Huomenta yrittäjät! Minkälaiset asiakkaat ovat

Kehittyvällä yrittäj

Huomenta yrittäjät? Minkälaiset asikkaat ovat kehittyvällä yrityksellä.

Kannattaa miettiä, tämä ei olekkaan niin helppo kun äkkiseltään luulisi.

13

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajattelin vaan

      Tyytyttävällä tavalla tyytytetyt?

      Menikö oikein?

      • tuli mieleen

        Riittääkö tyytyväiset asiakkaat? tuskin.


    • vain-yki-asikas

      Hyvä joulupukki,
      Minula kehityvänä yrityksenä on vain yksi asikas, ja sen asikkaan nimi on Kehittyvien Maakuntien Suomi. Se on minusta hyvä asikas, ja hoidan kaikki rahaliikenteen sen kauta.

      Terveisin
      Ike Kanerva, 5 vuoden vanha

    • Kehittyvät yritykset

      Eikö kenelläkään ole hyviä ehdotuksia.
      Odotan lisää (asiallisia) vastauksia niin saamme aikaan toivonmukaan mielenkiintoisen keskustelun.

    • Onko tavaoitteita

      Minkälaista palautetta kehyttvä yritys ERITYISESTI odottaa asikaskunnaltaan.

      • KEHITYS haluinen yri

        Minkälaista palautetta kehittyvä yritys ERITYISESTI odottaa asiakaskunnaltaan?


    • liikemies

      No ei näytä olevan. Jios ei ala tulla tietuu. Ni huomenissa mie avaun. Oikeesti.

    • yrittäjä 111

      Kehittyvällä yrityksellä on sellaiset asiakkaat jotka eivät pärjää ilman sun palveluita !

      • H&Joulua

        Tuollaisen aseman saanti on harvinaista. alko ollut joskus sellainen yritys.
        Mielestäni kehitys vaatii muuta ....

        Eikö asikaiden tarpeet muutu ja vaatimukset kasva?

        Myöhemmin lisää!


    • Monella yhtäkkiä yrittäjäksi alkavalla on aika hassut mietteet markkinoinnista. Yksikin nuorimies aloitti erään apulaitteen markkinoinnin vanhuksille, jotka laitetta tarvitsevat. Piti klopille vääntää rautalangasta, että ei vanhus tee ostopäätöstä satasen laitteesta, vaan hänen lähiomainen. Siis lapsi, puoliso tai hoitaja. Näihin siis se markkinointi pitää suunnata, ei vanhukseen.

      Toinen omakohtainen kokemus on nettikauppa-yrityksestä. Tuli alkuvuodesta juhlissa vastaan vastavalmistunut tyttö joka kehui kovasti nettikauppaansa, löytyy sitä ja löytyy tätä. Nykäsin tytön sivummalle ja pyysin käymään ja ennenkaikkea lopettamaan turhan jauhamisen jos ei tiedä mitä puhuu. Suuttuihan se siitä.

      Parin kuukauden päästä soi puhelin ja tämä nainen kysyi, että voiko tulla käymään. Toivotin tervetulleeksi. Kertoi sitten huolensa eli hänen tuotteitansa myyvät ulkomaiset nettifirmat halvemmalla kuin millä hän ostaa niitä sisään. Velkaa oli varasto-ostoihin törsättynä jo 15000€. Annoin sille muutaman neuvon, eli ensiksi varaston purku, ale-myynti pienellä katteella. Samaan aikaan pitäisi miettiä, miksi kauppa on olemassa, mikä on sen tarkoitus. Kun vähän siinä ajatteli, hoksasi neiti, että ei taida homma näin toimia.

      Annoin sitten vinkin, eli myy uniikkia tuotetta, siis tuotetta jota ei ole myynnissä muualla. Kohdista markkinointi tämän tuotteen asiakassekmenttiin, siinä sivussa menee tätä tusina-tavaraakin. Eipä mennyt kuin elokuulle kun tyttö soitti ja sanoi tarjoavansa lounaan. Lounaalla sitten tapasin onnellisen yrittäjänaisen, joka oli oivaltanut markkinoinnin pieniä koukkuja ja oli löytänyt asiakasryhmänsä. Myynti ei ollut unelmien tasolla, mutta katteella hän sai elannon ja tulevaisuudensuunnitelmia oli paljon.

      Riippuu siis monesta asiasta, miten löytää sen oikean asiakkaan. Kyllä mm nettikauppaan selailijoita saa helpostikin, saattaapa joku epätietoinen tilatakin tuotteen, mutta myyntiä ei sillä saa, kyllä oman alan, oman tuotteen asiakas ja ennenkaikkea tuote on tunnettava.

      • MenestynytYrittäjä.

        Harvalle vanhukselle kukaan omainen päätöksiä tekee. Holhouksessa olevat muistisairaat jne... sitten erikseen. Suurinosa alle 90vuotiasta kuitenkin aivan itse tekee ostopäätöksensä, oli sitten kyseessä satasen kännykkä tai parinkymmenen tuhannen kattoremontti. Aivan turhaan siis sekoitit "kloppia" paskanjauhannallasi.

        Pikkutyttöjen nettikaupat nyt ovat sellaista harrastelu näpertelyä, enkä sivistyneenä ihmisenä katso aiheelliseksi heille päteä ohjeitani. Kyllä oppi tulee ajan elämän myötä. Tavalla tai toisella.


    • Menestys/menetys

      Loppumattomat.
      (Lapsia tulee koko ajan lisää. Vanhuksia tulee koko ajan lisää. Jne.)

      Lisäksi: Minkälaiset tuotteet on kehittyvällä yrityksellä?
      Tuotteet, jotka vanhenevat saman tien.
      Palvelu ostetaan, ja kun se palvelu on suoritettu, se pitää ostaa uudestaan.
      Kehityvällä yrityksellä joko
      a) ei ole fyysisiä tuotteita, vaan palveluja. ->markkinoilla ei tule "kyllästymispistettä".
      b) on ihan tajuttomasti fyrkkaa,jolla koko maapallo on markkina-alue. -> "kyllästymispisteen" saavuttaminen kestää mellko kauan (ainakin yrittäjän/omistajan eläkeikään asti).
      Joka tapauksessa yritys pitää myydä, kun kyllästymispiste lähestyy, ja tunnusluvut näyttävät vielä hyviltä...

    • mutta ei ylilaatua

      Kriittiset asiakkaat, jotka vaativat palvelujen ja tuotteiden kihittymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      488
      1835
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1557
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1368
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1350
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      103
      945
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      909
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      906
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      761
    9. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      756
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      742
    Aihe