HPV virus, tartunta ja paraneminen

mietteliäs...

Olen ollut 10v saman miehen kanssa, itselläni ei tuona aikana muita seksikumppaneita ole ollut. Ennen tuota oli todettu kondylooma mulla, mut papa seurannoissa se ikäänkuin hävisi itsestään, jotain penslausainetta muistelen saaneeni, mutta en tarkkaan muista koska tästä on yli 10v.. Nyt mulla on kuitenkin todettu TAAS jotain muutoksia kohdunsuulla, lievä epiteelivaurio.. Niin, onkohan tää sama tauti, mikä oli jo aikoja sitten todettu "hävinneen", mutta on jostain syystä herännyt uudestaan (mitään näkyviä oireita mulla ei ole) ja tehnyt muutoksia kohdunsuulle. Tässä välissä oon synnyttänyt kaksi lasta, jos se tieto nyt on edes oleellista.. Mutta niin, onkohan tämä samaa tautia, vai onko mies käyny 10v liiton aikana vieraissa ja häneltä oon saanut uuden tartunnan?

6

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käy lekurissa

      Eiköhän tuo HPV jää muhimaan kehoon ihan niinku HSV:kin ja aktivoituu joskus, tai sitten uinuu loppuelämän... Tokihan myös ukko on voinut käydä vieraissa, ikinä ei voi toisen touhuista olla satavarma

    • 18+5

      Eri virus. Näkyviä syyliä (kondyloomia) aiheuttava virus, jonka oireita hoidit, ei aiheuta solumuutoksia.

      • No aiheuttaapa

        miksi vaivauduit vastaamaan jos et tiedä?! Ja toiselle pöllölle,nykytiedon mukaan virus häviää elimistöstä neljässä vuodessa,eikä ole edes kovin uusi tieto.


      • ------------------
        No aiheuttaapa kirjoitti:

        miksi vaivauduit vastaamaan jos et tiedä?! Ja toiselle pöllölle,nykytiedon mukaan virus häviää elimistöstä neljässä vuodessa,eikä ole edes kovin uusi tieto.

        eipä kuule välttämättä kaikilta häviä


      • 18+5
        No aiheuttaapa kirjoitti:

        miksi vaivauduit vastaamaan jos et tiedä?! Ja toiselle pöllölle,nykytiedon mukaan virus häviää elimistöstä neljässä vuodessa,eikä ole edes kovin uusi tieto.

        Ei aiheuta. HPV:n alatyypit, jotka aiheuttavat näkyviä syyliä, eivät aiheuta kohdunkaulansyöpää ja solumuutoksia. Siksi nykyisin jaettava hpv-rokotekaan ei suojaa syyliä aiheuttavilta alatyypeiltä.


    • mietteliäs...

      Lääkärille oon menossa, mut aikaa joutuu odottelemaan tammikuulle :( Eli onko tosiaan niin, et mies on tuonyt mulle reissuiltaan "tuliaisia".. :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe