Toki ymmärrän, ettei ole tarkoituskaan suoraan niihin vastata, mutta mutta...
Eniten kuitenkin ärsyttää tuo "erolapsi". Mikä ihmeen erolapsi, lapsi on lapsi, ei häneen mitään leimaa pidä lyödä, eivätkä vanhemmat lapsesta sitä paitsi eroa, vaan toisistaan.
Eniten kuitenkin ärsyttää tuo "erolapsi". Mikä ihmeen erolapsi, lapsi on lapsi, ei häneen mitään leimaa pidä lyödä, eivätkä vanhemmat lapsesta sitä paitsi eroa, vaan toisistaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olen huomannut että sellaiset jutut yleensäkin ärsyttää, joiden antaa ärsyttää :))
Erolapsi on hyvinkin paljon erolapsi. Hän ei ole onnellisen tai edes tylsän perheen lapsi. Niin se vaan menee kun eroaa, että koko suku eroaa. Eikä vain kaksi ihmistä.
Tuo nyt on vain yksi, omasi mielipide asiasta. Omat vanhempani erosivat aikoinan, ei mitään eroa kummastakaan suvusta.
Suvutkin olivat yhteydessä toisiinsa.
Ilmeisesti kuvat vetävät katseen ja sitten jo pakosta näkee tekstinkin vaikka en niitä varsinaisesti lue. "Annan" itseni ärsyyntyä koska se on 'luonnollinen' reaktioni tuollaisiin, kestää sekunnin murto-osan ja sitä myöten selvä, seuraavassa sekunnin murto-osassa ajatukseni ovat jo kaukana. Paitsi tällä kertaa satuin tekemään aloituksen.
Ok. sinusta jotkut lapset ovat erolapsia. Mikähän mahtaa olla Kanarian paras hotelli sinun mielestäsi? Mitä sinun mielestäsi pitää ottaa huomioon jos tarvitsee emännän tilalleen, kannattaako mennä rakkaus edellä ja katsella vaimoa ja tulevien lasten ja erolasten äitiä, naisellista hyvälanteista ja -rintaista synnyttäjää ja imettäjää, vai olisiko leveäharteinen tasapaksu pötikkä, agronomi tai eläinlääkäri tms. parempi?
Mielipide vai kokemus. Yhtä kaikki, ihan yhtä lailla olemassa kuin sinunkin.
Bessie, mitä sä itse valitsisit tuonne ihmisten tyrkylle? Niin että houkuttelisi koko kansaa kirjoittamaan?
Kysymys ei ollut siitä että mitä sinne on valittu.
Ellei alkuperäinen otsikko sellaisenaan toimi syöttinä vaan katsotaan tarpeelliseksi laittaa uusi, niin ei mielestäni ole kovin fiksua tarkoituksella valita liian iso koukku ja vielä tahallaan jättää se näkyviin.
"bessie*"
Olisi hyvä että siellä olisi vain minun aloituksiani.
Ei olisi kakaramaista kalastelua, väkisin vääntöä.
Kilttejä naisia vain.
Heidän perässään jokunen epä-toivoinen mies.
Aloituksissani ei kukaan täysi-ikäinen kehtaisi edes venyttää.
Paitsi he, joille siitä maksetaan.
Jotka ovat koulutettuja kestämään itse luomansa oma-häpeän.
Onkohan senlaista nimikettä kun:
Oma-häpeäinen psykopaatti?
yst.
H.
Aika sama minulle mitä siellä on. Jos jotain toivoisin, niin sitä että mieluummin yliarvioitaisiin kuin aliarvioitaisiin lukijoita, jos ja kun kerran keskiverto linja ei kelpaa käytös,sivistys/älyllisyys linjasta kun puhutaan.
"Asiantuntija paikalla" voisi kiinnostaa minua niin paljon että jopa avaisin. Juuri nyt kelpaisi sähkömies. Joulun aikaan joutuu noiden jatkojohtojen kanssa vähän pelaamaan ja olisi kaikenlaista kysyttävää. Eteisen kattoon kiinnitetystä kiskostakin on kahdesta spotista polttimot pimeänä, ja minä en osaa edes ottaa niitä irti.
Minusta meidän vanhempien ihmisten ei pitäisi lokeroida lapsia/nuoria milläänlailla. Tuollaiset erolapsi-puheet, samoin kuin yksinhuoltajan lapsi-puheet soisi jo jätettävän menneisyyteen. Sivistystä ihmiset, sivistystä.
Ai sitähän tuo bessie* kirjoittikin, vain toisin sanoin. Luinpa huolimattomasti ensin.
Tunnutte olevan kovia ärsyyntymään siis te vakio shättääjät 60 v. Saman olen havainnut aidossa elämässä iäkkäämmät ihmiset todella kärttyisiä.
ei mua ärsytä noissa mikään, jos aihe on mielenkiintonen avaan joskus jopa komentoin asiaa,