Simulaattoriharjoittelu

simula

CAP-autokoulu on tuomassa simulaattoriharjoittelua ajo-opetukseen. Yle Uutisten mukaan "Turussa, Hämeenlinnassa, Helsingissä ja Espoossa ajo-oppilas voi jo istua täysin oikean auton sisällä ja harjoitella pimeässä ajoa." Onhan simulaattoreita kuitenkin ollut jo ajo-opetuskäytössä? Ei tosin ollut vielä vuonna 2002, kun viimeksi olin autokoulussa.

Simulaattoriharjoittelu olisi kuitenkin erittäin tärkeää, koska siinä voidaan harjoitella vaarallisia tilanteita, jotka ovat todellisuudessa harvinaisia ja joita ei edes voi turvallisesti harjoitella:
- näkyvyyden äkillinen heikkeneminen
- peräänajo
- hirvi

Tavallisia liikennetilanteita voidaan harjoitella oppimisen kannalta tehokkaasti. Sama tilanne voidaan toistaa ja kuljettajalle voidaan antaa palaute muutaman sekunnin kuluttua. Kuljettajan toimintaa voidaan myös tarkastella muiden tienkäyttäjien näkökulmasta. Kuljettajalle voidaan näyttää miten hänen toimintansa vaikuttaa muihin tienkäyttäjiin. Esimerkiksi liittymisteiden käyttö on tilanne, johon kuljettaja joutuu usein, mutta ajo-opetuksessa senkin toistaminen on hidasta.

Moniko kuljettaja on mitannut ja laskenut, paljonko aikaa on väistää näkemäesteen takaa tulevaa suojatielle astuvaa jalankulkijaa? Kuinka kauan jalankulkija näkyy kuljettajalle ja kuinka pitkän matkan jalankulkija ehtii kulkea? Kuinka pitkän matkan auto ehtii kulkea ja mistä nopeudesta sen pystyy pysäyttämään turvallisesti? Näihin perusasioihin ei minun kuljettajaopetuksessani kiinnitetty huomiota. Simulaattorissa tällaisenkin törmäyskurssitilanteen pystyy toistamaan täsmälleen samanlaisena tai parametreja hallitusti varioiden.

17

3020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SinnoFimms

      http://areena.yle.fi/tv/2550957/#/play
      Linkissä uutinen em. aiheesta. Aivan kehittämiskelpoinen ajatus, toki kannattaa muistaa ettei tämäkään ilmaista ole.
      CAP-autokoulu erottuu muista alan toimijoista edukseen.

    • livenä on parempi

      Olen käynyt kokeilemassa ko. simulaattorin, ja voin rehellisesti sanoa, että vielä menee vuosia ja paljon euroja, ennenkun tällaisesta simulaattorista on mitään hyötyä.

      Se, että CAP-autokoulun väki käy täällä itse kehumassa laitettaan, ei tätä tosiasiaa muuta.

      • veio

        Tässä on sama ongelma kuin liikenteessä muutenkin, todellisiin ongelmiin ei puututa. Päättäjät eivät uskalla tai sitten ovat ymmärtämättömiä tai sokeita.

        Ei ongelmat parane sillä että uudelle kuskille annetaan lisää ymmärrystä. Vanhat, sairaan ajotyylin omaavat kyllä painostavat ja opettavat tavoilleen vaikka olisi ymmärrystä simuista kuinka paljon.

        Niiden poisto liikenteestä jotka ei sinne sovellu on AINUT konsti saada liikenneasiat kuntoon. Sorry vaan mutta on turha hurskastella. Päättäjät toivovat sokeutta kansalle jotta ei tarvisi tehdä oikeita päätöksiä.


    • käppi
      • hiul

        > 61000 euroa turpaan. Pistää kirjoittamaan palstalle.

        Meinaatko että joku luulee tältä palstalta löytyvän rahoittajia vai mitä tarkoitit pistämisellä?


    • KuisOn

      Mitä mieltä ollaan lähes kaksi vuotta myöhemmin. Vastaako simulaattorilla ajatut tilanteet lähellekään aitoja ajoja?

    • mukahyväkuski

      Simulaattoriharjoittelu menee tietysti hyvänä lisänä muulle ajotuntiopetukselle, mutta sillä ei pitäisi korvata liikenteessä tapahtuvaa koulutusta. Vaikka simulaattoriin saisi kuinka hyvän grafiikan ja ympäristön, puuttuu siitä aina aidon tilanteen jännitys, g-voimat ja suurimpana ne muut liikenteenkäyttäjät.

    • KuisOn

      Olen samaa mieltä kanssasi "mukahyväkuski".

    • Anonyymi

      Nyt kommentoimatta erikseen minkään autokoulun toimintaa:
      Jokaisella autokoululla on nykyään paha ongelma ja sen ongelman tuottaa uusi laki. Opetusta on pakko voida antaa simulaattorilla mahdollisimman paljon, että saa kilpailukykyisen hinnaston.
      Todellisuudessa käykin niin, että halvimmaksi kurssihinnaksi ilmoitettu kurssi tuleekin kalleimmaksi. Tämä ei ole autokoulujen vika, vaan niiden, jotka sen valitsee.
      Nykyinen minimi ajomäärä on useimmille ihan liian vähän. Silti suurinosa haluaa mennä kokeilemaan "ajokokeeseen" osaamistaan.
      Ajokokeisiin on tällä hetkellä pitkät jonot, jotka johtuvat osittain suurista hylkäys määristä.
      Helppoa on sanoa, että palkkaisivat lisää työntekijöitä. No mistä saadaan vain kesäksi työntekijöitä? Talvisinhan ei ruuhkia juurikaan ole.
      Olette siis missä autokoulussa hyvänsä, niin ajakaa riittävästi. Jutelkaa opettajan kanssa, mikä olisi hyvä määrä juuri sinulle. Välttäkää simulaattorilla ajoa mahdollisimman paljon.
      Terveisin: "Ex-opettaja"

      • Anonyymi

        Etkö tiedä uuden lain periaatetta: Kyllä asiakas tietää mitä tarvitsee, ei siihen ammattilaisia tarvita.
        Vanha systeemi oli liian raskas, mutta edellisen hallituksen tuoma kirous vei asiat täysin metsään, kun päättämässä on ihmisiä joita ohjaa väärät asiat.


    • Anonyymi

      ei niitä vaarallisia tilanteita voi harjoitella ne tulee eteen ja silloin on myöhäistä.
      Eikä ne hirvet ym. kulje aina samoin kun simulaattoriin joku nörtti on ne sinne laittanut.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7528
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1050
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      933
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      901
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      652
    Aihe