaa, joka on turhaa ja haitaksi lapselle tai vanhemmille. Pullojen keittäminen tai rasvaaminen ei ole haitaksi kenellekään, mutta jos sitä tehdään pikkutarkasti uupumukseen asti, sitä voi sanoa hössötykseksi. Vauvan ehdoilla eläminen on ok niin kauan kun siitä ei uuvuta liikaa tai lapsi ei opi liian vaativaksi. Jos lapsen ylenpalttisesta huomioimisesta seuraa että lapsi vaatii huomiota koko ajan tai vanhemmat tuntevat nääntyvänsä lastenhoitoon, os kyseessä turha hössötys.
Sopivaa on sellainen hoito, että huolehditaan vastuullisesti lapsen kaikinpuolisesta terveydestä, mutta rennon joustavasti ja myös omia voimavaroja huomioiden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti6491538- 741255
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan841065Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli831006- 82988
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52863Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk10838- 67827
Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss250815Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik35722