Koulu Käärmelahteen..

Epäreilua

On se kumma kun täältä Kuopiosta vähennetään kouluja ja sitten Maaningalle on vara tehdä uusi koulu. Eivätkö Käärmelahden oppilaat olisi mahtuneet esim. maaninkajärven kouluun?

20

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehhehhee

      Mitäs siellä Kuopivossa niitä liitoksia haluatte :-D

    • Tai Harjamäkeen?

      Harjamäkeen valmistui aivan uusi koulu menneenä syksynä. Ei ole pitkä matka Käärmelahdesta tai Kinnulanlahdesta.

    • oksettaa1

      Pyhä lehmä Käärmelahti.

    • jämäköitä

      taisia kostilainen saimi toivanen maere bunta erkki kähkönen.

      • eituleikävä

        taitaa olla kaikki haudassa.


      • snakebay

        Kyllä vaan Maire ja Kake porskuttaa edelleen. Ei mulla pahaa sanottavaa heistä. Hyvät opet olivat!


    • voevoevoe

      ei oo mitään järkee,purkoo tuommonen koulu, siellä tehtiin puu töitä ,ja pelattiin lento palloo,ja pelattiin sählyä, ja ne ainon ruuvat, ne oli parhaita, kärsitään tyhmyyttään.

    • Pöselö

      Kaikkee se kuntaliitos tuop tullessaan, taitaa Kuopijo köyhtyä entisestään. Kannatas korottoo parkkimaksuja Muaningalla.

    • käärmelahteenvaan

      Maaninkajärven koulu pursuaa nyt jo oppilaista kun kinnulanlahti ja tuovilanlahti on liitetty siihen. hamulaankaan ei mahdu koska koulu on mitoitettu liian pieneksi. käärmelahdessahan on 100 oppilasta

      • Kesäheila11

        Kyllä sinne Maaninkajärven kouluun mahtuu. Eikös siellä ollut Käärmelahden kutosetkin ja hyvin homma pelasi.


    • homekoolu

      urkkatalokin uusitaan ja päiväkoti rakennetaan kyllä se urkkatalo ihan hyvässä kunnossa ol kun siellä liikunta tunteja piettiin ei puona katto pään päälle ja seinätkin kanto sinne vaan oppilaita opiskelemaan toimihan siellä yläaste remontin aikana ja ruokala lähes vuoden ja kun on niin uussiin vielä kun 30 vuotta ennen tehtiin se virhe että rakennettiin tasakatot 70 luvulla lunta sataa katolle sulaa keväällä veen perhenat puttoo luokkiin ja saadaan taas uusi homekoulu

      • Kinnulanlahdessa on hyvä koulu. on sauna ja baaritiski ja homeesta ei hajuakaan.minä tiiän oon käynny aikuisopiskelijana siellä monta kertaa


      • kirjoittaja oli turuspekka eikä terroristi


      • lakut
        terroristi kirjoitti:

        Kinnulanlahdessa on hyvä koulu. on sauna ja baaritiski ja homeesta ei hajuakaan.minä tiiän oon käynny aikuisopiskelijana siellä monta kertaa

        Niin ja" REHTORITKIN" pitävät paikat OK !!! KYLLÄ aikuisopiskelijoita löytyy!!!!!!!


    • kirjadsto

      Eikös se vanhan kirjastorakennuksen kattokin uusittu ennen purkua ja kohta jo katto vuoti ja paikat ol märkänä kirjat ja kaikki. Hyvä että purkivat sen ja tekivät tilalle alkoulun

    • lOuKKuKouluKO

      no ei sitten APILTA kysytty? API tietää!!!

    • heikki.hopo

      Tuolla seutukunnalla uusi koulu on hyvä juttu. Siellä kaikki alle 55v pitäisi laittaa uudelleen kouluun

    • kapitalisti1

      nimimerkki epäreilua.. hei haloo oisitko itse hyväksyny pentusi homekoulua käymään, minä en. jos suomessa on opivelvollisuus niin oikeuttaako valtio siihen et jälkikasvu joutu sairatumaan kun joutuvat altiiksi homeelle. siitä monesti tulee kemikaali yli herkkyys...yms muuta paskaa.

      • Epäreilua

        Edelleenkin turhake rakennus. Pentunne olisi joutaneet Maaningalle samalla tavalla kuin muistakin kylistä. Tämä se on sitä tasa-arvoa.


    • Oppimaton

      Onko hyvät opettajat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe