Eikös vapaapaini = showpaini?
Jotain järkeä tähän touhuun
Jotain järkeä tähän touhuun
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sopinut johonkin teatterisivuille, sovittua ja etukäteen harjoiteltua pelleilyähän homma on.
Todennäköisesti tarkoituksena on ollut olla MMA-foorumi?
-Dee
Perinteisesti Suomessa on harrastettu kahta eri painityyliä kreikkalais-roomalaista ja vapaapainia. Näiden sääntöjen erona on ainakin (en ole kumpaakaan itse harrastanut) se että vapaapainissa myös jaloista kiinnipitäminen on sallittu mikä taas on kiellettyä kreikkalaisroomalaisessa.
Smack down -showpaini on sitten ihan muuta touhua ja sillä ei ole kyllä vapaapainin kanssa mitään tekemistä.
Eikö ole hyvä, että show-painille on oama alueensa? Näin sitä koskevat kesksutelut - joita kuitenkin jatkuvasti aloitetaan - ovat poissa yleiseltä alueelta (ja painialueelta). Jos ei show-paini kiinnosta, ei tarvitse lukea koko aluetta ja kaikki ovat tyytyväisiä.
Olen kyllä sitä mieltä, että parempi nimitys palstalle olisi ammattilaispaini tai pro-wrestling, jotta se ei sekoittuisi olympiavapaapainiin.
ei toi showpaini kyl oo ammattilais painii ,eikö muka olympiakisoissa olevat perinteiset painijat oo sit ammattilaisii, ovatko muka pelkästään show painijat ammattilaispainijoita ???