Akaan opettajille

älykäs veli

vinkiksi. Olen huolissani nykyajan oppilaista , miksi koulut on tehtävä niin isoiksi ettei opella ole aikaa paneutua yhteen oppilaaseen enemmän.
Tai sanotaan että miksi opet ei osaa ottaa joka oppilasta hänen tieto, taitonsa tason mukaan.
Jos luokassa on useampi hitaammin oppiva siinä käy väistämättä niin että nämä hoksusta kotoisin olevat muodostavat häirikön nimikkeen.
Voin omasta kokemuksesta sanoa veljeni oli juuri häirikkö. Vanhempia ei uskottu, asia meni niin pitkälle että hänet vietiin psykiatrin hoitoon että hänellä on päässä vikaa. Mutta, mutta kun veli oli kaksi pv tämän herran kanssa tuotiin velipoika kiitona takaisin mukana seuraava viesti.
Antakaa tälle (8v.) lapselle hänen älykkyyttään vastaavia tehtäviä niin häiriköinti loppuu. Hän sai ensimmäisen luokan keväällä neljännen luokan läksyt ja tiedättekös mitä. HÄIRIKÖINTI LOPPUI.
Sanoisin sata varmasti myös tänä päivänä on lapsia jotka ovat ns. syntymä-älykkäitä, tämä tieto, taito tasaantuu kun ikää tulee. Mutta rauhattomuus ja häiriköinti tunnilla on monesti tästä johtuvaa. Toivon mukaan tämän lukee joku sydämestään viisas ja tekee kokeilun.

1

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta.

      Ei auta jos opettajat lukevat näitä palautteita. Opettajalla ei juurikaan ole sananvaltaa opetussuunnitelmaan jne.

      Se on isommat herrat kun haluavat systeemin toimivan juuri niin kuin se nyt toimii.

      Ei ole sattumaa, että perusopetus ja ylipäänsä mikään opetus sekä koulutus suosii niitä jotka omaksuvat kaiken juuri kuten se heille annetaan.

      Jos joku käyttää oppimiseen omaa järkeä ja luovuutta, niin hän on eliitille iso uhka ja hänestä on jo alaluokilla tehtävä luuseri ja häirikkö, jolla ei ole yhteiskunnassa liian suuria mahdollisuuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      178
      3442
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      374
      2186
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      55
      2137
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      42
      2018
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1481
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      413
      1129
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      117
      1029
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      52
      936
    Aihe