Simulaattoriharjoittelu

simula

CAP-autokoulu on tuomassa simulaattoriharjoittelua ajo-opetukseen. Yle Uutisten mukaan "Turussa, Hämeenlinnassa, Helsingissä ja Espoossa ajo-oppilas voi jo istua täysin oikean auton sisällä ja harjoitella pimeässä ajoa." Onhan simulaattoreita kuitenkin ollut jo ajo-opetuskäytössä? Ei tosin ollut vielä vuonna 2002, kun viimeksi olin autokoulussa.

Simulaattoriharjoittelu olisi kuitenkin erittäin tärkeää, koska siinä voidaan harjoitella vaarallisia tilanteita, jotka ovat todellisuudessa harvinaisia ja joita ei edes voi turvallisesti harjoitella:
- näkyvyyden äkillinen heikkeneminen
- peräänajo
- hirvi

Tavallisia liikennetilanteita voidaan harjoitella oppimisen kannalta tehokkaasti. Sama tilanne voidaan toistaa ja kuljettajalle voidaan antaa palaute muutaman sekunnin kuluttua. Kuljettajan toimintaa voidaan myös tarkastella muiden tienkäyttäjien näkökulmasta. Kuljettajalle voidaan näyttää miten hänen toimintansa vaikuttaa muihin tienkäyttäjiin. Esimerkiksi liittymisteiden käyttö on tilanne, johon kuljettaja joutuu usein, mutta ajo-opetuksessa senkin toistaminen on hidasta.

Moniko kuljettaja on mitannut ja laskenut, paljonko aikaa on väistää näkemäesteen takaa tulevaa suojatielle astuvaa jalankulkijaa? Kuinka kauan jalankulkija näkyy kuljettajalle ja kuinka pitkän matkan jalankulkija ehtii kulkea? Kuinka pitkän matkan auto ehtii kulkea ja mistä nopeudesta sen pystyy pysäyttämään turvallisesti? Näihin perusasioihin ei minun kuljettajaopetuksessani kiinnitetty huomiota. Simulaattorissa tällaisenkin törmäyskurssitilanteen pystyy toistamaan täsmälleen samanlaisena tai parametreja hallitusti varioiden.

17

3470

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SinnoFimms

      http://areena.yle.fi/tv/2550957/#/play
      Linkissä uutinen em. aiheesta. Aivan kehittämiskelpoinen ajatus, toki kannattaa muistaa ettei tämäkään ilmaista ole.
      CAP-autokoulu erottuu muista alan toimijoista edukseen.

    • livenä on parempi

      Olen käynyt kokeilemassa ko. simulaattorin, ja voin rehellisesti sanoa, että vielä menee vuosia ja paljon euroja, ennenkun tällaisesta simulaattorista on mitään hyötyä.

      Se, että CAP-autokoulun väki käy täällä itse kehumassa laitettaan, ei tätä tosiasiaa muuta.

      • veio

        Tässä on sama ongelma kuin liikenteessä muutenkin, todellisiin ongelmiin ei puututa. Päättäjät eivät uskalla tai sitten ovat ymmärtämättömiä tai sokeita.

        Ei ongelmat parane sillä että uudelle kuskille annetaan lisää ymmärrystä. Vanhat, sairaan ajotyylin omaavat kyllä painostavat ja opettavat tavoilleen vaikka olisi ymmärrystä simuista kuinka paljon.

        Niiden poisto liikenteestä jotka ei sinne sovellu on AINUT konsti saada liikenneasiat kuntoon. Sorry vaan mutta on turha hurskastella. Päättäjät toivovat sokeutta kansalle jotta ei tarvisi tehdä oikeita päätöksiä.


    • käppi
      • hiul

        > 61000 euroa turpaan. Pistää kirjoittamaan palstalle.

        Meinaatko että joku luulee tältä palstalta löytyvän rahoittajia vai mitä tarkoitit pistämisellä?


    • KuisOn

      Mitä mieltä ollaan lähes kaksi vuotta myöhemmin. Vastaako simulaattorilla ajatut tilanteet lähellekään aitoja ajoja?

    • mukahyväkuski

      Simulaattoriharjoittelu menee tietysti hyvänä lisänä muulle ajotuntiopetukselle, mutta sillä ei pitäisi korvata liikenteessä tapahtuvaa koulutusta. Vaikka simulaattoriin saisi kuinka hyvän grafiikan ja ympäristön, puuttuu siitä aina aidon tilanteen jännitys, g-voimat ja suurimpana ne muut liikenteenkäyttäjät.

    • KuisOn

      Olen samaa mieltä kanssasi "mukahyväkuski".

    • Anonyymi

      Nyt kommentoimatta erikseen minkään autokoulun toimintaa:
      Jokaisella autokoululla on nykyään paha ongelma ja sen ongelman tuottaa uusi laki. Opetusta on pakko voida antaa simulaattorilla mahdollisimman paljon, että saa kilpailukykyisen hinnaston.
      Todellisuudessa käykin niin, että halvimmaksi kurssihinnaksi ilmoitettu kurssi tuleekin kalleimmaksi. Tämä ei ole autokoulujen vika, vaan niiden, jotka sen valitsee.
      Nykyinen minimi ajomäärä on useimmille ihan liian vähän. Silti suurinosa haluaa mennä kokeilemaan "ajokokeeseen" osaamistaan.
      Ajokokeisiin on tällä hetkellä pitkät jonot, jotka johtuvat osittain suurista hylkäys määristä.
      Helppoa on sanoa, että palkkaisivat lisää työntekijöitä. No mistä saadaan vain kesäksi työntekijöitä? Talvisinhan ei ruuhkia juurikaan ole.
      Olette siis missä autokoulussa hyvänsä, niin ajakaa riittävästi. Jutelkaa opettajan kanssa, mikä olisi hyvä määrä juuri sinulle. Välttäkää simulaattorilla ajoa mahdollisimman paljon.
      Terveisin: "Ex-opettaja"

      • Anonyymi

        Etkö tiedä uuden lain periaatetta: Kyllä asiakas tietää mitä tarvitsee, ei siihen ammattilaisia tarvita.
        Vanha systeemi oli liian raskas, mutta edellisen hallituksen tuoma kirous vei asiat täysin metsään, kun päättämässä on ihmisiä joita ohjaa väärät asiat.


    • Anonyymi

      ei niitä vaarallisia tilanteita voi harjoitella ne tulee eteen ja silloin on myöhäistä.
      Eikä ne hirvet ym. kulje aina samoin kun simulaattoriin joku nörtti on ne sinne laittanut.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      114
      1576
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      837
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      55
      731
    4. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      144
      725
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      721
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      38
      603
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      591
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      220
      582
    9. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      557
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      63
      555
    Aihe