Moni köyhä jäisi jouluruoatta ilman persuja

Parempi Suomi tavoit

Rahat syydetty Kreikkaan, korkeisiin eu jäsenmaksuihin ym. kotimaan köyhät unhoitettu.Hävetkää kaikkien eurostoliiton tekee jät. Kaikki muut eduskuntapuolueeet paitsi persut haluavat jatkaa Kreikka paketteja sekä Neuhostoliitton kaltaisen eurostoliiton saattamiseen loppuun. Tuo liittovaltio on kuritushuone Kreikan kaltaisille maille jolta eu pamput vievät kiristyksillään lähes kaiken mahdolisen elämisen mahdollisuuden. Kyllä euroa ja euta pitäisi muuttaa jos niissä aiotaan pysyä. Itsenäisisten valtioiden pitää saada itse päättää niin menoista tuloista kuin vaqöalien tuloksistakin.

9

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bluffi ei kanna

      "Neuhostoliitton kaltaisen eurostoliiton saattamiseen loppuun..."

      Kun Pentti Peruspersun autistiseen maailmaan ei ole yltänyt tieto persujen suhtautumisesta euroon ja EU:niin, kerrottakoon, että Soini ei halua tehdä esitystä EU:sta tai edes eurosta eroamiseksi.

      Niin kauan kuin ollaan jäsenenä, noudatetaan EU:n päätöksenteossa enemmistön mielipidettä. Persut yrittävät luoda mielikuvaa siitä, että muut tuhlaavat tahallaan yhteisiä rahoja kohteisiin, joihin persut eivät niitä muka antaisi. Kun sitten persuille annettiin tilaisuus vaikuttaa Suomen osalta päätöksentekoon, luikittiin parkujuoksua oppositioon. Soini ilmeisesti tajusi, että tilanne on mahdoton eikä persuilla tosiasiassa olisi valmiuksisa esittää yhtään mitään nykyisen päätöksenteon vaihtoehdoksi.

      • "Bluffi ei kannata"! Siitä olemme nimimerkin kanssa aivan samaa mieltä. Suurin bluffi oli tuo kehu EU:sta ja eurosta, joka on nyt jo osoittautunut monen maan kohdalla bluffiksi.
        Vaikka ap. kirjottajan teksti ei joka kohdassa ole oikea niin ajatus kylläkin. Vain älyltään heikot yksilöt jauhavat tätä samaa mandaattia EU:n ja euron hyvyydestä. Sanonta: "Ilmojen halki käy lentäjän tie, vaikka peffa maata viiltäis"!


        "Soini ilmeisesti tajusi, että tilanne on mahdoton eikä persuilla tosiasiassa olisi valmiuksisa esittää yhtään mitään nykyisen päätöksenteon vaihtoehdoksi".

        Toisaalta olet kyllä oikeassa tuossa ottamassani lainauksessa. Katos, kun näitä Soinin ja koko peeässä puolueen aivoituksia voi lukea vain heidän omasta lehdestään joka on "Perussuomalinen" lehti.

        Sinä ilmeisesti luet vain vastapuolen lehteä, ei sieltä hyvämies löydy yhtäkään totuutta siitä, missä mennään ja mitä peeässät tahtovat. Olisi kiva, jos valottaisit hieman myös omia mielipiteitä siitä, miten Suomea tulisi hallita?

        Tiedän että ei tule mielipiteitäsi, koska niitä ei ole.


    • persu ottaa ei anna

      Persu ei anna penniäkkä mihinkään hyväntekeväisyyteen! Sehän voi olla kunnan varojen väärinkäyttöä!

      • Persut ottaa pois tuet vääriltä mailta ja laittaa ne Suomalaisten hyväksi! Eikö se riitä?


      • persuvale
        marttiluukas kirjoitti:

        Persut ottaa pois tuet vääriltä mailta ja laittaa ne Suomalaisten hyväksi! Eikö se riitä?

        Onko niin tapahtunut jossain? Kuntapuolellakaan ole tullut muutoksia?
        Persut valehtelee tahallaan että huuhelot uskoisi. Jytkyvaalien petos ei unohdu.


      • kysyjä?
        marttiluukas kirjoitti:

        Persut ottaa pois tuet vääriltä mailta ja laittaa ne Suomalaisten hyväksi! Eikö se riitä?

        kerropas heti missä tämä juttu on käynyt toteen muuta kuin sinun kuvitelmissa???


    • hyvä aloittaja

      Kyllä aloitus on oikea lyhyesti ja ytimekkäästi

    • Turhaa huuhelointia. Sossu on keksitty, jos köyhyyttä potee.

      • Hyvä keksintö

        Niin on, ja toimeentulotuen ovat luoneet ihan muut puolueet kuin persut. Joten ei persuilla osaa eikä arpaa tässäkään - paitsi ehkä asiakkaana.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      51
      10103
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      118
      5862
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      68
      4525
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      6
      3374
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      141
      3117
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      273
      2956
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      147
      2800
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      58
      2727
    9. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      31
      2087
    10. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1757
    Aihe