Minulla on 2 tuliliskoa jotka asuvat 120 l terraaroissa. Mistä johtuu veden pintaan muodostuva "öljyinen" kalvo, vaikka vesi on täysin kirkasta? Olen päivittäin yrittänyt vaihtaa pintaveden, mutta mikään ei auta. Entä mitä ovat pienet hiuksen ohuet N:5mm madot joita ilmestyy terraaioon? Ovatko ne haitallisia vai voinko antaa liskojeni syödä niitä? Siivoan terraarion ja pesen hiekat 3:n viikon välein.
tuliliskoista
7
461
Vastaukset
- tanja
Haluan vielä lisätä että kyse ei ole poikasista vaan madoista jotka ovat kiinni esim:lasissa ja kiemurtelevat siinä.
- Zuuls
Tuo kuvaamasi "kalvo" johtuu varmastikkin siitä, että ruokit salamantereita pakastesurvarilla ja siitä tulee tuollainen kalvo jonkun ajan kuluttua pintaan eli ei mitenkään vaarallista.
Tosin ei tämäkään aina näy kaikilla. Voit myös kiinnittää huomiota paljon ruokit, että et ruoki liikaa, mutta tuolle ns. kalvolle ei voi mitään, jos se tulee ja häviäähän se taas siivouksen jälkeen. :)
Nämä ns. madot ovat pyörrematoja (tai muita sellaisia) ja niitä on joka altaassa, mutta esim. kala-akvassa niitä ei yleensä huomaa, koska ne syödään ja tularikin saattaa syödä ja on vain hyvää ravintoa ei vaarallisia.
Madot ns. lisääntyvät luomalla pienen valkoisen pisteen lasiin ja siitä syntyy uusi mato, joka on valkoinen ja ohut (kuin pala ohutta narua). Näitä ei saa periaatteessa tuhotuksi millään, mutta eivätpä nämä toisaalta edes yleensä näy joskus ne huomaa "vahingossa". :)
Tuo siivoaminen on hiukan radikaalia sinulla..Esim. hiekkaa on aivan turha pestä noin usein (tai edes ikinä) tuhoat koko altaan bakteerikannan, jos vaihdat veden, peset hiekan ja peset suodattimen (jos sinulla sellainen on).
Yleensä edes suodatinta ei pestä samaan aikaan, kuin allas lapotaan. Suosittelisin, että alkaisit lappoamaan altaan ja pesisit suodattimen pari päivää jälkeen tai ennen lappoamista.
Muuten kaikki kuulostaisi olevan aivan ok ja allas on todella iso kahdelle yksilölle. :)- tanja
kiitos.Kivi vierähti sydämeltä.=) Altaassa on suodatin ja tiedän (minulla on myös akvaario), ettei suodatinta saa pestä samaan aikaan. Liskot ovat olleet minulla vasta puoli vuotta ja kaiken tiedon olen hankkinut netin kautta.(ostin ne paikasta jossa ei tiedetty niistä mitään.)Ihania ja uteliaita otuksia! Harkinnassa on hankkia lisää.
- tuliskoa hankkimassa...
eli siis mitä tarkotit tolla et allas lapotaan? anteeks nyt tietämättömyyteni, mut haluan tietään kaiken ennen kun hankin oman häntäsampin..
- tanja
tuliskoa hankkimassa... kirjoitti:
eli siis mitä tarkotit tolla et allas lapotaan? anteeks nyt tietämättömyyteni, mut haluan tietään kaiken ennen kun hankin oman häntäsampin..
lappo on pohjan puhdistusta varten oleva putki jossa on letku. kun letkun täyttää vedellä ja pään laittaa alempana olevaan änpäriin se imee pohjalta roskat ym. pois. (Leveämmällä putki-osalla "haravoidaan" pohjaa...)
- tanja
olen kuullut huhuja että tuliliskot olisivat myrkyllisiä. Tiedän että jotkut ovatkin,mutta ovatko kaikki? (Cynops Orientalis)? Itse en ole ainakaan saanut mitään ärsytys oireita. Pesen huolellisesti käteni ilman saippuaa aina ennen kuin joudun niitä käsittelemään!
- Erika
Tuliliskot ovat myös myrkyllisiä. Ne erittävät myrrkyä ihostaan esim. kun ne stressaantuvat (esim. jos otat ne käteen). Mulla on tosi herkkä iho ja mulle tulee oireita jos joskus joudun koskemaan niitä / jos ne on pienessä altaassa (esim. siivouksen yhteydessä)ja joudun laittamaan käden sinne. Tämän takia esim. lapset eivät ikinä saisi ottaa niitä käteensä.
Jos liskoja jostain syystä joutuu ottamaan käteen, niin pitää tehdä juuri nii ku olet tehnyt eli huolellisesti pestä kädet vedellä (ei missään nimessä saa käyttää saippuaa tai käsirasvaa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874188Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293163No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10929
- 134921
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770