Täälläpä on kysymyksiä uuslestadiolaisuudesta...
Minä kannan korteni kekoon ja kerron sen miten minä näen oman uuslestadiolaisuuteni.
Uuslestadiolaisuus:
- hyväksyy ehkäisyn
- hyväksyy television
- antaa naiselle vaikutusvaltaa
- ei harrasta kaupallista toimintaa
- ei pyri vaientamaan ihmisiä
Uuslestadiolaisuus syntyi 90-luvulla "Ranuan liikkeen" jälkimainingeissa (SRK vaiensi liikkeen tuolloin). Mukana oli paljon nuoria naisia jotka eivät hyväksyneet miesten määräysvaltaa ja synnyttäjän elämäntehtävää.
Hiljalleen tästä liikkeestä - uuslestadiolaisuudesta - uskallettiin puhua jo ääneen ja liike oli syntynyt! Koska UL ei rekisteröi jäseniään, ei jäsenmäärästä ole tietoa. Suuri osa vanhoillisista ei katso hyvällä tätä liikettä.
UL-tietoa sitä kaipaaville
10
3934
Vastaukset
- Mirja (UL)
Kokeilkaapas tätä hakua kun nyt sellainen on saatu tänne Suomi24:een.
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&q=uuslestadiolaisuus - juu
Voisikko kertoo vähä enemmän tosta "Ranuan-liikkeestä"!? rupes vaa kiinnostaa ku oon itte Ranualta kotosi.
- Zombi Bombi
Vaikuttaa kommunismin ja lestadioilaisuuden sekoitukselta. Todella terve yhdistelmä?!
- Zombi Bombi
Taisin liioitella. Kommunistithan juuri vaiensivat ihmisiä. Teillä on kyllä ihan hyvä peruste liikkeellenne. Pakkosynnytys on barbaarista.
- minä
Annat ymmärtää, että olisi todellinen liike nimeltä uuslestadiolaisuus. Miten niin? Ilmeisesti sinun lisäksesi on muitakin, jotka ajattelevat kuvailemallasi tavalla. Mutta mikä teistä tekee uskonnollisen liikeen? Onko teillä keskinäistä yhteydenpitoa tai yhteisiä tilaisuuksia? Mitään, mikä tekisi teistä yhteisön?
Se että puhutaan ääneen sinun tavallasi ajattelevien lestadiolaisten olemassaolosta, ei vielä tarkoita että olisitte liike. Ajatuksiahan ihmisillä riittää. Moni vanhoillislestadiolainen ajattelee sisimmässään kuten sinäkin. Ajatuksissasi ei ole mitään uutta. - Viljo
No vl:t nyt ei taida hyväksyä paljoa mitään muutakaan :-)
- UL-mies
Me uuslaestadiolaiset emme kuulu kirkkoon.
- Zombi Bombi
Eihän teidän ajatuksissanne mitään kirkonvastaista oppia ole, päinvastoin!!
- :))
tämä ul-palsta. aika hyvin höynäytettäviä noi ylläpitäjät
- tiedoista
mä jo etin vähä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1358303Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047519Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925696Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,945650Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1462654Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612503Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531339