Sääntöjä hukassa

Voi kökkö, meiän neitokainen on sitten onistunut hukkaamaan muutamasta pelistä säännöt, joten olisiko mahdollista,jonkun mulle ne kertoilla kun ei hakukoneilla tunnu löytyvän tai onko jollain skannattuna koneella alkuperäisiä? Pelit ovat: afrikan tähti(perinteinen),muuttuva labyrintti ja kimble, toki muistamme nuo kaksi viimeistä ulkoa, mutta minua vain ahdistaa niiden puuttuminen.Olisi kyllä hyvä, jos netistä ko. firmojen sivuilta saisi ladattua ne ja tulostettua!

11

24250

Äänestä

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dumbo

      Tässä Afrikan tähden säännöt, kopioituna suoraan kannesta. Älkää välittäkö kirjoitusvirheistä.



      Peliin kuuluu
      pelilauta
      5 pelikeilaa
      30 pahvikiekkoa, joista
      1 Afrikan tähti (iso timantti)
      2 rubiinia (punaisia)
      3 smaragdia (vihreitä)
      4 topaasia (keltaisia)
      3 rosvoa
      5 hevosenkenkää
      12 tyhjää
      32 seteliä, joista
      2 kpl. 1.000 puntaa
      10 kpl. 500 puntaa
      20 kpl. 100 puntaa


      PELIN TARKOITUKSENA on maa-,meri- ja ilmateitse etsiä Afrikan tähteä ja viedä se turvaan Tangeriin tai Kairoon.

      ENNEN PELIN ALKUA käännetään pyöreiden pahvikiekkojen sininen puoli ylöspäin, ja ne sekoitetaan hyvin. Sitten ne asetetaan pelilaudan punaisille ympyröille sokeasti siten, ettei kukaan tiedä missä jalokivet, rosvot tai hevosenkengät ovat. Jokainen pelaaja valitsee mieleisensä pelikeilan ja sijoittaa sen joko Tangeriin tai Kairoon. Kukin pelaaja saa kassasta 3 kpl. 100 punnan seteleitä.

      SITTEN ALKAA AFRIKAN TÄHDEN ETSINTÄ

      MAATIE on valkoinen mustin pistein. Ellei pelaaja halua tai voi maksaa, hän siirtää pelikeilaansa niin monta mustaa pistettä eteenpäin kuin nopan silmäluku osoittaa.

      MERITIE on vaaleansininen tummansinisin pistein. Pelaajan on maksettava kahden punaisen ympyrän välisestä merimatkasta 100 puntaa ja siirrettävä pelikeilaansa niin monta sinistä pistettä eteenpäin kuin nopanheitto näyttää.

      LENTOREITTI on piirretty punaisin viivoin. Pelaajan on maksettava kahden punaisen ympyrän välisestä lentomatkasta 300 puntaa ja siirrettävä pelikeilaansa noppaa heittämättä. Pelilaudassa on monta punaista ympyrää, joihin ei pääse meri- eikä lentoteitse vaan ainoastaa maateitse. Jokainen pelaaja saa vapaasti valita haluamansa reitin. Punaiseen ympyrään voi aina halutessa pysähtyä tarvitsematta käyttää kaikkia nopanheiton osoittamiä silmiä.

      SAAVUTTAESSA PUNAISEEN YMPYRÄÄN saa pelaaja saman pelivuoron aikana lunastaa tässä ympyrässä olevan pahvikiekon 100 punnalla. Ellei pelaaja halua tai voi maksaa, hänen on odotettava siksi kunnes hänen nopanheitolla onnistuu saada 4, 5 tai 6. Kun pahvikiekko on maksettu sen saa kääntää.

      JOS PAHVIKIEKKO ON:
      TYHJÄ, se vain pannaan pois
      HEVOSENKENKÄ, se pannaan pois ellei kukaan vielä siihen mennessä ole löytänyt Afrikan tähteä. Jos joku sen sijaan on löytänyt Afrikan tähden, on sillä pelaajalla, joka lunasti hevosenkengän, mahdollisuus voittaa peli viemällä hevosenkenkä Tangeriin tai Kairoon.
      ROSVO, pelaaja menettää kaikki setelinsä
      TOPAASI, kassa maksaa siitä 300 puntaa
      SMARAGDI, kassa maksaa siitä 600 puntaa
      RUBIINI, kassa maksaa siitä 1.000 puntaa
      AFRIKAN TÄHTI, pelaajan on vietävä se mahdollisimman nopeasti Tangeriin tai Kairoon.

