Simulaattoriharjoittelu

simula

CAP-autokoulu on tuomassa simulaattoriharjoittelua ajo-opetukseen. Yle Uutisten mukaan "Turussa, Hämeenlinnassa, Helsingissä ja Espoossa ajo-oppilas voi jo istua täysin oikean auton sisällä ja harjoitella pimeässä ajoa." Onhan simulaattoreita kuitenkin ollut jo ajo-opetuskäytössä? Ei tosin ollut vielä vuonna 2002, kun viimeksi olin autokoulussa.

Simulaattoriharjoittelu olisi kuitenkin erittäin tärkeää, koska siinä voidaan harjoitella vaarallisia tilanteita, jotka ovat todellisuudessa harvinaisia ja joita ei edes voi turvallisesti harjoitella:
- näkyvyyden äkillinen heikkeneminen
- peräänajo
- hirvi

Tavallisia liikennetilanteita voidaan harjoitella oppimisen kannalta tehokkaasti. Sama tilanne voidaan toistaa ja kuljettajalle voidaan antaa palaute muutaman sekunnin kuluttua. Kuljettajan toimintaa voidaan myös tarkastella muiden tienkäyttäjien näkökulmasta. Kuljettajalle voidaan näyttää miten hänen toimintansa vaikuttaa muihin tienkäyttäjiin. Esimerkiksi liittymisteiden käyttö on tilanne, johon kuljettaja joutuu usein, mutta ajo-opetuksessa senkin toistaminen on hidasta.

Moniko kuljettaja on mitannut ja laskenut, paljonko aikaa on väistää näkemäesteen takaa tulevaa suojatielle astuvaa jalankulkijaa? Kuinka kauan jalankulkija näkyy kuljettajalle ja kuinka pitkän matkan jalankulkija ehtii kulkea? Kuinka pitkän matkan auto ehtii kulkea ja mistä nopeudesta sen pystyy pysäyttämään turvallisesti? Näihin perusasioihin ei minun kuljettajaopetuksessani kiinnitetty huomiota. Simulaattorissa tällaisenkin törmäyskurssitilanteen pystyy toistamaan täsmälleen samanlaisena tai parametreja hallitusti varioiden.

17

3458

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SinnoFimms

      http://areena.yle.fi/tv/2550957/#/play
      Linkissä uutinen em. aiheesta. Aivan kehittämiskelpoinen ajatus, toki kannattaa muistaa ettei tämäkään ilmaista ole.
      CAP-autokoulu erottuu muista alan toimijoista edukseen.

    • livenä on parempi

      Olen käynyt kokeilemassa ko. simulaattorin, ja voin rehellisesti sanoa, että vielä menee vuosia ja paljon euroja, ennenkun tällaisesta simulaattorista on mitään hyötyä.

      Se, että CAP-autokoulun väki käy täällä itse kehumassa laitettaan, ei tätä tosiasiaa muuta.

      • veio

        Tässä on sama ongelma kuin liikenteessä muutenkin, todellisiin ongelmiin ei puututa. Päättäjät eivät uskalla tai sitten ovat ymmärtämättömiä tai sokeita.

        Ei ongelmat parane sillä että uudelle kuskille annetaan lisää ymmärrystä. Vanhat, sairaan ajotyylin omaavat kyllä painostavat ja opettavat tavoilleen vaikka olisi ymmärrystä simuista kuinka paljon.

        Niiden poisto liikenteestä jotka ei sinne sovellu on AINUT konsti saada liikenneasiat kuntoon. Sorry vaan mutta on turha hurskastella. Päättäjät toivovat sokeutta kansalle jotta ei tarvisi tehdä oikeita päätöksiä.


    • käppi
      • hiul

        > 61000 euroa turpaan. Pistää kirjoittamaan palstalle.

        Meinaatko että joku luulee tältä palstalta löytyvän rahoittajia vai mitä tarkoitit pistämisellä?


    • KuisOn

      Mitä mieltä ollaan lähes kaksi vuotta myöhemmin. Vastaako simulaattorilla ajatut tilanteet lähellekään aitoja ajoja?

    • mukahyväkuski

      Simulaattoriharjoittelu menee tietysti hyvänä lisänä muulle ajotuntiopetukselle, mutta sillä ei pitäisi korvata liikenteessä tapahtuvaa koulutusta. Vaikka simulaattoriin saisi kuinka hyvän grafiikan ja ympäristön, puuttuu siitä aina aidon tilanteen jännitys, g-voimat ja suurimpana ne muut liikenteenkäyttäjät.

    • KuisOn

      Olen samaa mieltä kanssasi "mukahyväkuski".

    • Anonyymi

      Nyt kommentoimatta erikseen minkään autokoulun toimintaa:
      Jokaisella autokoululla on nykyään paha ongelma ja sen ongelman tuottaa uusi laki. Opetusta on pakko voida antaa simulaattorilla mahdollisimman paljon, että saa kilpailukykyisen hinnaston.
      Todellisuudessa käykin niin, että halvimmaksi kurssihinnaksi ilmoitettu kurssi tuleekin kalleimmaksi. Tämä ei ole autokoulujen vika, vaan niiden, jotka sen valitsee.
      Nykyinen minimi ajomäärä on useimmille ihan liian vähän. Silti suurinosa haluaa mennä kokeilemaan "ajokokeeseen" osaamistaan.
      Ajokokeisiin on tällä hetkellä pitkät jonot, jotka johtuvat osittain suurista hylkäys määristä.
      Helppoa on sanoa, että palkkaisivat lisää työntekijöitä. No mistä saadaan vain kesäksi työntekijöitä? Talvisinhan ei ruuhkia juurikaan ole.
      Olette siis missä autokoulussa hyvänsä, niin ajakaa riittävästi. Jutelkaa opettajan kanssa, mikä olisi hyvä määrä juuri sinulle. Välttäkää simulaattorilla ajoa mahdollisimman paljon.
      Terveisin: "Ex-opettaja"

      • Anonyymi

        Etkö tiedä uuden lain periaatetta: Kyllä asiakas tietää mitä tarvitsee, ei siihen ammattilaisia tarvita.
        Vanha systeemi oli liian raskas, mutta edellisen hallituksen tuoma kirous vei asiat täysin metsään, kun päättämässä on ihmisiä joita ohjaa väärät asiat.


    • Anonyymi

      ei niitä vaarallisia tilanteita voi harjoitella ne tulee eteen ja silloin on myöhäistä.
      Eikä ne hirvet ym. kulje aina samoin kun simulaattoriin joku nörtti on ne sinne laittanut.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      100
      687
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      588
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      547
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe