Kaikkien mittareitten mukaisesti fennoilla menee ihan hyvin vaikka taloustilanne Suomessa ei ole hyvä. Tulotilastoissakin fennot ovat hyvin sijoittuneita. Kun lukee tämän palstan fennokirjoituksia, voi havaita, että tänne kirjoittavat fennot ovat onnettomia, pienituloisia, huonotuulisia, sairaita ja ei-työssäkäyviä. Onko niin, että pakkoruotsiaktiivit ovat elämässään epäonnistuneita ongelmasuomalaisia?
Miksi pakkoruotsifennoilla menee niin huonosti
onniman
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tyypillistä tuollaisille ihmisille on negaatioiden kautta maailman mieltäminen. Fennokirjoitukset ovat pelkkää negaatioita. Päämäärä ei merkitse fennoille mitään. Tärkeintä on jokin peitepäämäärä, jonka varaan voi negaatiovalheensa uittaa.
Elämme vaikeita aikoja ja uutiset ovat negatiivisia.
Minun päiväni on pelastanut pakkoruotsittajien ahdinko.
Stubb on vakava kuin haudankaivaja. Ei selfieitä, eikä twiittejä.
Stockmannin kurssi tipahti alemmas, kuin 20 vuoteen. Ruotsinkieliset omistajat ovat kohta ilman vaalienrahoitukseen käytettäviä rahoja.
Närpiö ei muutu kaksikieliseksi.
Henkilökohtaiset pakotteet pakkoruotsia vastaan toteutuivat, kun Närpiöläiset tomaatit jäivät ostamatta. Onneksi K kaupoissa on ulkolaisia tomaatteja.
Fazerin suklaata en ostanut enkä Ingmannin tuotteita.
Oikein lämpö tuli sydämeen.
Evakon pojan boikotti on boikottia suomalaisia vastaa ihan vaan siksi, ettei kohteissa puhuta suomea. Tomaatit menee sitten esim. Heinzille ketshuppeohin.
Fazerit enemmän vientiin. Ingmainnin Suomen maitostot suomalaista maitotiloilta vähenee ja tukiin menee enemmän veroeuroja jne. Muista evakon poika , että ruotsia puhuvat suomalaiset ovat todellakin suomalaisia.
Negatiivinen suhtautuminen yhteiskuntaan kostautuu fennoille monella elämänalueella.
Skadeglädje är den enda rätta glädjen.