      KIINNITÄ ERITYISTÄ HUOMIOTA SEURAAVIIN PAIKKOIHIN:

      CAPETOWN Se, joka ensiksi saapu tänne, saa kassasta 500 puntaa.
      COLD COAST Jos pelaaja löytää täältä jalokiven, hän saa siitä kaksinkertaisen maksun.
      SLAVE COAST Jos pelaaja tulee lunastaneeksi täällä tyhjän pahvikiekon hänen on jäätävä orjaksi kolmen heiton ajaksi. Jos pahvikiekko sen sijaan on jalokivi, hevosenkenkä tai rosvo, hän toimii tavalliseen tapaan.
      ST. HELENA saaren kummallakin puolella on merirosvoja, jotka pidättävät pelaajan siksi, kunnes tämän on onnistunut saada nopalla silmäluku 1 tai 2.
      SAHARAN AUTIOMAA Jos matkaaja joutuu pysähtymään sinisen renkaan ympäröimään mustaan ympyrään, hyökkäävät beduiinit hanen kimppuunsa, ja hän vapautuu vasta kun on onnistunut saamaan nopalla silmäluvun 1 tai 2.

      PELIN VOITTAA SE, joka on löytänyt Afrikan tähden ja onnistunut viemään se Tangeriin tai Kairoon. Jos joku pelaaja, sen jälkeen kun Afrikan tähti on löydetty, lunastaa hevosenkengän ja onnistuu viemään sen Tangeriin tai Kairoon ennenkuin Afrikan tähden löytänyt pelaaja saapuu sinne, hän on voittanut pelin.

      • ...kaunis =}


      • Mumme joka pelaa las

        Vielä näin monen vuoden jälkeen nämä kirjoittamasi säännöt ovat pelastus perheellemme, sillä muistin varassa pelaaminen on aika hankalaa. Jalokivien arvon jotenkin muisti, mutta muuten säännöt eivät olleet pysyneet päässä.

        Suurkiitos!


      • Lem

        Pilas koko illan
        >:(


      • Anonyymi
        Mumme joka pelaa las kirjoitti:

        Vielä näin monen vuoden jälkeen nämä kirjoittamasi säännöt ovat pelastus perheellemme, sillä muistin varassa pelaaminen on aika hankalaa. Jalokivien arvon jotenkin muisti, mutta muuten säännöt eivät olleet pysyneet päässä.

        Suurkiitos!

        🥳❤️👍


    • hevostelija

      Onko jollakin tietoa hevosenkengänheiton säännöistä. Tarkoituksena olisi pelata, muttei kenelläkään tarkkaa tietoa säännöistä. Googlettamallakaan ei tunnu löytyvän... Olisin kovin kiitollinen, jos joku auttaisi!

      • pelle hermanni

        Moi. tässä ohjeet hevosenkengänheiton säännöt.
        Ei kun pelamaan.

        Suosittu urheilulaji Yhdysvalloissa ja Kanadassa, hevosen pitching n keskeinen piirre on kuohuva tai heitto hevosenkenkä on tappi, tappi tai vaakalaudalla. Peli kahdelle tai neljälle pelaajalle, hevosen pitching n pääasiallisena tavoitteena on soittaa pin tai heittää hevosenkenkää niin lähellä pin kuin mahdollista. Jokainen pelaaja seisoo yhdellä kysymykset ja heittää kaksi hevosenkenkää on muita sidosryhmiä. Hevosenkenkä ympäröi panos kutsutaan soittoääni ja laskee korkeimman pistemäärän. Soittoääni tehdään, kun heitetään hevosenkenkä ympäröi uhattuina se laskee kolme kohtaa pisteytyksen.

        Sääntöjä horseshoes jotta yksi piste, mikäli ei pelaaja heittää ringer, että kenkä lähimpänä panos niin kauan kuin se ei sisällä leveys kenkä itsessään. Asetus pelejä pelataan voittava pisteet 50, mutta epävirallisia pelejä pelataan jopa 21.

        Hevosenkenkä pitching pelataan tuomioistuimessa 50 jalkaa (15,24 m) pitkä ja 10 jalkaa (3,05 m) leveä. Iron panokset jatkamisesta 14 tuumaa (35,56 cm) korkeudella maasta istutetaan 40 jalkaa (12,19 m) toisistaan. Hevosenkenkä, U-muotoinen levy, tavallisesti rautaa tai terästä, on painettava enemmän kuin 40 g (1134 g).


      • IndianaJ

        Saako Afrikan tähdessä liikkua maalta merelle samalla vuorolla jos on maksanut merimatkan?
        Ja sama lentäessä?
        Säännöissä ei ainakaan mainita mitään asiasta...


    • pelle hermanni

      Moi taas.
      Kuten huomasitte ohje on kääntänyt Googlen automaatti.
      Tarkemmat ohjeet saa kun klikkaa Googlesta : Horseshoe Pitching.
      Lycka till.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      lol

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      795
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      642
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      475
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      94
      472
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. 21
      392
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      33
      391
    18. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      366
    Aihe