Koreassa kohdellaan koiria ja kissoja huonosti, mutta yhtä hyvin näin tehdään myös Filippiineillä. Filippiiniläiset syövät myös koiran lihaa. "Sivistyneemmät" filippiiniläiset kylläkin kieltävät tämän tiedon.
Alkukantaisten maiden tapoja on todella vaikea muuttaa hetkessä. Eurooppalaisten on siten turha puuttuakin liikaa toisten maiden tapoihin, sillä yhtä hyvin, vaikka kuinka haluaisimme esim. alkoholismin Suomessa loppuvan niin se ei muutu pelkäällä puheella. Siihen tarvitaan uusisukupolvi ja uudet lait!
Alkukantaisten maiden tapoja on todella vaikea muuttaa hetkessä. Eurooppalaisten on siten turha puuttuakin liikaa toisten maiden tapoihin, sillä yhtä hyvin, vaikka kuinka haluaisimme esim. alkoholismin Suomessa loppuvan niin se ei muutu pelkäällä puheella. Siihen tarvitaan uusisukupolvi ja uudet lait!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Maassan maan tavalla. Syödäänhän Suomessakin hevosen lihaa! Onneksi ei sentään koiran tai kissan lihaa.
koiria ja kissoja kohdellaan kunnolla ja teurastetaan asianmukaisesti, en näe mitään pahaa siinä, että niiden lihaa käytetään ravintona. Kun maa on äärimmäisem köyhä ja muita lihan lähteitä ei ole, jostainhan ravinto, etenkin proteiini täytyy saada.
Ja sitä paitsi syödäänhän meilläkin mm. lehmän lihaa, ja Intiassa lehmää pidetään pyhänä eikä sitä mitenkään käytetä ihmisen hyväksi. He kauhistelevat meidän raakalaisuuttamme.
Jos aiomme estää kaikenlaiset syömiskärsimykset, meidän täytyy lopettaa syöminen kokonaan: eläimiä kohdellaan huonosti -> niitä ei voi syödä; kasveille tuotetaan kipua, kun niitä syödään raakoina tai elävinä heitetään pilkottaviksi tai kattillaan keitettäväksi -> ei niitäkään voi syödä. MOT Kuolkaamme siis nälkään tai ottakaamme järki käteemme ja hyväksykäämme eri ihmisten erilaiset ruokailutottumukset. MUTTA MUISTETAAN, ETTÄ ELÄIMIÄ, KASVEJA JA JOPA TOISIA IHMISIÄ ON KOHDELTAVA KUNNOLLA.
Kasveille kipua???? Ei syödä eläimiä, mutta syödään vaan kasveja.
ihan varmasti, että kasvi, joka elävänä nyhdetään maasta tai leikataan niittokoneella/veitsellä/viikatteella/jollain muulla teräaseella, ei tunne kipua. Miksi vain ihmiset ja eläimet kaikista ELÄVISTÄ luonnon osista voisivat tuntea kipua?
Siis: Selkärankaissilla ja kasveilla nyt vain on erilaiset elintavat. Me liikumme, syömme, nukumme... Kasvit eivät.
Niillä ei ole tuntemiseen tarvittavia elimiä, nehän lähinnä yhteyttävät, tuottavat happea.
Kasveille EI OLISI MITÄÄN HYÖTYÄ TUNTEA KIPUA. Kun me tunnemme kipua, toimimme pakenemalla, puolustautumalla, torjumalla kivun aiheuttajan. Kasvit eivät pysty tekemään mitään näistä.
Ilmeisestikään Filippineillä ei ole tarpeeksi lihaa, kun pitää katukoiria ja kissoja syödä juhla-ateriaksi. Filippiineillähän syödään lihaa silloin kun on kunnon juhlat.
Ei se mitään. Kunhan eivät vain minun rakasta koiraani varasta ja syö pidoissaan.
"Kunhan eivät vain minun rakasta koiraani varasta ja syö pidoissaan."
Hahhhaa saattoihan se sun eilen syömä broileri olla jollekkin rakas tirppa : D
Oottepa te noloja, vitun koirafriikit.
Onko aloittaja tosiaan sitä mieltä, että koirien syöminen pitäisi Filippiineillä ja muissakin maissa kieltää lailla?
Taitaa intialaisilla olla meidän maito- ja karjatalouteen sanomista vaikkei me itse sitä oksettavana pidetäkkään. Lihaa se on koirakin, se vaan on söpömpi verrattuna kuolaavaan mölisijälehmään ;)
Meidan nurkille kun tuli venepakolaisia niin hävisi kaikki kissat. Koirat (kiltitkin) murisi niille.
että noiden etnoravinteleiden nurkilta ei löydy irtokissoja eikä koiria juuri koskaan? Miettikääpäs sitä... ;D
vantaan ilolassa hävis kissat ja irtokoirat. koirat murisi rapussa kärystä kun liha paistettiin joka päivä. Ei ymmärretty silloin mistä johtui.
ooks ikinä käyny filippiineillä , oot sää kyllä viksu
ovat ihan paskaporukkaa
"Siihen tarvitaan uusisukupolvi ja uudet lait! "
Ei muuten riitä. Jokainen geeneistä jotain ymmärtävä käsittää että täällä tarvitaan uusi kansa jotta alkomahoolismi saadaan kuvioista pois. Siksi niitä filippi ynnä muita -maalaisia tänne roudataan. Eli hetki vielä niin olemme viinanhimoton kansa.
Toivottavasti emme silloin syö koiria, yöks.