Hua Hinin pellet

???????????

Kertokaa rehelliseti liikutteko te muissa ravintoloissa kun Suomiräkälöissä?Pääsettekkö edes niihin baareihin sisälle vai jouduttekko Tyytymään niihin Soi Bintabatin loppuunajettuihin leidareihin?Nämä kysymykset siksi kun muutama vuosi sitten Hua Hinissä viikon vietin ei teitä missään kansainvälisissä baareissa tai ravintoloissa näkynyt.Tosin missä meteli oli kaikista kovinta Siellä oli takuulla Suomiräkälä.Epäilen kyllä vahvasti rajoittuuko tuo teidän kaikkien kokemukset virtuaali matkailuun Hua Hinissä, joten enpä taida noihin kysymyksiini rehellistä vastausta saada.

6

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juupas eipäs

      Näitä kun lukee tulee väkisin mieleen että taitaa olla kahdenlaisia (vähintään) matkaajia kirjoittelemassa. Perhematkaajia, kuten itse, ja sitten bile meiningillä reissaajia. Oma näkemykseni hua hinista perustuukin siihen miten paikan olen kokenut sopivan lasten kanssa reissaamiseen. Tietty tämä menee nyt hiukan of topic mutta jotenkin huvittaa lueskella aikuisten (toivottavasti) ihmisten kinastelua juupas eipäs tyyliin siitä onko hua hin hyvä vaiko ei. Näistä jutuista irtoaisi ensikertaa siihen suuntaan matkaaville huomattavasti enemmän jos tänne kirjoittelevat pystyisivät kertomaan omista kokemuksistaan neutraalisti ja liioittelematta.

      Menoa ja meininkiä ei minun mielestäni hua hinista saa samaan malliin kuten esimerkiksi Bangla roadilla phuketissa, mutta oma alueensa hillumiseen löytyy myös huasta. Pikku baareissa ympäri soita saa varmasti myös nupin turraksi jos siltä tuntuu.

      Itse kun etsii matkakohteelta lämpöä, vettä ja tekemistä koko perheelle niin hua hin on siihen ollut oikein hyvä kohde. Hinta on mikä se on, halvempaa kuin Suomessa varmasti joten turha kai kellään on takertua kiistelemään josko jossain päin olisi halvempaa. Onhan täällä kotonakin eri puolilla suomea eri hintataso...

      Jatketaan myöhemmin...

      • kommentti.

        Puhdasta vettä et Hua Hinistä löydä kuin 7-elevenissä myynnissä olevista vesipulloista. merivesi ei ole puhdas.


      • löhöloma kohde

        Halvempaa kuin Suomessa totta. Mutta Hua Hinissä on kalliimpaa kuin muualla Thaimaassa,paitsi Phuketissa. Samaa lämpöä ja aurinkoa mutta paremmilla ja monipuolisemmilla palveluilla voi nauttia monissa Thaimaan kohteessa. Jos haluaa lomillaan olla hotellin uima-altaalla ainoastaan Hua on erinomainen kohde. Rantahan on huono vaikka pitkä onkin siellä.


      • Köyhälle kallista
        löhöloma kohde kirjoitti:

        Halvempaa kuin Suomessa totta. Mutta Hua Hinissä on kalliimpaa kuin muualla Thaimaassa,paitsi Phuketissa. Samaa lämpöä ja aurinkoa mutta paremmilla ja monipuolisemmilla palveluilla voi nauttia monissa Thaimaan kohteessa. Jos haluaa lomillaan olla hotellin uima-altaalla ainoastaan Hua on erinomainen kohde. Rantahan on huono vaikka pitkä onkin siellä.

        Rannassa ei mitään vikaa ole, vesi vaan harmaata joten ei juuri snorklailemaan pysty. Olemme itse vuokranneet talon jossa on uima-allas niin ei tarvi hotlan altaalla maleksia... Kokonaisuudessa itse järkätty matka reittilentoineen Hua hiniin oulusta ~850€/lätty (ruoat poislukien) kolmeksi viikkoa joten raaskii sen 10-20% eväistä maksaa enemmän


      • traveller in Siam
        Köyhälle kallista kirjoitti:

        Rannassa ei mitään vikaa ole, vesi vaan harmaata joten ei juuri snorklailemaan pysty. Olemme itse vuokranneet talon jossa on uima-allas niin ei tarvi hotlan altaalla maleksia... Kokonaisuudessa itse järkätty matka reittilentoineen Hua hiniin oulusta ~850€/lätty (ruoat poislukien) kolmeksi viikkoa joten raaskii sen 10-20% eväistä maksaa enemmän

        Unohtamatta niitä hevosen jätteitä jota rannalla vaan on. Jotka muka siivotaan nopeasti sieltä rannalta, näkisi sen siivoamisen tuloksen vaan. Ehkä näin turistisesongin aikaan siivotaan ahkerammin kun lokakuussa taas ei siivottu. Samea meri vesi jossa paljon myös muovipusseja ja muuta roskaa kellui. Thaimaasta kyllä omien kokemuksien mukaan löytyy paljon parempia rantoja kuin Hua Hinissä. Ei se pituus ole ratkaiseva tekijä vaan siisteys.


    • buriman

      Sama aloitus Pattayalla joo bullshit sano AMALIA :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1423
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe