Joku itki edellisen viestini pois, joten laitan sen uudelleen, koska siinä ei ollut mitään laitonta.
Ehdotan siis että kaikki lakkoilijat erotetaan välittömästi ilman irtisanomisaikaa- ja palkkaa.
Samoin ehdotan, että AY-pomot tuomitaan vankeuteen laittomasta toiminnasta. AY-liikkeet lakkautettakoon yhteiskunnan kehitykselle vaarallisina ja omaisuus tuomittakoon yhteiskunnalle.
Ja säädettäköön laki, jolla kielletään kaikki lakot vastaisuudessa.
Ehdotan siis että kaikki lakkoilijat erotetaan välittömästi ilman irtisanomisaikaa- ja palkkaa.
Samoin ehdotan, että AY-pomot tuomitaan vankeuteen laittomasta toiminnasta. AY-liikkeet lakkautettakoon yhteiskunnan kehitykselle vaarallisina ja omaisuus tuomittakoon yhteiskunnalle.
Ja säädettäköön laki, jolla kielletään kaikki lakot vastaisuudessa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vai AY-liike lakkautettava...
No älä sitten nauti sen aikaansaamista eduista!
Kun kasvat aikuiseksi Zerogator, ehkä ymmärrät, kysypä mammalta ja Papalta neuvoa, olisiko tässä maassa vuosilomalakia tai 8. tunnin työpäivää ilman ay-liiketä? Tosin sitä 8. tunnin työpäivää ei ole bussinkuljettajalle suotu ja siihen on saatav parannus, amamtti on niin raskas, varsinkin lähiliikenteessä kun ajat sadan metrin välein pysäkki, kireä ajoaika, työpäivät aivan liian pitkiä ja katkot pois, ei niitä ole muuallakaan ammateissa ,eikä muissa maissa, esim. englannissa bussinkuljettaja tekee normaalin 8. tunnin päivän ja tienaa huomattavasti enemmän, kuin suomalainen kollega.
Muuta Englantiin.
Tutustupa huviksesi sikäläiseen laittomia lakkoja koskevaan lainsäädäntöön, josta saavat kiittää (todellakin; kiittää) ex-pääministeriään M. Thatcheria. Ei olisi AKT:lla paria päivää kauemmin varaa pitää lakkoaan yllä.
Palkkaus ja työolot ovatkin englannissa aivan eri luokkaa, kuin Suomessa, Englannissa bussinkuljettaja tienasi vuonna 2000- 20. tuhatta markkaa /kk työpäivä oli 8. tuntia ei palkattomia taukoja,ehkä ei olisi tarvetta lakkoilla.
totuus on myöskin se että toinen näistä PK_seudun ulkomaisista yhtiöistä jylläsi Englannin rautateillä siihen malliin, että aiheutti ,siellä melkoisen kaaoksen ja irtisanottiin sieltä se oli juuri tuota hallitsematonta kilpailuttamista jota nyt toteutetaan PK_seudulla, tampereella asiat ovat toisin, siellä ei kilpailuteta Bussiliikennettä, oma liikennelaitos pyörii todella hyvin, mutta täällä porvareiden helsingissä ,piti vielä HKL:kin yhtiöittää, mitähän siitä seuraa, Connex ja Concordia ostaisivat yhtiön ilomielin ja kävisi niin kuin englannnin rautateillä.
Kerroppa k-kuljettaja miksi ihmeessa teet niin surkeaa työtä, kuin äsken kuvailit. MIIIKKKSIII ihmeessä et vaihda työpaikkaa, kun se noin kurjaa on. Voisithan myös muuttaa sinne englantiin, jos siellä on paremmat olot.
Meikäläisen päähän ei millän mahdu se, että jos ihminen ei ole tyytyväinen työhönsä, niin työantajan tulisi muuttua. Ei kai vaan tässä ole takana tyypillinen suomalainen möhömaha, joka ei nää itsessään mitään vikaa. Koeta ryhdistäytyä veroeurojeni tuhlaaja!!!!
Olin ajamassa englannissa Bussia 2. vuotta, mutta kun perhe halusi palata suomeen, olen ajanut myöskin rekkaa eurooppaan, joten tiedän kyllä eri maiden työoloista paljon, jonkunhan näitäkin töitä on tehtävä ja epäkohtiin on haettava parannusta, siksi puhun ja toimin Ay-aktiivina.
olisiko hyvä ,että kaikki vain vaikenisivat, eivät ongelmat sillä poistu ja tällä alalla on isoja ongelmia.
Ei siellä englannissa sitten tainnutkaan kaikki olla niin hienosti kun perhe halusi pois.
Ja BTW, katsoppa vähän mitä korkeasti koulutetut tienaavat Suomessa/muualla. Monilla meistä voisi olla palkka ainoana mittarina ja asuinmaa muualla.
siinäpä suomi sit seisahtuu lopullisesti. en usko että asioista päättävätkään noin tyhmiä ja ajattelemattomia (et ajattele pasiaa pidemmälle) on kuin sinä.
aivoton olet nälkään kuolisitit jos työllä joutusit itses elättään