UL-tietoa sitä kaipaaville

Mirja (UL)

Täälläpä on kysymyksiä uuslestadiolaisuudesta...

Minä kannan korteni kekoon ja kerron sen miten minä näen oman uuslestadiolaisuuteni.

Uuslestadiolaisuus:
- hyväksyy ehkäisyn
- hyväksyy television
- antaa naiselle vaikutusvaltaa
- ei harrasta kaupallista toimintaa
- ei pyri vaientamaan ihmisiä

Uuslestadiolaisuus syntyi 90-luvulla "Ranuan liikkeen" jälkimainingeissa (SRK vaiensi liikkeen tuolloin). Mukana oli paljon nuoria naisia jotka eivät hyväksyneet miesten määräysvaltaa ja synnyttäjän elämäntehtävää.

Hiljalleen tästä liikkeestä - uuslestadiolaisuudesta - uskallettiin puhua jo ääneen ja liike oli syntynyt! Koska UL ei rekisteröi jäseniään, ei jäsenmäärästä ole tietoa. Suuri osa vanhoillisista ei katso hyvällä tätä liikettä.

10

3916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mirja (UL)
    • juu

      Voisikko kertoo vähä enemmän tosta "Ranuan-liikkeestä"!? rupes vaa kiinnostaa ku oon itte Ranualta kotosi.

    • Zombi Bombi

      Vaikuttaa kommunismin ja lestadioilaisuuden sekoitukselta. Todella terve yhdistelmä?!

      • Zombi Bombi

        Taisin liioitella. Kommunistithan juuri vaiensivat ihmisiä. Teillä on kyllä ihan hyvä peruste liikkeellenne. Pakkosynnytys on barbaarista.


    • minä

      Annat ymmärtää, että olisi todellinen liike nimeltä uuslestadiolaisuus. Miten niin? Ilmeisesti sinun lisäksesi on muitakin, jotka ajattelevat kuvailemallasi tavalla. Mutta mikä teistä tekee uskonnollisen liikeen? Onko teillä keskinäistä yhteydenpitoa tai yhteisiä tilaisuuksia? Mitään, mikä tekisi teistä yhteisön?

      Se että puhutaan ääneen sinun tavallasi ajattelevien lestadiolaisten olemassaolosta, ei vielä tarkoita että olisitte liike. Ajatuksiahan ihmisillä riittää. Moni vanhoillislestadiolainen ajattelee sisimmässään kuten sinäkin. Ajatuksissasi ei ole mitään uutta.

    • Viljo

      No vl:t nyt ei taida hyväksyä paljoa mitään muutakaan :-)

    • UL-mies

      Me uuslaestadiolaiset emme kuulu kirkkoon.

      • Zombi Bombi

        Eihän teidän ajatuksissanne mitään kirkonvastaista oppia ole, päinvastoin!!


    • :))

      tämä ul-palsta. aika hyvin höynäytettäviä noi ylläpitäjät

    • tiedoista

      mä jo etin vähä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe