Pelko puhua

hiiirii

Onko kellään samaa että on pelko puhua toisten ihmisten kuullen? mistä tämä voi johtua? Olen kärsinyt tästä pienestä saakka, minua sanottiin koulussa mykäksi ja kysyttiin aina "miksi olet niin hiljainen?" Mutta olin jo hiljainen ennen kiusaamista. Olisi kiva löytää kohtalotovereita.

8

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12 Wee tyttö :)

      Mä oon 12 wee tyttö ja mä en kehtaa puhua kans toisten kuullen johtuen siitä että mulla on R-vika :( Mua on auttanu viimeaikoina kun pyysi äidiltäni että voitaisko me puhua kahestaan ihan joka päivä niin että opettelisin samalla ärrän lausumista... :| Mua on siis kiusattu jo eskasta lähtien yleensä se on se sama tyyppi joka niitä juttuja laukoo. Sitten myös mulla autto se kun aloin serkkuni kanssa viettää "serkku-perjantaita" jolloin käydään joko uimassa tai shoppaamassa niin että siinäkin tulee puhuttua :) Mutta toivottavasti vielä uskalletaan molemmat joskus puhua ääneen toisille !Voimia sulle :)

    • grwgrwsfffwef

      Sosiaalisten tilanteiden pelko.

    • Olen nolo

      Minulla on tuo sama ongelma, mutta se johtuu siitä että häpeän ääntäni todella paljon. :(

    • Avuksi Sinulle

      Hei! poimein tällaisia vinkkejä sinulle, sinun täytyy oppia ajattelemaan positiivisesti ja ajaltella, että osaat ja pärjäät, niin varmasti pärjäät.

      Mielestäni on syytä oireiden jatkuessa kaksi viikkoa yhteen menoon, tilata aika terkkarista ja pyytää lähete mielenterveystoimistoon sieltä saa apuja.

      Laitan sinulle otteita yhdestä vastauksesta, nämä samat vinkit auttavat sosiaalisiin pelkoihin/ahdistukseen.

      Sinulla muodostuu liikaa stressihormoneja, se voi olla, että toisilla se ilmenee suoranaisena paniikkihäiriönä, mutta toisilla sosiaalisina pelkotiloina/pakkoajatuksina. Siihen löytyy apua, vähennä kofeiinin käyttöä (kahvin juontia), siirry teehen.
      Nukkua pitää tarpeeksi. Aspiriinipilleri 100 mg entero, on kanssa hyvä apu tärkeisiin tilanteisiin, auttaa keskittymiskykyä, vähentää jännitystä, auttaa psykosomaattisiin oireisiin ja kiihtymystilaan, mutta ei niitä liikaa kannata ottaa vain tarvittaessa. Aivoja voi rentouttaa, seisomalla ja laittamalla kädet sivuille, sulje silmät ja anna aivojen rentoutua, älä ajattele mitään, otat pienet mikrounet silloin tällöin, niin aivot virkistyvät ja saavat uutta voimaa, stressaavissa tilanteissa. Huolehdi, että verensokeri ei pääse laskemaan liikaa, pieni välipala ent. 3 tunnein välein on hyväksi. Alhainen verensokeri aiheuttaa myös stressihormonien eritystä. Eli lisää stressiä ja laskee taas verensokeria, mikä pahentaa pelkoja/pakko-oireita. Käytä Keijua voileivän päällä, siinä on hyvää omega 3 rasvahapoa mikä on hyväksi hermosoluille. Kuuntele erityisen paljon musiikkia ja erityisesti vähint. 10 min. ennen nukahtamista se parantaa sosiaalisuutta, muistia, masennusta/ahdistusta ja keskustelutaitoa viim. kahden vuoden päästä olet eri ihminen ja juttu luistaa puolituttujenkin kesken, sillä rytmi on aivoille hyvin parantava voima, koska hermosoluillakin on oma rytminsä, joka on voinut mennä kaaokseen/tämä tiedelehdestä. Mutta se ei sulje pois auttavaa lääkitystä, jos oireet kestävät kaksi viikkoa yhteen menoon on syytä mennä terkkariin ja pyytää lähete mielenterveystoimistoon. Eikä sitä tarvitse kaikille kertoa, että siellä käy.
      Terv. uskon, että näistä löytyy vähän apua ja parantaa

      • kehitystarinan mies

        Nuo menee ajan kaa ohitte. Kun aloin puhumaan ihmisten läsnäollessa, puheeni itsekin tuntui kireältä ja aivan oudolta. Jännitys sen tekee. Minulla jännitys lamauttaa hengitystiet, siitä surkea äänen käyttö.


    • Ahdistunut mies

      Aika paljon samankaltaista ongelmaa eikä mene iän myötä ohi. Ei ainakaan minulla ole mennyt.

    • viciously

      On väärin "luvata" että menee iän myötä ohi. Ei mene kaikilla. Sen olen kuitenkin huomannut, että jännitys/jännityksen kohteet muuttuvat ja muuttavat muotoaan vuosien mittaan. Jotkut asiat helpottuvat, jotkut pysyvät ennallaan ja jotkut menevät vaikeammiksi. Noidankehäähän tämä pitkälti on :(

    • 2+20

      Mä en ainakaan ihastukselleni uskalla puhua tai kavereille paljoakaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4099
    2. 61
      3359
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      164
      3063
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3024
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2509
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2326
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      187
      2038
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2024
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe